Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Nebezpečí na balkóně, zahradě a v dalších prostorách domu

27. března 2010 v 16:24 |  Bezpečný domov

Převržený gril

Grilování je další aktivita, kde hrozí dětem poměrně vážné nebezpečí. Griluje se většinou venku a je tak velmi těžké uhlídat děti, aby se v blízkosti grilu nemotaly nebo dokonce nehonily. Jsou známy případy, kdy děti převrhly gril a na následky popálení od žhavých uhlíků zemřely. Jako u všech popálenin a opařenin i zde platí, že není nutné popálení velké části dětského těla.

Prevence:
Nikdy děti nenecháváme v přítomnosti ohně nebo grilu bez dozoru, malé dítě držíme raději dál.

Otevřený oheň

Nebezpečí je stejné jako v případě grilování. Další nebezpečí hrozí nenechavým dětem při rozdělávání ohně nebo při pokusech, co a jak dobře hoří. Připomeňme, že rozdělávání ohně pomocí benzínu (event. jiné hořlaviny) nebo jeho přilévání nese velké riziko výšlehu plamene, který snadno nejen ožehne, ale v mžiku zapálí oblečení riskujícího. Stejně tak pokusy s hořlavostí nebo výbušností nádob od sprejů, baterií, pyrotechniky, munice a dalším nebezpečným materiálem končí velice často špatně.

Prevence:
Opět, nikdy nesmíme nechat děti samotné u ohně. Odmalička je potřeba vysvětlovat, že oheň není na hraní, že může velice těžce poranit, i zabít. Raději také uklidíme nebezpečné a hořlavé látky z dosahu dětí.

Jedovaté rostliny na zahradě

Zahrada nebo okolí domu obsahují ještě jedovatější rostliny než ty, které pěstujeme v bytě. Navíc mnoho z nich má zajímavé plody nebo barevné bobulky, které svádějí k ochutnání. Velmi nebezpečné jsou např. čemeřice, lýkovec, skočec, tis, jalovec, durman, konvalinky, náprstníky, a mnoho dalších. V parku najdeme často např. keřovitý štědřenec odvislý, jehož lusky děti snadno zamění za hrách nebo fazolky.

Prevence:
Je dobré si projít vlastní zahradu nebo okolí bytu nebo domu a podívat se s atlasem v ruce, co jedovatého a nebezpečného nám tam roste. Dokud jsou děti malé, raději se pěstování jedovatých rostlin vyhneme.

Nebezpečné předměty a prostředky v garáži, kůlně, dílně

Dílna, garáž nebo přístavek na nářadí rozhodně nejsou místy, kde by si mohlo malé dítě bez obav hrát. Mnoho ostrých, špičatých a těžkých věcí, nejrůznější chemikálie, zahradní technika a mnoho jiného může díteti způsobit vážná zranění.

Prevence:
Všechny tyto prostory dobře zabezpečíme, aby se tam dítě nemohlo bez dozoru dostat.

Studně, septiky, sudy na vodu

Dítě nemá náš cit pro nebezpečí, nedokáže odhadnout, co se s ním může stát. Ani my vždy neuvědomujeme, že do úzkého vrtu studny, kam se nám nevejde ani noha, může dítě snadno zapadnout. Dítě, které se naklání do sudu s vodou a přepadne, se v sudu samo neotočí a nezavolá pomoc. Bohužel, již několik minut bez kyslíku znamená pro dětský mozek trvalé poškození nebo smrt.

Prevence:
Studně a septiky musí být pečlivě zakryté a zajištěné. I sudy s vodou je dobré zakrýt víkem. Nikdy nenecháváme malé děti bez dozoru.

Zahradní bazény, jezírka

Malé dítě se může utopit i ve velmi malém množství vody. Stačí i zahradní jezírko, malý nafukovací bazének - pokud dítě vdechne vodu a není nikdo, kdo by mu pomohl, nablízku, neumí se samo zachránit.
Stejně tak, pokud spadne do bazénu a neumí plavat. Je znám i případ, kdy se chlapec procházel po krytu bazénu, ten se s ním protrhl, a chlapec se utopil.

Prevence:
Zvláště malé děti nesmí v blízkosti i sebemenší vodní plochy nikdy zůstat samy bez dozoru. U bazénu by mělo být ohrazení, které batolící dítě nepřekoná. Každé dítě by se mělo naučit plavat. Dokud děti plavat samy neumí, pořídíme jim nafukovací rukávky nebo pás, který drží horní polovinu těla nad hladinou. Nafukovací kruh není zcela bezpečný, dítě z něj může vypadnout.

Nezajištěné dveře, nábytek u zábradlí

Když nezajistíme domovní, bytové nebo balkónové dveře, snadno se může stát, že se dítě bez našeho vědomí dostane na chodby, před dům nebo na balkón. V případě panelového nebo činžovního domu pak může dítě snadno spadnout ze schodů, do schodištní šachty nebo v případě balkóny spadnout dolů. Přelezení zábradlí mu skvěle umožní přistavená židle nebo skříňka.

Prevence:
Dveře raději zamkneme nebo zajistíme řetízkem, a to jak vchodové, tak balkónové. U zabrádlí nenecháváme nic, co by dítěti mohlo sloužit jako opora pro přelezení zábradlí.

Houpačka, prolézačky, dětké hřiště

Ne každý má samozřejmě své vlastní hřiště doma. Ale ať už venku nebo na zahradě, je potřeba místo na hraní pečlivě zvažovat. Pád z houpačky nebo prolézačky na tvrdý podklad (beton, kostky) nemusí znamenat jen otřes mozku, a i ten může být nebezpečný. Z prolézaček by nikde neměly vyčnívat ostré hrany, třísky, apod., u lanových a síťových prvků musí být velikost ok taková, aby se dítě nemohlo uškrtit.

Prevence:
Zahradní houpačku, ale i prolézačky umisťujeme tak, aby pod nimi byl měkký podklad (tráva, písek). Děti pouštíme jen na nová bezpečná hřiště a máme je vždy pod dozorem.

Schody, schodištní šachty

Schody s sebou vždy nesou pro dítě riziko pádu. Jsou vyrobené na velikost dopělého a ani ne poloviční dítě se po nich musí pohybovat úplně jinak. I zábradlí je v jiné výšce než by potřebovalo. Zvláště pro nejmenší děti jsou schody velkým nebezpečím, hrozí pád ze značné výšky na dosud velice křehkou hlavu.
Zábradlí s širší rozetčí příček může malé dítě snadno prolézt a zaklínit se mezi příčkami nebo dokonce propadnout dolů schodištní šachtou (zvláště u některých panelových domů hrozí pád z několika až desítek metrů).

Prevence:
Máme-li malé děti, schody zajistíme nejlépe dětskými vrátky, které zabrání dítěti se na schody shora nebo zdola vůbec dostat. Širší mezery příček zábradlí raději překryjeme, např. sítí.
Když jdeme po schodech s dítětem na ruce, vždy se jednou rukou přidržujeme zábradlí.

Trnité rostliny

Zlváště ve výšce očí batolících se nebo běhajících dětí představují značné riziko, stejně jako různé třísky, vyčnívajíc hřebíky, věvičky, střepy nebo jiné ostré věci na zemi, apod.

Prevence:
Zkusme prozkoumat prostor z pohledu dítětě, klidně po holých kolenou prolezeme místa, kde běhá a nebezpečné věci odstraníme.

Zahradní technika

Malé křehké tělo dítěte a velké ostré stroje dohromady dávají velké nebezpečí, především, když se nacházejí ve stejný čas na stejném místě.

Prevence:
Při sekání trávy, řezání nebo štípání dřeva by malé děti neměly být. Ten kdo s technikou pracuje se musí plně soustředit na vlastní práci a bezpečí a není možné, aby hlídal ještě dítě. Nečinné stroje uklidíme mimo dosah dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama