Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Bezpečnost u vody

27. března 2010 v 13:52 |  Bezpečný domov
Léto, prázdniny a dovolená je čas, kdy rodiče i děti vystupuj ze zaběhlého stereotypu, dělají nové věci v nových místech a s novými pomůckami. V případě pohybu u vody, plaván a vodních sportů je třeba mít na paměti všechna rizika, která s sebou takto strávené chvíle přináší. Většina úrazů u vody se nepřihodí díky nefunkční výstroji a pomůckám, ani díky nebezpečným podmínkám na daném místě, ale díky nevhodnému a nebezpečnému chování účastníků vodních radovánek.

Vedle tradičnějších vodních zábav popsaných níže existuje četnost do značné míry specializovaných vodních sportů, které vyžadují výbavu a profesionální školení: potápění, jízda na motorových člunech, vodní lyžování, wind-surfng a kite-surfng.

Bazény a vodní skluzavky

Bazény jsou dnes samozřejmou součástí pobytových dovolených. Několik věcí je dobré ověřit dopředu, než se k bazénu s dítětem vypravíte:
  • Má bazén plůtek kolem všech stran se samozavíracími vrátky? Výzkum ukázal, že společně s pečlivým dozorem je právě toto nejúčinnějším preventivním patřením zabraňujícím utonutí.
  • Jaká je v bazénu v jednotlivých místech hloubka? Bazény by měly mít na okrajích štítek, relativně bezpečné skoky do vody jsou možné až od hloubky 1,8 metru. Statistika říká, že při skoku do bazénu se téměř polovina vážných poranění páteře přihodila při první návštěvě u bazénu a více, než čtvrtina při prvním skoku do bazénu.
  • Jsou malé bazény a vířivky zakryty pevným materiálem, když nejsou v provozu? Krycí plachty se mohou protrhnout, když na ně dítě stoupne a stejně jako ledová vrstva mu zabrání dostat se zpátky k hladině. U vířivek také doporučujeme zkontrolovat tvar výpustě, do které se při cirkulaci vody může dítě snadno zachytit prsty, nebo vlasy.
  • Kde je dosažitelná první pomoc? Zjistěte si umístění plavčíka, popřípadě nejbližší telefon (k tomu je dobré z paměti znát číslo recepce, popřípadě i přesnou adresu místa, kde svou dovolenou trávíte!).
Tobogány a vodní skluzavky jsou nejen pro děti velice oblíbenou atrakcí. Nezřídka se ale stává, že na skluzavku, která má dojezd typicky do malého bazénu, chodí i neplavci! Stejně tak celá čtvrtina úrazů je otázkou srážky s dalším jezdcem. U malých skluzavek by děti měly stát frontu, ještě než vstoupí na schody, u velkých tobogánů musí mít přímý dohled na schodech. Dojezd skluzavky není v žádném případě místem na hraní a dítě z něj musí co nejrychleji odejít (ať si například zvykne otírat si oči až poté co se dostalo na kraj dojezdového bazénku). Děti by neměly jezdit hlavou napřed, neboť to zvyšuje riziko poranění hlavy a páteře.

Šnorchlování

Kombinace dýchání skrz šnorchl, mlžících se brýlí a vodorovné polohy hlavy, která se nesmí potápět více, než několik centimetrů vyžaduje u dětí trochu nácviku. Děti by měly být samozřejmě plavci s nafukovací vestou, která jim pomůže udržet stabilitu na hladině. Každé dítě by měl mít na starosti jeden zkušený dospělý, s nímž má dítě domluveno několik posunků (např. "ok" - "ne" - "následuj mě" - "pomoz mi" - "nebezpečí"). Pokud pozorujete svět pod hladinou vysazeni z člunu, měli byste oznámit okolním plavidlům, že se kolem Vašeho člunu hybuje potápěč pomocí tzv. alfa vlajky ("Mám dole potápěče, držte se stranou a v malé rychlosti!"). V teplých krajích nezapomeňte na tričko chránící před spálením a samozřejmě výstrahu před dotýkáním se jakýchkoli obyvatel mořského světa. Zopakujte si postup resuscitace.

Kanoe a kajak

Může to znít překvapivě, ale četnost převržení na kanoi, či kajaku je zhruba stejná bez ohledu na klid vody, na které se plavidlo pohybuje. Většina utonutí je způsobena právě převržením lodě bez záchranné vesty a celých 85 % utonutí při jízdě ve člunu lze předejít právě používáním nafukovacích vestiček. Děti také zpravidla nevydrží sedět v klidu, zvláště pokud jsou ještě příliš malé, než aby mohly (byť jen na oko) pádlovat. Dítě ke kanoi nikdy nepřivazujte. V klidu si několikrát nacvičte přidržování se převráceného lavidla a následné nastoupení. Děti vážící méně než 45 kg nejsou na kajaku rovnocennými partnery a měly by jet pouze jako třetí osoba na kajaku se dvěma dospělými, všichni samozřejmě vybaveni záchrannou vestou. Dítě by mělo vědět, že nikdy nesmí naklánět ramena za okraj lodě, sbírat předměty hladině a v případě, že chce změnit polohu, tak vždy jen s asistencí dospělého. Výlet s mnoha dětmi by měl být doprovázen samostatnou záchrannou lodí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama