Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí v kuchyni

27. března 2010 v 16:19 |  Bezpečný domov

Syndrom varné konvice

Varná konvice - způsob, jak snadno a rychle uvařit 1 - 2 litry vody. Pokud ale necháme stát varnou konvici na kraji linky nebo necháme viset přívodní šňůru dolů, i velice malé dítě ji na sebe snadno v mžiku strhne.
Bohužel, jeden až dva litry horké vody dokáže dítě i zabít.
Už opaření nebo popálení 5% povrchu těla znamená pro dítě velmi težký úraz. Zasažení 10-15% povrchu těla u malých dětí bývá již kritické. Pro představu, obrys dětské dlaně bez prstů je cca 1% povrchu dětského tělíčka.

Prevence:
Stačí velice málo: postavit varnou konvici na lince dozadu a vést přívodní šňůru při zdi.

Hrnec stažený z plotny

Podobně jako varná konvice může těžce ublížit i pánev s rozpáleným olejem, fritovací hrnec, hrnec s polévkou, omáčkou nebo horkou vodou. Dítě se nestřeženém okamžiku natáhne po rukojeti pánve nebo hrnce a strhne ho na sebe i s obsahem. I zde bývají opařeniny velmi težké až fatální.

Prevence:
V přítomnosti malých dětí je lépe využívat zadní plotýnky sporáku nebo varné desky. Odstavené hrnce s horkými pokrmy stavíme dozadu na linku, aby na ně dítě ze země nedosáhlo. Můžeme také na sporák pořídit ohrádku proti pádu hrnců dolů.

Trouba

Dítě se může spálit o průhledové sklo u starších typů trouby. Mnohem závažnější je ale popálení nebo opaření při otevření dvířek trouby. Dítě má v tomto případě obličej přímo v úrovni hrany dvířek a horký vzduch nebo pára ho mohou těžce popálit nebo opařit.

Prevence:
Moderní trouby mají jak chránené průhledové sklo, tak i dětskou pojistku proti otevření dvířek. Ještě lepší je trouba umístěná výše v lince.

Odpadkový koš

Není pochyb o tom, že v odpadkovém koši je mnoho věcí, které jdou pro děti nebezpečné a nepatří jim do ruky. Ať už jde o odřezky, zbytky jídel, použité obaly, střepy, konzervy, sáčky, atd., nic z toho by dítě nemělo zkoumat, ochutnávat nebo si s tím hrát. Přitom malý slídil se dostane téměř všude a nic neunikne jeho zvědavosti.

Prevence:
Odpadkový koš bychom měli mít umístěný nejlépe ve skříňce nebo ve výšce tak, aby se k němu malé dítě nedostalo.

Ostré rohy, hrany

Máme-li doma nábytek s ostrými hranami a rohy, jistě se někdy nepříjemně uhodíme do kolena, stehna nebo boku. Avšak ten samý náraz malé dítě zaznamená v úrovni hlavy, obličeje, podobně, jako když na ostrý roh nebo hranu spadne. Dítě má lebku iostatní kosti ještě velice křehké, a tak už i slabý náraz může znamenat těžkou zlomeninu kosti nebo otřes mozku.

Prevence:
Ostré rohy nábytku snadno zabezpečíme měkkými plastovými nebo gumovými chrániči. Můžeme si také celý byt projít v úrovni dítěte a zkotrolovat, co kde ostrého nebo jinak nebezpečného hrozí.

Dětská židlička

Největším nebezpečím v případě dětské jídelní židličky je možnost, že dítě z židličky vyleze nebo přímo vypadne nebo se sním židlička převrátí.

Prevence:
Dětská jídelní židlička musí být stabilní, aby se s neposedným dítkem nepřevrátila. Je dobré, má-li židlička alespoň zábranu mezi nožičkama, aby dítě nevyklouzlo, nejlépe však pětibodový pás. Židlička nesmí obsahovat žádné vyčnívající, nebo ostré části, aby se dítě neporanilo. Dítě by v židličce nemělo mít možnost příliš velkého pohybu. Dítě musí být i v židličce pod naším dozorem.

Nože, nůžky, kráječe

Ostré předměty malým dětem do ruky určitě nepatří. Zatímco drobné říznutí může být pro dítě i výchovným zážitkem, to větší již může znamenat vážné ohrožení - uvědomme si poměr malé dětské ručky a např. 25 cm dlouhého kuchyňského nože. Ještě nebezpečnější jsou nejrůznější elektrické nebo mechanické kráječe nebo krouhače - kombinace skvěle nabroušeného ostří a vysoké síly a rychlosti.

Prevence:
Všechny nebezpečné ostré předměty musí být bezpodmínečně mimo dosah malých dětí. Zásuvky nebo skříňky, do kterých je ukládáme, zajistíme dětskou pojistkou nebo zámečkem.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 i-eighty-nine-ten i-eighty-nine-ten | Web | 27. března 2010 v 16:25 | Reagovat

dobrý no :D

2 Eva Eva | Web | 31. srpna 2013 v 10:40 | Reagovat

Dobrý :D , hledala jsem ted nějaké vybavení pro dítě. Našla jsem dobrý eshop, třeba s těmi dětskými židličkami kojenecke-obleceni.eu

3 Pulix Pulix | 18. listopadu 2016 v 10:25 | Reagovat

Dětské jídelní židličky, které přímo lákají k posazení.-

http://www.eandilek.cz/jidelni-zidlicky/doplnky-pro-jidelni-zidlicky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama