Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí zlomeniny a poranění hlavy

27. března 2010 v 16:30 |  Bezpečný domov

Ostré rohy, hrany

Máme-li doma nábytek s ostrými hranami a rohy, jistě se někdy nepříjemně uhodíme do kolena, stehna nebo boku. Avšak ten samý náraz malé dítě zaznamená v úrovni hlavy, obličeje, podobně, jako když na ostrý roh nebo hranu spadne. Dítě má lebku iostatní kosti ještě velice křehké, a tak už i slabý náraz může znamenat těžkou zlomeninu kosti nebo otřes mozku.

Prevence:
Ostré rohy nábytku snadno zabezpečíme měkkými plastovými nebo gumovými chrániči. Můžeme si také celý byt projít v úrovni dítěte a zkotrolovat, co kde ostrého nebo jinak nebezpečného hrozí.

Dětská židlička

Největším nebezpečím v případě dětské jídelní židličky je možnost, že dítě z židličky vyleze nebo přímo vypadne nebo se sním židlička převrátí.

Prevence:
Dětská jídelní židlička musí být stabilní, aby se s neposedným dítkem nepřevrátila. Je dobré, má-li židlička alespoň zábranu mezi nožičkama, aby dítě nevyklouzlo, nejlépe však pětibodový pás. Židlička nesmí obsahovat žádné vyčnívající, nebo ostré části, aby se dítě neporanilo. Dítě by v židličce nemělo mít možnost příliš velkého pohybu. Dítě musí být i v židličce pod naším dozorem.

Kluzká podlaha

Pokud malé dítě upadne jednoduše ze stoje na zem, většinou mu nic zásadního nehrozí. To již neplatí o pádech z větší výšky nebo z běhu. Na kluzké podlaze (dlaždice, lino, plovoucí podlaha) nebo na volně položených koberečcích dítě snadno oklouzne a zraní se.

Prevence:
Dítěti vždy dáme bačkory nebo ponožky s protiskluzovou úpravou na chodidlech. Volně položené koberce raději přilepíme.

Okna, nábytek pod okny

Pád z okna bývá pro dítě velice často fatální. Jak se ale mohlo dítě na okno vlastně dostat? Stačí chvíle nepozornosti a nevhodně umístěná "pomůcka". Například pohovka, křeslo, skříňka nebo židle přisunuté k oknu umožní dítěti se pohodlně vyšplhat až nahoru. Stejně tak pootevřené a nezajištěné okno, které se i pod mírnou vahou dítěte naráz otevře, je smrtící pastí. Bez rizika není ani vyhlížení z okna pod dozorem dospělého, který náhle se vysmeknuvší dítě neočekává a tudíž jej nezachytí.
Už pád z prvního patra je pro malé dítě velmi nebezpečný, s rostoucí výškou samozřejmě roste i riziko vážných následků.

Prevence:
Děti k oknu vůbec nemají mít přístup. Vešerý nábytek u okna proto raději dáme na jiné místo, v každém případě pak okna zajistíme větrací pojistkou nebo řetízkem proti náhodnému otevření. Použít můžeme i pevné sítě. Dbáme na to, aby okna zajišťovali všichni velcí členové domácnosti.

Palanda, šplhání po nábytku

Šplhání po nábytku je výsadou už odrostlejších dětí, ale i menší se někdy natahují po policích a předmětech nad svou hlavou. Jedno nebezpečí je, že jim kus nábytku, police nebo předmět ve výšce spadne na hlavu, která je ještě i v 8 - 10 letech hodně křehká. Druhým nebezpečím je pád z vyýšeného místa, opět např. na ostrý roh nábytku nebo přímo na hlavu.

Prevence:
Nábytek v dětském pokoji i jinde by měl být přichycen pevně ke zdi, aby náporu malého horolezce odolal. Těžší předměty ve výšce pro dítě dosažitelné raději přemístíme na bezpečnější místo. Můžeme také v dětském pokoji vybudovat malou lezeckou stěnu, pod níž umístíme matraci, která přáípadný pád ztlumí.

Nezajištěné dveře, nábytek u zábradlí

Když nezajistíme domovní, bytové nebo balkónové dveře, snadno se může stát, že se dítě bez našeho vědomí dostane na chodby, před dům nebo na balkón. V případě panelového nebo činžovního domu pak může dítě snadno spadnout ze schodů, do schodištní šachty nebo v případě balkóny spadnout dolů. Přelezení zábradlí mu skvěle umožní přistavená židle nebo skříňka.

Prevence:
Dveře raději zamkneme nebo zajistíme řetízkem, a to jak vchodové, tak balkónové. U zabrádlí nenecháváme nic, co by dítěti mohlo sloužit jako opora pro přelezení zábradlí.

Houpačka, prolézačky, dětké hřiště

Ne každý má samozřejmě své vlastní hřiště doma. Ale ať už venku nebo na zahradě, je potřeba místo na hraní pečlivě zvažovat. Pád z houpačky nebo prolézačky na tvrdý podklad (beton, kostky) nemusí znamenat jen otřes mozku, a i ten může být nebezpečný. Z prolézaček by nikde neměly vyčnívat ostré hrany, třísky, apod., u lanových a síťových prvků musí být velikost ok taková, aby se dítě nemohlo uškrtit.

Prevence:
Zahradní houpačku, ale i prolézačky umisťujeme tak, aby pod nimi byl měkký podklad (tráva, písek). Děti pouštíme jen na nová bezpečná hřiště a máme je vždy pod dozorem.

Schody, schodištní šachty

Schody s sebou vždy nesou pro dítě riziko pádu. Jsou vyrobené na velikost dopělého a ani ne poloviční dítě se po nich musí pohybovat úplně jinak. I zábradlí je v jiné výšce než by potřebovalo. Zvláště pro nejmenší děti jsou schody velkým nebezpečím, hrozí pád ze značné výšky na dosud velice křehkou hlavu.
Zábradlí s širší rozetčí příček může malé dítě snadno prolézt a zaklínit se mezi příčkami nebo dokonce propadnout dolů schodištní šachtou (zvláště u některých panelových domů hrozí pád z několika až desítek metrů).

Prevence:
Máme-li malé děti, schody zajistíme nejlépe dětskými vrátky, které zabrání dítěti se na schody shora nebo zdola vůbec dostat. Širší mezery příček zábradlí raději překryjeme, např. sítí.
Když jdeme po schodech s dítětem na ruce, vždy se jednou rukou přidržujeme zábradlí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 31. srpna 2013 v 10:32 | Reagovat

Skvělé rady, díky :-) a našla jsem skvělé vybavení a třeba židličky pro děti na http://www.kojenecke-obleceni.eu/zbozi/4/nabytek/57/zidlicky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama