Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí otravy a poleptání

27. března 2010 v 16:27 |  Bezpečný domov

Domácí chemikálie

Čistící a dezinfekční prostředky, prací prášky a prostředky do myčky, hnojivo na květiny, postřiky proti škůdcům technický benzín, oleje do lampiček, rozpouštědla, čističe odpadů a další domácí chemikálie - pro nás zcela běžná součást vybavení bytu, bez které se neobejdeme.
Samozřejmě nás ani nenapadne si s nimi hrát nebo je ochutnávat, avšak pro malé děti jsou výše uvedené přípravky zajímavé vodičky v zajímavých obalech, leckdy s obrázkem (např. obrázek krtečka na čističi odpadů - hydroxidu sodném). Ne každá láhev má bezpečnostní uzávěr, ne vždy je správně dotažený, navíc mnoho dětí si s ním bezproblémů poradí.

Výsledkem takového dětského zkoumání jsou těžké otravy a poleptání úst, jícnu nebo trávicího traktu. I když dítě láhev neotevře, může být politá zvenku, i to je nebezpečné.

Prevence:
Všechny domácí chemikálie a zvlášť ty nebezpečné (obsahující žíravé přísady, ať už kyseliny, louhy nebo chemické látky uvolňující kyslík nebo chlór) zamkneme do skříňky mimo dosah dětí, nejlépe na vyvýšené místo. Nikdy neodléváme jakékoliv chemikálie do lahví od nápojů, hrozí velké riziko, že se nejenom dítě, ale i jiný člen rodiny omylem napije.
Větší děti poučíme, že chemikálie nejsou na hraní, výzkumníkům raději pořídíme bezpečnou sadu Malý chemik.

Prostředky odlité do PET lahví

Asi nejnebezpečnější variantou domácích chemikálií je jejich přelití nebo odlití do běžných lahví od nápojů, většinou od balené vody. Ani popis takové lahve neodradí malé dítě, které ještě neumí číst, od toho, aby se z takové lahve napilo. Ani takový prostředek jako jar na nádobí není pro dítě bez nebezpečí, vše další počínaje lampovým olejem a hnojivem na květiny a konče fridexem nebo žíravinami je již pro malé díte již smrtelným ohrožením.

Prevence:
Nikdy neodléváme jakékoliv chemikálie do lahví od nápojů. Větší děti naučíme rozeznat originální neotevřenou PET láhev, nebo si raději natočit vodu z kohoutku.

Odpadkový koš

Není pochyb o tom, že v odpadkovém koši je mnoho věcí, které jdou pro děti nebezpečné a nepatří jim do ruky. Ať už jde o odřezky, zbytky jídel, použité obaly, střepy, konzervy, sáčky, atd., nic z toho by dítě nemělo zkoumat, ochutnávat nebo si s tím hrát. Přitom malý slídil se dostane téměř všude a nic neunikne jeho zvědavosti.

Prevence:
Odpadkový koš bychom měli mít umístěný nejlépe ve skříňce nebo ve výšce tak, aby se k němu malé dítě nedostalo.

Léky

Pro jednoho člověka nutnost k záchraně života, pro druhého prudký jed, zvlášť, je-li tím druhým malé dítě. Léky jsou dost často velmi podobné bonbónkům, které mají děti moc rády, proto se nedivme, že dítě chce bonónek ochutnat.
Bohužel opět k dětskému velmi zranitelnému metabolismu může být např. lék na srdce nebo na tlak, dokonce i pár vitamínových tablet s obsahem železa smrtelným nebezpečím. Jedna tabletka, kterou polkne desetikilogramové dítě, je totéž, jako kdyby si dospělý vážící 70kg vzal sedm tabletek najednou.

Pozor! Dokonce i vitamínové přípravky mohou být ve větším množství nebezpečné.

Prevence:
Léky nesmí zůstat ležet na stole, nočním stolku nebo v nezajištěném šuplíku. Užívá-li něko z rodiny léky pravidelně, musí dbát na to, aby se k nim dítě v žádném případě nemohlo dostat.
Domácí lékarnička by měla být uzamčená a opět mimo dosah dětí.

Pokojové rostliny

Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Prevence:
Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Nebezpečné hračky

Bez hraček si těžko dokážeme představit dětství a domov. Některé hračky však s sebou nesou riziko úrazu nebo otravy. Stává se, že se z hraček uvolňují nebezpečné chmické látky, např. různá změkčovadla, barviva, olupuje se nátěr, apod. Nebezpečné jsou také hračky rozbité, hračky s oddělitelnými součástkami, které dítě může spolknout nebo dechnout, hračky s ostrými hranami, levné napodobeniny, apod.

Prevence:
Vždy bychom měli dětem pořizovat hračky s ohledem na jejich věk a dosažený stupeň vývoje. Pokud někdo ze známých přinese hračku, která je určena dítěti staršímu, raději ji odložíme na později. Kupujeme vždy hračky s atestem bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti, v prodejně, která je zárukou jejich kvality. Můžeme také sledovat zprávy obchodní inspekce, která před nebezpečnými hračkami varuje.

Jedovaté rostliny na zahradě

Zahrada nebo okolí domu obsahují ještě jedovatější rostliny než ty, které pěstujeme v bytě. Navíc mnoho z nich má zajímavé plody nebo barevné bobulky, které svádějí k ochutnání. Velmi nebezpečné jsou např. čemeřice, lýkovec, skočec, tis, jalovec, durman, konvalinky, náprstníky, a mnoho dalších. V parku najdeme často např. keřovitý štědřenec odvislý, jehož lusky děti snadno zamění za hrách nebo fazolky.

Prevence:
Je dobré si projít vlastní zahradu nebo okolí bytu nebo domu a podívat se s atlasem v ruce, co jedovatého a nebezpečného nám tam roste. Dokud jsou děti malé, raději se pěstování jedovatých rostlin vyhneme.

Nebezpečné předměty a prostředky v garáži, kůlně, dílně

Dílna, garáž nebo přístavek na nářadí rozhodně nejsou místy, kde by si mohlo malé dítě bez obav hrát. Mnoho ostrých, špičatých a těžkých věcí, nejrůznější chemikálie, zahradní technika a mnoho jiného může díteti způsobit vážná zranění.

Prevence:
Všechny tyto prostory dobře zabezpečíme, aby se tam dítě nemohlo bez dozoru dostat.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama