Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Velký jarní úklid bez chemických čistících prostředků

31. března 2010 v 10:19 |  Pro maminky
Při úklidu byste měli začít s místností, která je používána nejméně. Uklidíte ji nejen nejrychleji, ale také zde pořádek nejdéle vydrží. Většinou se jedná o ložnici. Naopak nakonec si nechejte kuchyni, která je využívána nejvíce.
Vedle klasického úklidu skříněk je zde třeba pečlivě zkontrolovat veškeré trvanlivé potraviny, včetně koření. Napůl otevřené a rozsypané pytlíky bývají často rájem moučných červů a molů, kterých se pak budete velmi těžce zbavovat.
Myslete stále na pravidlo postupu "seshora dolů" a "od oken ke dveřím". Začněte tedy lustrem, oknem, nábytkem, sedačkou a až na závěr umyjte podlahu. Díky systematickému čištění předejdete nehodám a opětnému umývání již jednou vyčištěných míst.

Jak na okna

Pokud si skutečně chcete ušetřit práci s náročným leštěním, kupte si stěrku na okna. Díky ní již leštění není potřeba. Navíc většina stěrek má i teleskopickou nastavitelnou tyč a tudíž s nimi umyjete snadno i větší plochy a to bezpečně.
Další možností jsou speciální utěrky, které mají z jedné strany mikrovlákno a z druhé tzv. jelenku. Nejprve tedy plochu umyjte mikrovláknem a čistou vodou, následně setřete jelenkou a je hotovo.
Obojí má tu výhodu, že nemusíte použít žádnou chemii a přesto budou skla krásně čistá. Pokud chcete, aby byla vaše okna odolnější i vůči prachu a dešťovým kapkám, pak do roztoku s vodou přidejte pár kapek glycerinu.
Upřednostňujete-li přírodní materiály, můžete použít šťávu z citrónu či roztok vody s octem. Obojí je prý nejlepší doleštit novinovým papírem.

Úklid bez chemie - používejte materiály z mikrovlákna

Profesionálové doporučují pro veškerý úklid používat materiály z mikrovlákna. Dokonce i podlahu budete mít velmi snadno čistou s mikrovláknovým návlekem na koště. Výhodou těchto materiálů je, že je lze použít pro suché i mokré čištění, a to zcela bez chemie.
Velkou službu vám v bytě může udělat jedlá soda v kombinaci s vodou. Snadno vyčistí kamenné podlahy, ale i spáry mezi dlaždičkami a poradí si i se skvrnami na koberci - stačí ji na ně nasypat a po nějaké době působení vyluxovat.
Velmi dobrým pomocníkem je kartáč na žaluzie, s jehož pomocí můžete snadno setřít několik lamel najednou. Zbavit prach žaluzií můžete i pomocí vysavače. Je však třeba snížit sací výkon na minimum a použít nástavec na čalouněný nábytek, nebo speciální nástavec na žaluzie.
Zapomeňte na parní čističe. Bohužel většina těchto z nich nefunguje na principu suché páry, tudíž vám může takové čištění napáchat víc škod než užitku. Nejnebezpečnější je užívání těchto přístrojů na koberce, kde můžou způsobit i plíseň.
Všeobecně na vodní kámen příznivě působí kyselina citrónová. Navíc ji lze použít i na zničení kamene ve varné konvici. Stačí, když do prázdné konvice nasypete 2-3 lžičky kyseliny, pak přidáte vodu a necháte 15 minut stát. Konvici poté dvakrát vypláchněte studenou a teplou vodou a je hotovo.

Úklid podle feng-šuej

Zajímavé rady pro úklid skýtá čínské učení o harmonii domova feng-šuej. To radí byt prvotně pořádně vyvětrat. Pak do kbelíku s čistou vodou přidejte mořskou sůl a setřete s ní veškeré povrchy včetně podlahy. Poté samotnou sůl nasypejte do každého rohu v bytě a po obvodech místností a nechte do druhého dne, pak jej vysajte a následně vyhoďte. Sůl na sebe váže negativní energii a tak se jí díky tomuto rituálu velmi snadno zbavíte.
Pozitivní energii do bytu dostanete tak, že po místnostech rozmístíte vázy s čerstvými kytkami a na jídelní stůl dáte misku s čerstvým ovocem. Květiny mají ještě jednu výhodu, když odumírají, berou na sebe starou a špatnou energii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pája Pája | Web | 31. března 2010 v 10:26 | Reagovat

zajímavý..to poslední by se chtělo vyzkoušet =D=D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama