Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí skřípnutí, říznutí a poranění smyslů

27. března 2010 v 16:31 |  Bezpečný domov

Nože, nůžky, kráječe

Ostré předměty malým dětem do ruky určitě nepatří. Zatímco drobné říznutí může být pro dítě i výchovným zážitkem, to větší již může znamenat vážné ohrožení - uvědomme si poměr malé dětské ručky a např. 25 cm dlouhého kuchyňského nože. Ještě nebezpečnější jsou nejrůznější elektrické nebo mechanické kráječe nebo krouhače - kombinace skvěle nabroušeného ostří a vysoké síly a rychlosti.

Prevence:
Všechny nebezpečné ostré předměty musí být bezpodmínečně mimo dosah malých dětí. Zásuvky nebo skříňky, do kterých je ukládáme, zajistíme dětskou pojistkou nebo zámečkem.

Zásuvky, dveře

Každý jsme se již několikrát v životě skřípli, víme, ja to dokáže bolet. Ovšem to, co pro dospělého znamená bolest, pro dítě může znamenat i amputaci prstů. Nebezpečné jsou jak zásuvky a šuplíky, tak i dveře, s kterými si některé děti rády hrají.

Prevence:
Existují pojistky proti otevření či dovření šuplíku dítětem, které přiskřípnutí prstů velice dobře zabrání. Dveře pak můžeme zajistit proti pohybu buď zcela (zarážkami) nebo jen proti přivření prstů (plastové nebo molitanové chrániče).

Skleněný nábytek, skleněné výplně dveří

Skleněný stolek, prosklené skříňky, zrcadla, vše je velice pěkné a stylové, ale pro malé děti nebezpečné. Pád dítěte na skleněný stolek, náraz do vitríny, zrcadla, nebo výplně dveří tak může snadno způsobit těžké pořezání a závažné život ohrožující krvácení.

Prevence:
Než děti vyrostou, je lepší si skleněný nábytek raději odpustit. Máme-li ve dveřích skleněné výplně, raději je zajistíme bezpečností fólií, která zabrání pořezání o střepy.

Trnité rostliny

Zlváště ve výšce očí batolících se nebo běhajících dětí představují značné riziko, stejně jako různé třísky, vyčnívajíc hřebíky, věvičky, střepy nebo jiné ostré věci na zemi, apod.

Prevence:
Zkusme prozkoumat prostor z pohledu dítětě, klidně po holých kolenou prolezeme místa, kde běhá a nebezpečné věci odstraníme.

Zahradní technika

Malé křehké tělo dítěte a velké ostré stroje dohromady dávají velké nebezpečí, především, když se nacházejí ve stejný čas na stejném místě.

Prevence:
Při sekání trávy, řezání nebo štípání dřeva by malé děti neměly být. Ten kdo s technikou pracuje se musí plně soustředit na vlastní práci a bezpečí a není možné, aby hlídal ještě dítě. Nečinné stroje uklidíme mimo dosah dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama