Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí v koupelně

27. března 2010 v 16:21 |  Bezpečný domov

Horká voda z kohoutku

Stává se, že na sebe dítě samo pustí horkou vodu z kohoutku nebo ze sprchy. Stává se ale také, že dítě takto opaří rodič, který ho jde vykoupat. Problém je většinou v přednastavené teplotě horké vody a nedodržování správného postupu.

Prevence:
Horká voda z kohoutku nebo sprchy by měla mít maximálně 54°C. Určitě je lepší nastavit teplotu ještě nižší. Vhodné jsou také vodovodní baterie s regulací teploty. Samozřejmě vždy pouštíme nejdříve studenou vodu a teprve do ní přidáváme teplou. To samé učíme i děti.

Elektrické spotřebiče

Všichni víme, že se elektrické potřebiče nesmějí používat ve vaně nebo s mokrýma rukama. Ne vždy ale tohle ví i dítě, a může se tak snadno stát neštěstí.

Prevence:
Fény, kulmy, holící strojky a další spotřebiče uklidíme a zajistíme v koupelně tak, aby se k nim dítě nemohlo dostat. Později dětem vysvětlíme, jaké nebezpečí hrozí. Elektrické zásuvky v koupelně zajistíme krytkou nebo nainstalujeme zásuvky s vestavěnou dětskou ochranou.

Uklouznutí ve vaně

Tonutí patří mezi málo časté úrazy, ale o to je nebezpečnější. Podle zkušeností lékařů tonutí jenom ve třetině případů končí bez následků, třetina dětí končí s trvalým poškozením mozku a třetina tonutí nepřežije!

Pro malé dítě je nebezpečné i velmi malé množství vody. Navíc, když se dítě náhle dostane pod hladinu, může se následkem šoku přestat hýbat a nesnaží se vyprostit. Podobně je to i v případě, kdy se při uklouznutí uhodí do hlavy.

Prevence:
Malé děti musíme při koupání hlídat.

Nevětraná karma

Není-li zajištěno dobré odvětrání plynové karmy, příp. přívod čerstvého vzduchu, může dojít k hromadění zplodin v koupelně. Koupe-li se v tom případě dítě nebo dospělý ve vaně, snadno pod vlivem zplodin omdlí a potopí se pod vodu.

Prevence:
Odtah karmy musí být spolehlivý, nesmíme zapomínat na pravidelné revize komínů.

Kluzká podlaha

Pokud malé dítě upadne jednoduše ze stoje na zem, většinou mu nic zásadního nehrozí. To již neplatí o pádech z větší výšky nebo z běhu. Na kluzké podlaze (dlaždice, lino, plovoucí podlaha) nebo na volně položených koberečcích dítě snadno oklouzne a zraní se.

Prevence:
Dítěti vždy dáme bačkory nebo ponožky s protiskluzovou úpravou na chodidlech. Volně položené koberce raději přilepíme.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama