Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí popálení a opaření

27. března 2010 v 16:26 |  Bezpečný domov

Syndrom varné konvice

Varná konvice - způsob, jak snadno a rychle uvařit 1 - 2 litry vody. Pokud ale necháme stát varnou konvici na kraji linky nebo necháme viset přívodní šňůru dolů, i velice malé dítě ji na sebe snadno v mžiku strhne.
Bohužel, jeden až dva litry horké vody dokáže dítě i zabít.
Už opaření nebo popálení 5% povrchu těla znamená pro dítě velmi težký úraz. Zasažení 10-15% povrchu těla u malých dětí bývá již kritické. Pro představu, obrys dětské dlaně bez prstů je cca 1% povrchu dětského tělíčka.

Prevence:
Stačí velice málo: postavit varnou konvici na lince dozadu a vést přívodní šňůru při zdi.

Opaření u stolu

Každý jsme si několikrát spálili ústa příliš horkým jídlem nebo nápojem. Ale to není to jediné nebezpečí. Stačí chvilka, a neposedné dítě u stolu na sebe převrhne hrnek s horkým čajem, kávou, nebo talíř s polévkou. Nebo na sebe stáhne celý ubrus i s horkým jídlem na něm.
Bohužel, už tekutina o teplotě 60°C může způsobit těžké opaření. Děti mají totiž nekolikanásobně tenčí kůži než dospělí (až 15krát v prípadě nejmenších dětí). Proto již opaření nebo popálení i malého povrchu těla je pro dětský organismus velmi těžký šok, se kterým se nemusí vyrovnat, nemluvě o často trvalém poškození kůže.

Prevence:
Ubrus vždy přichytíme sponami, aby jej dítě na sebe nemohlo stáhnout. Jídlo raději servírujeme zchlazené alespoň pod 60°C. Od malička děti učíme u stolu opatrnosti a nenecháváme je bez dozoru.

Hrnec stažený z plotny

Podobně jako varná konvice může těžce ublížit i pánev s rozpáleným olejem, fritovací hrnec, hrnec s polévkou, omáčkou nebo horkou vodou. Dítě se nestřeženém okamžiku natáhne po rukojeti pánve nebo hrnce a strhne ho na sebe i s obsahem. I zde bývají opařeniny velmi težké až fatální.

Prevence:
V přítomnosti malých dětí je lépe využívat zadní plotýnky sporáku nebo varné desky. Odstavené hrnce s horkými pokrmy stavíme dozadu na linku, aby na ně dítě ze země nedosáhlo. Můžeme také na sporák pořídit ohrádku proti pádu hrnců dolů.

Trouba

Dítě se může spálit o průhledové sklo u starších typů trouby. Mnohem závažnější je ale popálení nebo opaření při otevření dvířek trouby. Dítě má v tomto případě obličej přímo v úrovni hrany dvířek a horký vzduch nebo pára ho mohou těžce popálit nebo opařit.

Prevence:
Moderní trouby mají jak chránené průhledové sklo, tak i dětskou pojistku proti otevření dvířek. Ještě lepší je trouba umístěná výše v lince.

Horká voda z kohoutku

Stává se, že na sebe dítě samo pustí horkou vodu z kohoutku nebo ze sprchy. Stává se ale také, že dítě takto opaří rodič, který ho jde vykoupat. Problém je většinou v přednastavené teplotě horké vody a nedodržování správného postupu.

Prevence:
Horká voda z kohoutku nebo sprchy by měla mít maximálně 54°C. Určitě je lepší nastavit teplotu ještě nižší. Vhodné jsou také vodovodní baterie s regulací teploty. Samozřejmě vždy pouštíme nejdříve studenou vodu a teprve do ní přidáváme teplou. To samé učíme i děti.

Elektrické spotřebiče

Všichni víme, že se elektrické potřebiče nesmějí používat ve vaně nebo s mokrýma rukama. Ne vždy ale tohle ví i dítě, a může se tak snadno stát neštěstí.

Prevence:
Fény, kulmy, holící strojky a další spotřebiče uklidíme a zajistíme v koupelně tak, aby se k nim dítě nemohlo dostat. Později dětem vysvětlíme, jaké nebezpečí hrozí. Elektrické zásuvky v koupelně zajistíme krytkou nebo nainstalujeme zásuvky s vestavěnou dětskou ochranou.

Syndrom nedělního odpoledne

Nejenom u jídelního stolu na sebe děti strhávají ubrusy. Stává se, že rodina po obědě nebo s návštěvou zasedne ke klidnému posezení u kávy, malé prolézá pod stolem a horkou kávu i s ubrusem na sebe stáhne. Opět, i malé množství horké kávy představuje pro dítě velké nebezpečí.
Bohužel se stává také, že dospělý s dítětem na ruce se chce napít kávy nebo čaje a dítě sám nechtěně opaří.

Prevence:
Opět je snadné ubrus zajistit sponou. Máme-li velmi malé děti, je rozhodně lepší vypít si kávu v jejich nepřítomnosti. S dítětem na ruce ani nevaříme, ani nepijeme horké nápoje.

Elektrické zásuvky a přívodní šňůry

I napětí 220V může zabít, stejně jako způsobit těžké popáleniny. Malé děti při svém průzkumu nevynechají ani zásuvky, ani volné přívodní elektrické šňůry. Nejen, že do zásuvek strkají prsty nebo různé předměty, ale i koušou přívodní šňůry nebo cucají jejich volné konce.

Prevence:
Elektrické zásuvky snadno zakryjeme plastovými krytkami. Existují zásuvky i prodlužovací šňůry s vestavěnou dětskou ochranou. Volné přívodní šňůry raději odpojíme a smotáme.

Svíčky, krb

Popáleniny od ohně jsou stejně bolestivé jako opařeniny nebo popálení horkým tělesem. Navíc zde hrozí, že na dítěti vzplane oblečení, vlasy, v pokoji chytí záclony nebo koberec. I převržená dortová svíčka nebo vonná lampička může snadno zapálit byt.

Prevence:
Otevřený oheň nesmí nikdy zůstat bez dozoru. Dětem žádné hry s ohněm netolerujeme. Krb by měl být vždy bezpečně ohrazený, aby se k němu dítě nemohlo přiblížit. Z hlediska popálení ohněm jsou také mnohem nebezpečnější umělé materiály, které se velmi snadno přiškvaří na kůži. Proto bychom měli dětem dávat prádlo z přírodních tkanin.

Převržený gril

Grilování je další aktivita, kde hrozí dětem poměrně vážné nebezpečí. Griluje se většinou venku a je tak velmi těžké uhlídat děti, aby se v blízkosti grilu nemotaly nebo dokonce nehonily. Jsou známy případy, kdy děti převrhly gril a na následky popálení od žhavých uhlíků zemřely. Jako u všech popálenin a opařenin i zde platí, že není nutné popálení velké části dětského těla.

Prevence:
Nikdy děti nenecháváme v přítomnosti ohně nebo grilu bez dozoru, malé dítě držíme raději dál.

Otevřený oheň

Nebezpečí je stejné jako v případě grilování. Další nebezpečí hrozí nenechavým dětem při rozdělávání ohně nebo při pokusech, co a jak dobře hoří. Připomeňme, že rozdělávání ohně pomocí benzínu (event. jiné hořlaviny) nebo jeho přilévání nese velké riziko výšlehu plamene, který snadno nejen ožehne, ale v mžiku zapálí oblečení riskujícího. Stejně tak pokusy s hořlavostí nebo výbušností nádob od sprejů, baterií, pyrotechniky, munice a dalším nebezpečným materiálem končí velice často špatně.

Prevence:
Opět, nikdy nesmíme nechat děti samotné u ohně. Odmalička je potřeba vysvětlovat, že oheň není na hraní, že může velice těžce poranit, i zabít. Raději také uklidíme nebezpečné a hořlavé látky z dosahu dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama