Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Březen 2010

Počítač v dětském pokoji: Kam s ním?

31. března 2010 v 11:22 Dětský pokoj
Počítač patří ke standardnímu vybavení dětských pokojů, a to často ještě před tím, než potomek začne chodit do školy. Že to není moc zdravé, tuší většina rodičů. Jak a kam ho tedy umístit, aby napáchal co nejméně zla?

Šetření na nesprávném místě - to je asi největší chyba, které se rodiče nejčastěji dopouštějí. Zatímco za počítač neváhají zaplatit deset či dvacet tisíc korun, stůl a pracovní židli pořizují ty nejlevnější. Zadělávají tak dětem na pozdější zdravotní problémy. Kam a na co tedy s počítačem?

Jak má vypadat stůl?
Podobně jako při výběru psacího také u počítačového stolu je třeba dbát na jeho správnou výšku. U dětí, které rostou, je proto dobré volit výrobky s nastavitelnou výškou. Pokud kupujeme stůl pevný, volíme raději vyšší než nízký, z kterého by brzy bolela záda. Ovšem ani příliš vysoký není vhodný, protože jak se bude dítě natahovat, zbytečně si namůže zvedaná ramena a také krční páteř.
Tyto zásady lze zjednodušit do jednoho pravidla: horní řádek na monitoru má být nejvýše ve výšce očí dítěte. Pozor také dáváme na to, aby ke stolu přicházelo správně světlo, tedy pravákům zleva a levákům zprava.

Na monitoru záleží
Důležitá je i hloubka stolu. Rozhoduje o ní monitor. Platí totiž, že by měl být vzdálený 60 centimetrů od očí. Proto máme-li plochý monitor, stačí nám deska hluboká 70 až 80 centimetrů. U starších hlubokých obrazovek to musí být mnohem více. Proto je lepší pro ně volit rohová pracoviště, která jsou v tomto případě méně náročná na místo než klasický obdélníkový stůl.
Pozor také na různé zásuvky, krabice a další věci pod stolem. Tady musí být dostatek volného místa na nohy. Ty potřebují nejen dostatek prostoru, ale také musejí stát celou plochou na pevné podložce. U malých dětí, které ještě nedosáhnou nohama na zem, si lze pomoci rovnými nebo šikmými stoličkami, které poskytnou podpěru.

Nešiďte zdravé sezení
Ještě větší nároky než na stůl jsou kladeny na pracovní židli. První zásada zní, že by se měly oba výrobky kupovat a hlavně zkoušet zároveň.
Při tom kontrolujeme, aby ruce dítěte v lokti svíraly úhel 90 stupňů. Paže také nesměji viset jen tak ve vzduchu, ale být podepřené, a to buď o područky židle, nebo o speciální podpěrku, kterou lze upevnit ke stolové desce.
Židle samozřejmě musí být nastavitelná. Dobré je, když si můžeme regulovat nejen výšku, ale i područky a zádovou opěru. Při práci na počítači by totiž děti měly sedět v takzvaném středním sedu s opřenými zády. Tento návyk je velmi důležitý, protože většina dospělých sedí v mírném předklonu, čímž si velmi zatěžuje meziobratlové ploténky. Navíc odborníci doporučují občas zcela se zaklonit, což je pro záda odpočinková poloha.
Při nákupu židle je také třeba dbát na to, aby sedák děti nikde netlačil. Rizikovým místem bývá přední hrana, která může být špatně zaoblená a tvrdá. A nejde jen o to, že se bude dítěti špatně sedět. Tím, že sedák tlačí v podkolenní, brání proudění krve v dolních končetinách a děti si tak "zadělávají" například na křečové žíly.
Tato pravidla platí nejen pro děti, ale samozřejmě i pro dospělé. Proto si zkontrolujte výšku stolu a nastavení židle, ať můžete v klidu pokračovat ve čtení dalších článků!


Jaké květiny do dětského pokoje?

31. března 2010 v 11:00 Dětský pokoj
Květiny působí na děti pozitivně už jen tím, že je v pokojíčku mají. Prokázalo to několik seriózních výzkumů: "Hrnkové rostliny například čistí vzduch a zachytávají prach a další nečistoty. Zvyšují také vzdušnou vlhkost," vyjmenovává Denisa Lexová z Holandské květinové kanceláře.

Navíc podle psychologů mohou vést děti i k větší odpovědnosti. Často totiž považují vlastní rostlinku za něco jako domácího mazlíčka, který je potřebuje, a proto se o něj starají. Je to nejen výchovné, ale i zábavné, protože potomci mohou sledovat, jak jim kytky rostou a kvetou.Ovšem chceme-li, aby naše dítko péče o rostlinku nepřestala po týdnu bavit, je třeba vybrat nějakou odolnou a hlavně zajímavou!

Jaké květiny volit?

Gerbery - jsou dětem velmi blízké, protože zpočátku kreslí všechny květiny jako gerbery. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístíme na světlé stanoviště a děti by ji měly zalévat tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.
Masožravky - fascinují nejen děti, neboť je mohou krmit drobným hmyzem, o který sice rostlina většinou nejeví zájem, ale to nevadí. Také je děti potřeba naučit, že všeho moc škodí a neustálým krmením mohou masožravku zahubit. Podstatné a zábavné při jejich pěstování je, že květina s nimi určitým způsobem komunikuje. Lasturovité listy mucholapek se skládají ze dvou polovin, na jejichž vnitřní straně se nachází citlivé chloupky. Pokud se jich něco dotkne dvakrát v průběhu dvaceti sekund, rostlina se domnívá, že je uvnitř moucha, sklapne list a stráví kořist.

Láčkovka produkuje sladký nektar a jen čeká, až večeře sama přiletí. Hmyz přilákaný sladkou šťávou vleze dovnitř a hledá další. Těsně pod okrajem láčky ji skutečně najde, ale následuje vosková skluzavka do hlubin. Na dně oběť zahyne a poslouží láčkovce jako potrava. Rostlina vyžaduje teplé, stinné a dostatečně vlhké prostředí. Zavěste ji do výšky a postřikujte alespoň dvakrát denně.
Kaktus - díky svým bodlinám je pro děti zajímavý a zároveň z něj mají určitý respekt, protože se bojí trnů. Pro začínající pěstitele je vhodný ale například kaktus Gymnocalycium, který nemá příliš husté trny a navíc nádherně kvete. Přežije i nepravidelnou dětskou péči, protože mu nevadí ani suchá zem.
Hrnková růže - růže patří mezi květiny, které děti poznají velmi brzo a brzo si je zapamatují. Na domácí pěstování je vhodná hrnková růže, která kvete několikrát do roka, což bude děti bavit. Stačí ji po odkvětu zastřihnout asi na pěticentimetrovou výšku a ona zhruba po dvou měsících opět vykvete.
Begonie - je vhodná spíš pro větší děti, protože ji sice musíme často zalévat, ale na druhé straně nesnáší přemokření. Kvete i v zimě, ale vyžaduje dobré světlo.

Pozor na jedovaté rostliny!
Existuje i spousta rostlin, které do dětského pokoje a raději ani do bytu s malými dětmi nebo zvířaty, nepatří. Jsou totiž jedovaté. Do této kategorie patří z těch známějších: klívie, brambořík, alokázie, difenbachie, filodendron, anthurie, kristova (trnová) koruna, vánoční hvězda, hyacint, lilek ozdobný.
Už víte, jakého zeleného "miláčka" pořídíte vašemu dítěti?


Nebezpečné dětské postýlky

31. března 2010 v 10:53 Bezpečný domov
Úrazy, které se dětem přihodí v postýlkách a které vyžadují léčení, se i u nás čas od času stávají. Mezi nejčastější patří pohmoždění a zlomení končetin, jež jdou na vrub konstrukci postýlek, i následky pádů při selhání zajišťovacího mechanismu posuvné bočnice postýlek. Mnohé nepříjemné situace, které se obejdou zpravidla bez zranění (zaklíněná hlavička mezi příčkami nebo mezi bočnicí a čelem postýlky, přiskřípnutá ručička, uvízlý prstík v přístupném otvoru), rodiče lékařům ani nehlásí, takže se o nich bohužel neví.
Dětská postýlka patří mezi jednoduché výrobky, nic složitého na nich opravdu není. Jenže ani to, co je jednoduché, nemusí být zároveň bezpečné. Přesvědčili nás o tom samotní výrobci dětského nábytku. Z jedenácti testovaných postýlek můžeme doporučit pouze pět výrobků. Zajímavé je, že polský výrobce Klupś dokáže zároveň vyrábět jak bezpečné, tak nebezpečné postýlky (Radek a Rafal I). Zarážející ale je, že dva z poměrně velkých a na českém trhu zavedených dovozců dětských postýlek nerozpoznají nebezpečné výrobky a zařadí je do své nabídky (Scarlett: Alek a Kubíček, AGS-Sport: Anna Eco). Společným jmenovatelem nedostatků, které jsme testem odhalili, je nedodržování požadavků na bezpečnou velikost pro dítě přístupných mezer.

Nepodceňujte návody
Zřejmě jen málokdo se při výběru dětské postýlky stará o návod. Montáž postýlky je jednoduchá, jak přestavovat rošt je také jasné, tak k čemu by byl? Jenže návody nejsou jenom o montáži a obsluze, ale také a zejména o bezpečném užívání výrobků, o tom, co se musí dodržet, aby se případně něco nestalo.

Podívejme se na některé zásady u dětských postýlek:

 • Otevřený oheň a jiné zdroje silného tepla v těsné blízkosti postýlky představují nebezpečí.
 • Postýlka se nesmí stavět k otevřenému krbu či lokálnímu topidlu na pevná paliva, nesmí být ani v blízkosti sálavých panelů, přenosných infrazářičů, teplovzdušných topidel atd.
 • Pokud je jakákoliv část postýlky rozbitá, musí se k její opravě použít náhradní díly schválené výrobcem.
 • Nenechávejte v postýlce hračky, kusy látky, stužky atd. Usíná-li dítě s plyšovou hračkou, po usnutí ji vyndejte. U většího dítěte nesmí být v postýlce nic, co by mohlo využít jako stupátko.
 • V postýlce se smí používat pouze jedna matrace. Její výška od povrchu v nejnižší poloze k horní hraně rámu postýlky musí být min. 500 mm a v nejvyšší poloze 200 mm.
 • Postýlka musí mít vždy řádně zajištěné zajišťovací mechanismy. Požadavek se týká postýlek s pohyblivými bočnicemi, které musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo otevřít.
 • Když dítě začíná sedět, musí být dno postýlky (rošt) v nejnižší poloze.
Na www.dtest.cz najdete interaktivní návod pro rodiče, čeho si všímat při výběru dětské postýlky či jak si zkontrolovat bezpečnost postýlky, kterou máte již doma. Najdete tam také další články z časopisu TEST, které jsou dostupné v elektronické podobě všem předplatitelům časopisu.

Velký jarní úklid bez chemických čistících prostředků

31. března 2010 v 10:19 Pro maminky
Při úklidu byste měli začít s místností, která je používána nejméně. Uklidíte ji nejen nejrychleji, ale také zde pořádek nejdéle vydrží. Většinou se jedná o ložnici. Naopak nakonec si nechejte kuchyni, která je využívána nejvíce.
Vedle klasického úklidu skříněk je zde třeba pečlivě zkontrolovat veškeré trvanlivé potraviny, včetně koření. Napůl otevřené a rozsypané pytlíky bývají často rájem moučných červů a molů, kterých se pak budete velmi těžce zbavovat.
Myslete stále na pravidlo postupu "seshora dolů" a "od oken ke dveřím". Začněte tedy lustrem, oknem, nábytkem, sedačkou a až na závěr umyjte podlahu. Díky systematickému čištění předejdete nehodám a opětnému umývání již jednou vyčištěných míst.

Jak na okna

Pokud si skutečně chcete ušetřit práci s náročným leštěním, kupte si stěrku na okna. Díky ní již leštění není potřeba. Navíc většina stěrek má i teleskopickou nastavitelnou tyč a tudíž s nimi umyjete snadno i větší plochy a to bezpečně.
Další možností jsou speciální utěrky, které mají z jedné strany mikrovlákno a z druhé tzv. jelenku. Nejprve tedy plochu umyjte mikrovláknem a čistou vodou, následně setřete jelenkou a je hotovo.
Obojí má tu výhodu, že nemusíte použít žádnou chemii a přesto budou skla krásně čistá. Pokud chcete, aby byla vaše okna odolnější i vůči prachu a dešťovým kapkám, pak do roztoku s vodou přidejte pár kapek glycerinu.
Upřednostňujete-li přírodní materiály, můžete použít šťávu z citrónu či roztok vody s octem. Obojí je prý nejlepší doleštit novinovým papírem.

Úklid bez chemie - používejte materiály z mikrovlákna

Profesionálové doporučují pro veškerý úklid používat materiály z mikrovlákna. Dokonce i podlahu budete mít velmi snadno čistou s mikrovláknovým návlekem na koště. Výhodou těchto materiálů je, že je lze použít pro suché i mokré čištění, a to zcela bez chemie.
Velkou službu vám v bytě může udělat jedlá soda v kombinaci s vodou. Snadno vyčistí kamenné podlahy, ale i spáry mezi dlaždičkami a poradí si i se skvrnami na koberci - stačí ji na ně nasypat a po nějaké době působení vyluxovat.
Velmi dobrým pomocníkem je kartáč na žaluzie, s jehož pomocí můžete snadno setřít několik lamel najednou. Zbavit prach žaluzií můžete i pomocí vysavače. Je však třeba snížit sací výkon na minimum a použít nástavec na čalouněný nábytek, nebo speciální nástavec na žaluzie.
Zapomeňte na parní čističe. Bohužel většina těchto z nich nefunguje na principu suché páry, tudíž vám může takové čištění napáchat víc škod než užitku. Nejnebezpečnější je užívání těchto přístrojů na koberce, kde můžou způsobit i plíseň.
Všeobecně na vodní kámen příznivě působí kyselina citrónová. Navíc ji lze použít i na zničení kamene ve varné konvici. Stačí, když do prázdné konvice nasypete 2-3 lžičky kyseliny, pak přidáte vodu a necháte 15 minut stát. Konvici poté dvakrát vypláchněte studenou a teplou vodou a je hotovo.

Úklid podle feng-šuej

Zajímavé rady pro úklid skýtá čínské učení o harmonii domova feng-šuej. To radí byt prvotně pořádně vyvětrat. Pak do kbelíku s čistou vodou přidejte mořskou sůl a setřete s ní veškeré povrchy včetně podlahy. Poté samotnou sůl nasypejte do každého rohu v bytě a po obvodech místností a nechte do druhého dne, pak jej vysajte a následně vyhoďte. Sůl na sebe váže negativní energii a tak se jí díky tomuto rituálu velmi snadno zbavíte.
Pozitivní energii do bytu dostanete tak, že po místnostech rozmístíte vázy s čerstvými kytkami a na jídelní stůl dáte misku s čerstvým ovocem. Květiny mají ještě jednu výhodu, když odumírají, berou na sebe starou a špatnou energii.

Divadlo Spejbla a Hurvínka

29. března 2010 v 22:12 Kam s dětmi
Dřevění protagonisté
Hlavními postavami všech inscenací D S+H jsou Spejbl a Hurvínek - otec a syn, reprezentující rozporný názor dvou generací na svět. Spejbl vstoupil na scénu poprvé v roce 1920, Hurvínek 1926. Vystupují jako hlavní aktéři civilních i fantastických příběhů a v komponovaných vizuálních pořadech jako komentátoři filozofují o základních životních otázkách. Jejich už tradičním protihráčem je podobný ženský pár, Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička (1930) a její pedagogicky zaměřená "bábinka" paní Kateřina Hovorková (1971). Tuto základní čtveřici protagonistů, obklopenou v komediálních příbězích dalšími postavami na základě požadavku autorů, doplňuje Spejblovic pes Žeryk (1930).

divadlo-spejbla-a-hurvinka
Malá galerie tvůrců
Spejbla a Hurvínka mluví tradičně jeden herec, střídající hluboký hlas otce Spejbla s Hurvínkovou komickou dětskou fistulkou. Tuto tradici založil už ve 20.letech prof. Skupa, pokračoval v ní více než 40 let Miloš Kirschner a v současné době na ni navazuje i další interpret Martin Klásek (1957), který se - vybrán a připravován Kirschnerem - poprvé představil dětskému obecenstvu v rolích Spejbla a Hurvínka v roce 1974 a od roku 1982 je pak pravidelně alternoval. Po smrti Miloše Kirschnera se stal již třetím otcem Spejbla a Hurvínka.

Dvě linie repertoáru
Během sedmdesátileté činnosti D S+H se v jeho dramaturgii vytvořily dvě základní linie. Vedle ucelených komedií a dramatických příběhů z nejrůznějších prostředí, uvádí divadlo pro děti i dospělé pásma vizuálních grotesek, sólových výstupů, jakož i hudebních čísel, proložených předscénovými dialogy a scénickými výstupy Spejbla a Hurvínka. Tato pásma jsou určena především pro zájezdy v zahraničí. V podstatě se jedná o působivé přehlídky loutkářské dovednosti, osobitého mistrovství v ovládání závěsných loutek - marionet které jsou tradičním výrazovým prostředkem divadla.

Pro děti i pro dospělé
Divadlo S+H hraje pro děti od čtyř let. V jeho dramaturgii lze vedle žánrové diferenciace vysledovat tři základní kategorie. Vedle her pro děti jsou uváděny také hry pro mládež od patnácti let a dále pak repertoár pro dospělé. D S+H jako jediná česká loutková profesionální scéna hraje po celou dobu své existence pravidelně i pro dospělého diváka. Repertoár pro děti tvoří jak humorně laděné příběhy ze současného světa, tak i moderně koncipované pohádky. Dospělým i dospívajícím jsou určeny komedie satirického ražení.

Doma i ve světě
Převážná část produkce se hraje na domácí scéně, divadlo však několikrát během sezóny podniká krátké i dlouhodobé zahraniční zájezdy. D S+H doposud hostovalo v 31 zemích čtyř kontinentů, mj. v Německu, v USA, Kanadě, Japonsku na Taiwanu, v Indii, Egyptě, Jordánsku, v Mexiku, ve Španělsku. Spejbl a Hurvínek v interpretaci Miloše Kirschnera tak odehráli svá představení v osmnácti jazycích, v interpretaci Martina Kláska v osmi, přičemž oběma sekunduje v cizojazyčných mutacích Helena Štáchová, která vytváří herecký pendant v roli Máničky a paní Kateřiny. I ona je po Anně Kreuzmannové a Boženě Welekové již třetí interpretkou tradiční figurky divadla - Máničky. Postava paní Kateřiny však pro ni byla vytvořena až v roce 1971. Tito hlavní herečtí protagonisté mají v souboru řadu znamenitých spolupracovníků, kteří svým vodičským mistrovstvím vtiskují loutkám charakteristické pohybové herectví.

Z historie
Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu nového typu prof. Josef Skupa ( 1892-1957) v Plzni roku 1930. Jeho protagonisté - Spejbl a Hurvínek - už předtím úspěšně působili na amatérské loutkové scéně v Plzni v oblíbených kabaretních pořadech. Divadlo hrálo jako zájezdová scéna se sídlem v Plzni do roku 1943.
V lednu 1944 byl prof. Skupa zatčen gestapem, odsouzen za protifašistický odboj a divadlo bylo nacistickými úřady zavřeno. V únoru 1945 se Skupovi podařilo uprchnout z hořícího vězení v Drážďanech a po skončení války, v říjnu 1945, otevřel stálou scénu D S+H v Praze, kde sídlí dodnes. V roce 1951 přešlo divadlo pod správu odboru kultury Národního výboru hlavního města Prahy.
Po Skupově smrti převzal role obou protagonistů, Spejbla a Hurvínka, jeho žák Miloš Kirschner (1927 - 1996), který již za života Skupy s ním obě titulní postavy alternoval. Prof. Skupa pak na sklonku svého života jmenoval veřejnou listinou Miloše Kirschnera svým nástupcem a pokračovatelem. Spejbl a Hurvínek tak prokázali i po smrti Josefa Skupy raison d'etre a divadlo dále úspěšně pokračovalo ve svém uměleckém úsilí o jevištní zobrazení groteskně humorného a satiricky viděného světa s jeho složitou společenskou problematikou. D S+H uvedlo od svého založení přes dvěstěpadesát premiér, vesměs původních komedií pro děti i pro dospělé a pořadů komponovaných z vizuálních a hudebních čísel, právě tak jako z předscénových dialogů S+H.

Divadlo Spejbla a Hurvínka
Dejvická 38
160 00 Praha 6 - Dejvice


RADY PRO ŠŤASTNÉ MANŽELSTVÍ

28. března 2010 v 22:11 Vztahy
 • Přistupujte k sobě s úctou a vlídností. Když se dostanete do sporu, hovořte klidně a vyvarujte se ošklivých slov a nadávek. Co je jednou vyřčeno, už zpět nevrátíte.
 • Dovolte partnerovi mít vlastní názor bez toho, abyste se urazili, nebo měli útočné poznámky. Nemůžete být ve všem zajedno. Buďte jeden k druhému tolerantní.
 • Ujistěte se, že máte vyjasněné cíle a plány do budoucna a způsob, jak jich dosáhnout - to zahrnuje domácí rozpočet.
 • V novém vztahu je také vhodné dohodnout se na volném čase, aby každý z vás měl svůj vlastní stejně jako společný. Pokud jedna strana očekává, že budete veškerý čas trávit společně, nebo naopak, má celý týden nabitý povinnostmi a koníčky jen pro sebe, krize na sebe nenechá dlouho čekat.
 • Nově narozené miminko, může pořádně "nabourat" zaběhnuté pořádky. Nebojte se požádat o pomoc rodinu či přátele, nebo alespoň občas využít služeb paní na hlídání, abyste mohli občas i s manželem vypnout a získat nějaký čas pro sebe.
 • Snažte se dělat věci společně, jak je to jen možné. To ale neznamená, že se máte navzájem do něčeho nutit. Dělejte společně to, co opravdu oba chcete.
 • Nedovolte, aby se vaše manželství stalo nudným. Bavte se i jen ve dvojici, bez dětí, rodin nebo přátel. Nepovažujte jeden druhého za samozřejmost. Přichystejte občas protějšku nějaké překvapení. Psychologové a sexoulogové tvrdí: "Pokud si užíváte společný čas mimo ložnici, budete si ho užívat i v ložnici."
 • Smějte se spolu. Sdílejte "vtipné historky", zavzpomínejte si na legrační situace. Smích lidi spojuje a dokáže vyřešit každý konflikt. Je těžké zůstat naštvaný, když se člověk směje.
 • Dělte se o povinnosti. Rozdělte si povinnosti tak, aby se vám to oběma zdálo spravedlivé. Stejně tak si musí muži uvědomit, že mateřská "dovolená" je zavádějící pojem a o žádnou dovolenou se rozhodně nejedná.
 • Buďte k sobě upřímní ve vyjadřování svých potřeb, přání a starostí. Mnoho konfliktů vzniká kvůli nedorozuměním, nebo chybějící komunikaci. Nemyslete si, že vám partner přečte myšlenky.

Zdroj: femina.cz

Jak si poradit s tchýní - rádce podle horoskopu

28. března 2010 v 18:51 Zoufalé snachy

Kozoroh (22. 12. - 20. 1.)

Tchyně ve znamení Kozoroha se může na první pohled jevit jako ředitelka zeměkoule. Ona to však nemyslí špatně, prostě chce mít všechno "v lajně". Potrpí si na dodržování slibů a chození přesně na čas. Pozor na dvojsmyslné narážky nebo nějaké výtky, mohlo by se jí to dotknout, neboť je trochu urážlivá a vztahovačná.
Jak si ji získat: Vědomostmi, vtipem, pořádkem a přesvědčením, že pohodové vztahy a fungující rodina jsou vaším koníčkem a přáním. Nesnažte se jí příliš lichotit nebo zavděčit, prokoukne to! Ocení, když uděláte první krok v případě nějaké rozepře. Mějte na paměti, že tato osůbka je zranitelná, i když se tak netváří.
Její výhody: Praktičnost, ochota pomáhat své rodině a podporovat ji, co jí síly stačí.

Vodnář (21. 1. - 20. 2.)

Jejím cílem není puntičkářské napomínání, nýbrž přátelský rozhovor a příjemná konverzace. Umí překvapit a trošku klamat - v dobrém slova smyslu. Je ráda, když někoho nachytá na švestkách a mírně vyšokuje např. stylovým dárkem. Zakládá si na přátelských vztazích, takže nikdo nemůže mít připomínku na její kamarádky.
Jak si ji získat: Mluvte s ní jako se sobě rovnou, dávejte jí najevo, že je stále mladá a vypadá dobře. Věnujte jí chvíli, když něco vypráví, a rozeberte s ní její iluze. Ukažte, že máte fantazii a věnujte jí zajímavý předmět třeba ze starožitnictví. Pro její trochu bohémsky smýšlející hlavinku se nehodí nic sériového nebo praktického.
Její výhody: Přizpůsobivost, představivost, lehkost bytí a odpor k řešení pro ni zbytečných sporů. Do ničeho se příliš neangažuje a nechává tak druhé dýchat.

Ryby (21. 2. - 20. 3.)

Někdy je až přespříliš spoutaná svým citlivým pohledem na svět. Bývá lítostivá a podléhá emocím. Z minuty na minutu se z ní může stát uplakaná a nešťastná bytost s touhou po rozptýlení. Předpokládá, že tehdy pro ni někdo bude mít otevřenou náruč. Jestliže tomu tak není, urazí se a označí za špatného toho druhého, a pak i sebe - proto, že ji údajně nemá nikdo rád.
Jak si ji získat: Chválou, byť trochu nadsazenou. Chovejte se k ní s úctou a mějte na ni čas, když se u vás zastaví, neboť lhostejnost ji dokáže rozlítostnit. Datum jejích výročí mějte v kalendáři červeně poznamenané - jsou pro ni důležitá. Snažte se ji povzbuzovat a dodávat optimismus, často jí volejte a navštěvujte. Upřímný projev zájmu ze stran rodiny a příbuzných považuje za veliké štěstí. A cokoliv od nich darované ji potěší.
Její výhody: Skromnost, nenáročnost a otevřené srdce. Když jí pomůžete v nesnázích, oplatí vám to, neb na takové okamžiky nezapomíná.

Beran (21. 3. - 20. 4.)

Tchyně narozená ve znamení Berana je zásadová a dá se říci, že vidí až za roh. Proto není radno balamutit ji, nebo šálit lží. Upřímnost nade vše. Ráznost a ostré lokty jí nejsou cizí, stejně tak jako vychloubání se. (Pokud má zrovna čím, je v sedmém nebi.)
Jak si ji získat: Upřímností, taktním a jemně ženským chováním bez vulgárností a hrubostí. Má ráda pochvaly ohledně svého zevnějšku, ale nesmí se jí příliš oponovat, když o něčem zapáleně hovoří. To však neznamená, že nesnese přímé jednání! Jako každá žena má ráda dárky. Ale pozor - stylové, které mají vtip nebo ducha. Vše, co je originální nebo drahé, většinou zabere.
Její výhody: Poznáte brzy, zda vás má či nemá ráda - nebude se přetvařovat v projevech.

Býk (21. 4. - 21. 5.)

Ukázková to hospodyně, která ráda pohostí i vyslechne svoji návštěvu. Vypadá mírumilovně, upraveně a pohodově. Dělá jí dobře, když se může svými potomky a jejich partnery vychloubat, takže si klidně pusťte pusu na špacír, cože se vám to v práci zase povedlo.
Jak si ji získat: Jednáním v rukavičkách, protože u ní není upřímnost jako upřímnost. Mrzí ji, když je přímo kritizovaná a považovaná za nevzdělanou. Vždyť ona má hlavu jen jednu, ale sama ji dokáže používat! Jelikož je spíše praktická než marnivá, ocení užitkové dárky do svého domova. A čím potřebnější, tím lepší.
Její výhody: Nebude vymýšlet přepadové návštěvy u vás doma, neboť sama nemá ráda okaté vnucování.

Blíženci (22. 5. - 21. 6.)

Tchyně ve znamení Býka je tak trochu sobec. Jedná, jak se jí to zrovna hodí, a občas se chová jako bohém. Její problémy musí každý vyslechnout, ale jakmile se role obrátí, je schopna dávat najevo, jak ji vaše tlachání nudí. Když už ale přijme nějaký úkol od hlídání dětí po vyřizování na úřadech, je na ni spolehnutí - když ji to však příliš dlouho nezaměstná.
Jak si ji získat: Neustálým vymýšlením různých akcí a výletů, protože ráda poletuje po všech čertech. Také ji nesmíte odmítnout, když má splín a potřebuje se vypovídat! Jako dárek uvítá to, co je drahé a výjimečné - kýčem ji urazíte! Za žádnou cenu nesmíte zapomenout na její narozeniny a svátek. (To by odpouštěla velmi těžko a dlouho.) Jednejte s ní jako s pravou dámou.
Její výhody: Jelikož má svůj svět a touží poznat nové lidi i dobrodružství, často o ní neuslyšíte, pokud se vám případně nepřijde vyplakat na rameno. To pak ale u vás zazvoní beze studu naprosto kdykoliv.

Rak (22. 6. - 22. 7.)

Příjemná, éterická bytost, která je ale puntičkářská, co se pořádku týče. Věci má na svých místech a i vztahy u ní musí mít jistý řád. Klidně se ozve, pokud se jí nebude zdát, že něco není tak čisté, jak by si ona sama představovala. Jinak se ale chová otevřeně a vstřícně - a to samé očekává od ostatních. Pokud ji někdo svým jednáním urazí nebo zklame, zahořkne a neodpustí mu to.
Jak si ji získat: Když jí dáte prostor k tomu, aby pomáhala nebo radila, zatetelí se blahem, neboť ona potřebuje cítit, že je užitečná. Doma musíte mít pořádek. Nechte ji vyprávět své příběhy o svých láskách, studiu nebo rodině. Ne že by žila vzpomínkami, ale ráda se k nim vrací. Potěší ji každá věnovaná drobnost. Miluje květiny, šperky, kuchtění a sladkosti.
Její výhody: Každé příjemné gesto vůči ní se bude snažit zpětně oplatit. Zpravidla se nechová povýšeně, ale spíše kamarádsky.

Lev (24. 7. - 23. 8.)

Žena vamp. Všude tam, kam přijde, je středem všeho dění. A tak nějak to i očekává. Ráda si buduje kontakty na úspěšné lidi, protože se v jejich přítomnosti cítí dobře a domnívá se, že tam, na výsluní, je její místo. Pokud s ní chce být člověk zadobře, měl by ji zahrnovat obdivem, uznáním i pochvalami. Má svoji hlavu, a když si něco usmyslí, názory ostatních na jejím rozhodnutí nic nezmění, což vypovídá o její panovačnosti.
Jak si ji získat: Nemusíte být Rothschildovou dědičkou, abyste jí padla do oka, ale je jasné, že drahé pozornosti jsou alfou a omegou života této dámy. Potrpí si na vybrané chování, takže se naučte správně stolovat, konverzovat i představovat ji lidem ve vašem okolí. Uctívejte ji a hlavně na ní nešetřete - mohla by si to špatně vyložit.
Její výhody: Při rozepři se neomlouvá a nedělá první krok. Když ho ale uděláte vy, na předešlé neshody zapomene.

Panna (24. 8. - 23. 9.)

Tchyně ve znamení Panny se musí brát taková, jaká je - pořádkumilovná, kritická a všeznalá. Cokoliv uděláte, ona by vykonala líp. Taková ona prostě je. Ale má dobré srdce a nikdy nenechá své blízké na holičkách. Je přísná, ale spravedlivá. A je na ni spolehnutí. Kdykoliv může, tak pomůže. Její rady nejsou jen plytká slova, ale dobře míněná upozornění, jak si život tak trochu ulehčit. Poslouchejte je...
Jak si ji získat: Pannu hodně uráží nepořádek a poučování, takže se snažte obou vyvarovat. Jelikož je hodně bystrá, prokoukne, zda se mezi vámi a jejím synem něco děje. A bude smutná, když ji o tom nebudete chtít říct - vždyť chce jenom pomoct. Má ráda praktické dárky, jemné zacházení, slušnou mluvu a uznání.
Její výhody: Pokud budete mít problém, můžete se na ni obrátit. Vynasnaží se vám být ku pomoci, neb podle ní se do potíží může dostat přeci každý.

Váhy (24. 9. - 23. 10.)

Tato tchyně je spravedlivá, stojí v povzdálí, pokud ji zrovna něco nenaštve, a neplete se do života druhým. Občas sice podlehne domněnce, že ani ona, ani vy s jejím synem byste neměla tak utrácet, ale zase na stranu druhou chápe, že kvalita není kvantita. Urazí se, pokud si nevystavíte cokoliv, čím vás obdaruje, či to dokonce nebudete schopna později vytáhnout odkudsi z krabice.
Jak si ji získat: Dodržujte svá předsevzetí, stůjte si za názory a hajte spravedlnost. Za vše raději dvakrát poděkujte a chovejte se vybraně a solidně. Pro její obdarování volte vhodné drobnosti jako módní doplňky nebo bižuterii. Zabodujete se značkovým parfémem. V případě nějakého prohřešku vyrovnejte skóre tím, že ji pozvete do divadla nebo kamkoliv do společnosti.
Její výhody: Aby obtěžovala, musí k tomu mít opravdu vážný důvod.

Štír (24. 10. - 22. 11.)

Tchyně ve znamení Štíra se ke každému chová tak, jak si zaslouží. Vy nebudete oplývat vstřícností nebo úsměvem? Pak ani od ní nečekejte to samé, neboť jak vy k ní, tak ona k vám! Pokud se tváří jako kakabus, má většinou nějaké starosti, které s vámi nemusí souviset. Pak buďte taktní a ohleduplná, snažte se ji pochopit.
Jak si ji získat: Přímo nezpochybňovat její nápady. Když by došlo k situaci, že se na ni někdo oboří, mějte zastání a braňte ji! Takového gesta si bude nadmíru vážit. Jelikož je trochu chlubivá, očekává při vhodné příležitosti takové dary, se kterými může vyrukovat na svoji bývalou kolegyni, kamarádku... Chce prostě něco, co druzí nemají. Jelikož je duchem mladá, tak s ní také takto jednejte.
Její výhody: Když jí padnete do oka, naleznete v ní kamarádku, která pomůže, poradí, pohlídá děti.

Střelec (23. 11. - 21. 12.)

Pohodová tchyně, za kterou může být každá snacha ráda! Je chápající, roztomile ztřeštěná a umí se omluvit, když udělá chybu. Není tou, jež uměle vyvolává konflikty, ale spíše se jim vyhýbá. Její srdce je otevřené pro ty, kteří to dokáží ocenit. U téhle dámy se srdečností a otevřeností nejdál dojdeš!
Jak si ji získat: Ukažte, že umíte hospodařit s penězi, buďte vůči ní družná a přátelská. Potěšte ji tím, že si na ni občas vzpomenete a berte na vědomí její rozhodnutí. Když přijde situace na obdarování, nemusíte vymýšlet nemožné - bude ráda za skromné pozornosti, byť by se jednalo o kytičku lučních kvítek. Pro ni je důležité, že si vůbec vzpomenete!
Její výhody: Nebude se vám plést do života. Většinou bývá optimistická, což umí přenést i na své okolí.Dobrá tchyně? Jedna z deseti!

28. března 2010 v 18:21 Zoufalé snachy
Máte-li dobrý vztah s tchyní, považujte si toho. Patříte mezi 12 % šťastných žen, kterým vyslovení slova tchyně nezpůsobí husí kůži. Těm zbylým 88 % husí kůže naskočí, a když ne, tak alespoň kopřivka. Může za to jenom tchyně? Ve většině případů ano. Záleží ale i na vás. Kam si ji ve svém životě pustíte. A často ještě více záleží na vašem manželovi.

Utečte od mámina mazánka!

Máte-li ještě čas, utečte od chlapa, který před vámi preferuje svoji matku. Který na ni nedá dopustit, který ji poslouchá na slovo, u kterého jste vždy jen na druhém místě. Takový muž je nezralý, a je jedno, zda je mu dvacet, nebo padesát. Většinou to bývá jedináček. Jsou muži, kteří se dokáží stát skutečnými partnery až v okamžiku, kdy jejich matka zemře. A na to nespoléhejte, vždyť nezřídka těm nejhorším tchyním je nespravedlivě přiznána dlouhověkost! Pokud si takového člověka vezmete, můžete nadávat samy sobě. A zcela marně usilovat o jakoukoli změnu. Vztahy matek a synů mohou být velmi silné. Dominantní matky vědí, jak si syna držet na své straně, dobře znají jeho slabá místa, umí jej zasáhnout, manipulovat...

O vztahu s tchyní rozhoduje manžel
Pohlédněme nejprve na statistiku, dlouhodobě vedenou MUDr. Miroslavem Plzákem v manželské poradně: Konfliktní vztah s tchánem má jen 8 % snach, a dokonce jen 2 % zeťů. Proto se o tchánech neříkají tvrdé vtipy. A proč na tchyně nadávají více ženy a méně muži? Jen každý pátý muž má s tchyní vážnější problémy. Oproti tomu devět žen s deseti musí s tchyní více či méně bojovat. Proč?
Boj snacha versus tchyně je nejčastěji prachobyčejnou zkouškou z manželovy dospělosti. Jen on (společně s vámi) totiž rozhoduje o tom, zda budete vystupovat jako tým, zda vaše domácnost dokáže, byť třeba pod jednou střechou s tchyní, vytvořit kompaktní, samostatnou a dostatečně odolnou buňku. Zda nastolíte jednoznačná pravidla, při kterých se nejen nebude vcházet bez zaklepání, ale návštěvy se budou ohlašovat předem.

Nastolte pevný řád!

Stanovte si s tchyní pevná a přísná pravidla a vyžadujte jejich striktní dodržování jak u hradního protokolu. Přijměte pomoc, kterou přijmout chcete, s poděkováním a úsměvem, a se stejným úsměvem řekněte jasně, do čeho vám tchyně nebude mluvit. Čím dříve, tím lépe. Z pozice někoho, kdo se dlouho snaží takzvaně zavděčit, se již tato pravidla vyhlašují obtížněji. Nikdy ale není pozdě! Budete-li mluvit s manželem stejným hlasem, tchyně to přijme lépe. Manželovi vždy odpustí. Vám odpustit nemusí. Požádejte manžela o podporu!

Neválčete - uzavřete tiché příměří!

Pokud tchyně bude pravidla trvale porušovat, neválčete s ní, ale vyhlaste tiché příměří. Je to lepší, než permanentní válka. "Maminko, nerozumíme si, nechoďte k nám. Nemám nic proti tomu, aby vás navštěvoval manžel a děti, jste matka a babička." A hotovo. Zakazovat manželovi styk s matkou a brát dětem babičku není dobré, vy si tchyni ale zakázat můžete. A v případě, kdy je tchyně taková manipulátorka, že bude děti proti vám poštvávat a neoprávněně vás pomlouvat, nezaslouží si ani styk s vnoučaty. To je jistě smutné a zcela krajní řešení, leč bohužel jsou i tchyně, kterým bič a vysoká ohrada prostě právem přináleží.


Online bezpečnostní audit Vašeho domova

27. března 2010 v 16:38 Bezpečný domov
Průvodce po domácnosti a jejím okolí z pohledu bezpečnosti (nejen) malých dětí. Naleznete zde soubor tabulek, pomocí kterých zjistíte orientační úroveň bezpečnosti vaší domácnosti vzhledem k věku vašich dětí a zároveň snadno identifikujete možná hrozící nebezpečí.Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí skřípnutí, říznutí a poranění smyslů

27. března 2010 v 16:31 Bezpečný domov

Nože, nůžky, kráječe

Ostré předměty malým dětem do ruky určitě nepatří. Zatímco drobné říznutí může být pro dítě i výchovným zážitkem, to větší již může znamenat vážné ohrožení - uvědomme si poměr malé dětské ručky a např. 25 cm dlouhého kuchyňského nože. Ještě nebezpečnější jsou nejrůznější elektrické nebo mechanické kráječe nebo krouhače - kombinace skvěle nabroušeného ostří a vysoké síly a rychlosti.

Prevence:
Všechny nebezpečné ostré předměty musí být bezpodmínečně mimo dosah malých dětí. Zásuvky nebo skříňky, do kterých je ukládáme, zajistíme dětskou pojistkou nebo zámečkem.

Zásuvky, dveře

Každý jsme se již několikrát v životě skřípli, víme, ja to dokáže bolet. Ovšem to, co pro dospělého znamená bolest, pro dítě může znamenat i amputaci prstů. Nebezpečné jsou jak zásuvky a šuplíky, tak i dveře, s kterými si některé děti rády hrají.

Prevence:
Existují pojistky proti otevření či dovření šuplíku dítětem, které přiskřípnutí prstů velice dobře zabrání. Dveře pak můžeme zajistit proti pohybu buď zcela (zarážkami) nebo jen proti přivření prstů (plastové nebo molitanové chrániče).

Skleněný nábytek, skleněné výplně dveří

Skleněný stolek, prosklené skříňky, zrcadla, vše je velice pěkné a stylové, ale pro malé děti nebezpečné. Pád dítěte na skleněný stolek, náraz do vitríny, zrcadla, nebo výplně dveří tak může snadno způsobit těžké pořezání a závažné život ohrožující krvácení.

Prevence:
Než děti vyrostou, je lepší si skleněný nábytek raději odpustit. Máme-li ve dveřích skleněné výplně, raději je zajistíme bezpečností fólií, která zabrání pořezání o střepy.

Trnité rostliny

Zlváště ve výšce očí batolících se nebo běhajících dětí představují značné riziko, stejně jako různé třísky, vyčnívajíc hřebíky, věvičky, střepy nebo jiné ostré věci na zemi, apod.

Prevence:
Zkusme prozkoumat prostor z pohledu dítětě, klidně po holých kolenou prolezeme místa, kde běhá a nebezpečné věci odstraníme.

Zahradní technika

Malé křehké tělo dítěte a velké ostré stroje dohromady dávají velké nebezpečí, především, když se nacházejí ve stejný čas na stejném místě.

Prevence:
Při sekání trávy, řezání nebo štípání dřeva by malé děti neměly být. Ten kdo s technikou pracuje se musí plně soustředit na vlastní práci a bezpečí a není možné, aby hlídal ještě dítě. Nečinné stroje uklidíme mimo dosah dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí zlomeniny a poranění hlavy

27. března 2010 v 16:30 Bezpečný domov

Ostré rohy, hrany

Máme-li doma nábytek s ostrými hranami a rohy, jistě se někdy nepříjemně uhodíme do kolena, stehna nebo boku. Avšak ten samý náraz malé dítě zaznamená v úrovni hlavy, obličeje, podobně, jako když na ostrý roh nebo hranu spadne. Dítě má lebku iostatní kosti ještě velice křehké, a tak už i slabý náraz může znamenat těžkou zlomeninu kosti nebo otřes mozku.

Prevence:
Ostré rohy nábytku snadno zabezpečíme měkkými plastovými nebo gumovými chrániči. Můžeme si také celý byt projít v úrovni dítěte a zkotrolovat, co kde ostrého nebo jinak nebezpečného hrozí.

Dětská židlička

Největším nebezpečím v případě dětské jídelní židličky je možnost, že dítě z židličky vyleze nebo přímo vypadne nebo se sním židlička převrátí.

Prevence:
Dětská jídelní židlička musí být stabilní, aby se s neposedným dítkem nepřevrátila. Je dobré, má-li židlička alespoň zábranu mezi nožičkama, aby dítě nevyklouzlo, nejlépe však pětibodový pás. Židlička nesmí obsahovat žádné vyčnívající, nebo ostré části, aby se dítě neporanilo. Dítě by v židličce nemělo mít možnost příliš velkého pohybu. Dítě musí být i v židličce pod naším dozorem.

Kluzká podlaha

Pokud malé dítě upadne jednoduše ze stoje na zem, většinou mu nic zásadního nehrozí. To již neplatí o pádech z větší výšky nebo z běhu. Na kluzké podlaze (dlaždice, lino, plovoucí podlaha) nebo na volně položených koberečcích dítě snadno oklouzne a zraní se.

Prevence:
Dítěti vždy dáme bačkory nebo ponožky s protiskluzovou úpravou na chodidlech. Volně položené koberce raději přilepíme.

Okna, nábytek pod okny

Pád z okna bývá pro dítě velice často fatální. Jak se ale mohlo dítě na okno vlastně dostat? Stačí chvíle nepozornosti a nevhodně umístěná "pomůcka". Například pohovka, křeslo, skříňka nebo židle přisunuté k oknu umožní dítěti se pohodlně vyšplhat až nahoru. Stejně tak pootevřené a nezajištěné okno, které se i pod mírnou vahou dítěte naráz otevře, je smrtící pastí. Bez rizika není ani vyhlížení z okna pod dozorem dospělého, který náhle se vysmeknuvší dítě neočekává a tudíž jej nezachytí.
Už pád z prvního patra je pro malé dítě velmi nebezpečný, s rostoucí výškou samozřejmě roste i riziko vážných následků.

Prevence:
Děti k oknu vůbec nemají mít přístup. Vešerý nábytek u okna proto raději dáme na jiné místo, v každém případě pak okna zajistíme větrací pojistkou nebo řetízkem proti náhodnému otevření. Použít můžeme i pevné sítě. Dbáme na to, aby okna zajišťovali všichni velcí členové domácnosti.

Palanda, šplhání po nábytku

Šplhání po nábytku je výsadou už odrostlejších dětí, ale i menší se někdy natahují po policích a předmětech nad svou hlavou. Jedno nebezpečí je, že jim kus nábytku, police nebo předmět ve výšce spadne na hlavu, která je ještě i v 8 - 10 letech hodně křehká. Druhým nebezpečím je pád z vyýšeného místa, opět např. na ostrý roh nábytku nebo přímo na hlavu.

Prevence:
Nábytek v dětském pokoji i jinde by měl být přichycen pevně ke zdi, aby náporu malého horolezce odolal. Těžší předměty ve výšce pro dítě dosažitelné raději přemístíme na bezpečnější místo. Můžeme také v dětském pokoji vybudovat malou lezeckou stěnu, pod níž umístíme matraci, která přáípadný pád ztlumí.

Nezajištěné dveře, nábytek u zábradlí

Když nezajistíme domovní, bytové nebo balkónové dveře, snadno se může stát, že se dítě bez našeho vědomí dostane na chodby, před dům nebo na balkón. V případě panelového nebo činžovního domu pak může dítě snadno spadnout ze schodů, do schodištní šachty nebo v případě balkóny spadnout dolů. Přelezení zábradlí mu skvěle umožní přistavená židle nebo skříňka.

Prevence:
Dveře raději zamkneme nebo zajistíme řetízkem, a to jak vchodové, tak balkónové. U zabrádlí nenecháváme nic, co by dítěti mohlo sloužit jako opora pro přelezení zábradlí.

Houpačka, prolézačky, dětké hřiště

Ne každý má samozřejmě své vlastní hřiště doma. Ale ať už venku nebo na zahradě, je potřeba místo na hraní pečlivě zvažovat. Pád z houpačky nebo prolézačky na tvrdý podklad (beton, kostky) nemusí znamenat jen otřes mozku, a i ten může být nebezpečný. Z prolézaček by nikde neměly vyčnívat ostré hrany, třísky, apod., u lanových a síťových prvků musí být velikost ok taková, aby se dítě nemohlo uškrtit.

Prevence:
Zahradní houpačku, ale i prolézačky umisťujeme tak, aby pod nimi byl měkký podklad (tráva, písek). Děti pouštíme jen na nová bezpečná hřiště a máme je vždy pod dozorem.

Schody, schodištní šachty

Schody s sebou vždy nesou pro dítě riziko pádu. Jsou vyrobené na velikost dopělého a ani ne poloviční dítě se po nich musí pohybovat úplně jinak. I zábradlí je v jiné výšce než by potřebovalo. Zvláště pro nejmenší děti jsou schody velkým nebezpečím, hrozí pád ze značné výšky na dosud velice křehkou hlavu.
Zábradlí s širší rozetčí příček může malé dítě snadno prolézt a zaklínit se mezi příčkami nebo dokonce propadnout dolů schodištní šachtou (zvláště u některých panelových domů hrozí pád z několika až desítek metrů).

Prevence:
Máme-li malé děti, schody zajistíme nejlépe dětskými vrátky, které zabrání dítěti se na schody shora nebo zdola vůbec dostat. Širší mezery příček zábradlí raději překryjeme, např. sítí.
Když jdeme po schodech s dítětem na ruce, vždy se jednou rukou přidržujeme zábradlí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí utonutí a udušení

27. března 2010 v 16:29 Bezpečný domov

Igelitové sáčky, tašky

I když je toto nebezpečí velmi známé, stále se stávají případy, kdy si děti především při hře zkoušejí na hlavu nasazovat leccos. V případě neprodyšných sáčků nebo igelitových tašek hrozí samozřejmě dušení. Problém je v tom, že u dětského mozku dochází po několika málo minutách k nenávratnému poškození.

Prevence:
Jako u dalších věcí uklízíme rizikové sáčky a tašky mimo dosah dětí. Starší děti by měly vědět, že jakékoliv hry nebo pokusy tohoto typu jsou velice nebezpečné.

Ucházející plyn

Vytápění nebo ohřev vody plynem má své klady i zápory. Neprovádíme-li pravidelné revize plynu, může se stát, že plyn začne někde unikat a ohrozí nejen nás a naši rodinu, ale i okolí. Druhým nebezpečím jsou malí nenechavci, kteří si s plynem z nevědomosti hrají.

Prevence:
Pravidelné revize plynu jsou dokonce povinné, nezapomínejme na ně. Máme-li možnost, volíme plynové spotřebiče s dětskou pojistkou. V opačném případě musíme dítě stále hlídat.

Uklouznutí ve vaně

Tonutí patří mezi málo časté úrazy, ale o to je nebezpečnější. Podle zkušeností lékařů tonutí jenom ve třetině případů končí bez následků, třetina dětí končí s trvalým poškozením mozku a třetina tonutí nepřežije!

Pro malé dítě je nebezpečné i velmi malé množství vody. Navíc, když se dítě náhle dostane pod hladinu, může se následkem šoku přestat hýbat a nesnaží se vyprostit. Podobně je to i v případě, kdy se při uklouznutí uhodí do hlavy.

Prevence:
Malé děti musíme při koupání hlídat.

Nevětraná karma

Není-li zajištěno dobré odvětrání plynové karmy, příp. přívod čerstvého vzduchu, může dojít k hromadění zplodin v koupelně. Koupe-li se v tom případě dítě nebo dospělý ve vaně, snadno pod vlivem zplodin omdlí a potopí se pod vodu.

Prevence:
Odtah karmy musí být spolehlivý, nesmíme zapomínat na pravidelné revize komínů.

Oříšky, bonbony

Malé díte poznává svět hmatem a chutí. Děti tak bez problémů ochutnají, cokoliv najdou a co se jim líbí. Malé předměty tak mohou nejenom sníst, ale i vdechnout, strčit si je do uší nebo do nosu. I jediný oříšek tak může pro dítě znamenat ohrožení života.

Prevence:
V přítomnosti dětí nenecháváme na stole nebo na stolku oříšky, semínka, bonbóny nebo jiné pochutiny, které by dítě mohlo eventuálně vdechnout.

Drobné části hraček

To, co platí pro oříšky a bonbóny, platí i pro drobné hračky nebo jejich části, které se někdy i bez námahy uvolňují. Opět může dojít ke vdechnutí malé části a tím k dušení.

Prevence:
Dětem pořizujeme hračky odpovídající jejich věku a schopnostem. U hraček určených dětem do tří let raději zkontrolujeme, zda je hračka pevná a zda nehrozí nebezpečí (vdechnutí části hračky, říznutí o ostrou hranu, apod.).

Příčky postýlky, schodů

Jsou-li příčky postýlky nebo zábradlí dostatečně daleko, má dítě tendenci zkusit jimi prolézat, prostrkávat končetiny nebo i hlavu. Děti tak mohou i zcela prolézt a např. spadnout z patra, které mělo zábradlí chránit, nebo se zapříčit, event. i zůstat viset (znám je i případ, kdy se holčička zaklínila za trubkou ústředního topení). I v tomto případě může dojít k dušení nebo ke zhmožení vnitřních orgánů.

Prevence:
Příčky certifikované dětské postýlky mají mít maximální vzdálenost 6 cm. Pokud jsou např. příčky zábradlí dál od sebe a hrozilo by, že dítě proleze nebo se zaklíní, je vhodné použít na zábradlí ještě pevnou síť nebo jinou zábranu.

Provázky, lana

Přestože lanové prolézačky většinou v bytě nemáme, různých provázků najdeme v každé domácnosti poměrně hodně. Nebezpečné jsou jak elektrické přívodní šňůry, zdrhovadla na dětském oblečení, visící ozdobné závěsy, tak i prvázky, které máme k možné potřebě.

Prevence:
Vše nebezpečné umístíme mimo dosah dětí, u dětského oblečení dáváme pozor, aby se dítě za šňůrku nikde nezachytilo.

Studně, septiky, sudy na vodu

Dítě nemá náš cit pro nebezpečí, nedokáže odhadnout, co se s ním může stát. Ani my vždy neuvědomujeme, že do úzkého vrtu studny, kam se nám nevejde ani noha, může dítě snadno zapadnout. Dítě, které se naklání do sudu s vodou a přepadne, se v sudu samo neotočí a nezavolá pomoc. Bohužel, již několik minut bez kyslíku znamená pro dětský mozek trvalé poškození nebo smrt.

Prevence:
Studně a septiky musí být pečlivě zakryté a zajištěné. I sudy s vodou je dobré zakrýt víkem. Nikdy nenecháváme malé děti bez dozoru.

Zahradní bazény, jezírka

Malé dítě se může utopit i ve velmi malém množství vody. Stačí i zahradní jezírko, malý nafukovací bazének - pokud dítě vdechne vodu a není nikdo, kdo by mu pomohl, nablízku, neumí se samo zachránit.
Stejně tak, pokud spadne do bazénu a neumí plavat. Je znám i případ, kdy se chlapec procházel po krytu bazénu, ten se s ním protrhl, a chlapec se utopil.

Prevence:
Zvláště malé děti nesmí v blízkosti i sebemenší vodní plochy nikdy zůstat samy bez dozoru. U bazénu by mělo být ohrazení, které batolící dítě nepřekoná. Každé dítě by se mělo naučit plavat. Dokud děti plavat samy neumí, pořídíme jim nafukovací rukávky nebo pás, který drží horní polovinu těla nad hladinou. Nafukovací kruh není zcela bezpečný, dítě z něj může vypadnout.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí otravy a poleptání

27. března 2010 v 16:27 Bezpečný domov

Domácí chemikálie

Čistící a dezinfekční prostředky, prací prášky a prostředky do myčky, hnojivo na květiny, postřiky proti škůdcům technický benzín, oleje do lampiček, rozpouštědla, čističe odpadů a další domácí chemikálie - pro nás zcela běžná součást vybavení bytu, bez které se neobejdeme.
Samozřejmě nás ani nenapadne si s nimi hrát nebo je ochutnávat, avšak pro malé děti jsou výše uvedené přípravky zajímavé vodičky v zajímavých obalech, leckdy s obrázkem (např. obrázek krtečka na čističi odpadů - hydroxidu sodném). Ne každá láhev má bezpečnostní uzávěr, ne vždy je správně dotažený, navíc mnoho dětí si s ním bezproblémů poradí.

Výsledkem takového dětského zkoumání jsou těžké otravy a poleptání úst, jícnu nebo trávicího traktu. I když dítě láhev neotevře, může být politá zvenku, i to je nebezpečné.

Prevence:
Všechny domácí chemikálie a zvlášť ty nebezpečné (obsahující žíravé přísady, ať už kyseliny, louhy nebo chemické látky uvolňující kyslík nebo chlór) zamkneme do skříňky mimo dosah dětí, nejlépe na vyvýšené místo. Nikdy neodléváme jakékoliv chemikálie do lahví od nápojů, hrozí velké riziko, že se nejenom dítě, ale i jiný člen rodiny omylem napije.
Větší děti poučíme, že chemikálie nejsou na hraní, výzkumníkům raději pořídíme bezpečnou sadu Malý chemik.

Prostředky odlité do PET lahví

Asi nejnebezpečnější variantou domácích chemikálií je jejich přelití nebo odlití do běžných lahví od nápojů, většinou od balené vody. Ani popis takové lahve neodradí malé dítě, které ještě neumí číst, od toho, aby se z takové lahve napilo. Ani takový prostředek jako jar na nádobí není pro dítě bez nebezpečí, vše další počínaje lampovým olejem a hnojivem na květiny a konče fridexem nebo žíravinami je již pro malé díte již smrtelným ohrožením.

Prevence:
Nikdy neodléváme jakékoliv chemikálie do lahví od nápojů. Větší děti naučíme rozeznat originální neotevřenou PET láhev, nebo si raději natočit vodu z kohoutku.

Odpadkový koš

Není pochyb o tom, že v odpadkovém koši je mnoho věcí, které jdou pro děti nebezpečné a nepatří jim do ruky. Ať už jde o odřezky, zbytky jídel, použité obaly, střepy, konzervy, sáčky, atd., nic z toho by dítě nemělo zkoumat, ochutnávat nebo si s tím hrát. Přitom malý slídil se dostane téměř všude a nic neunikne jeho zvědavosti.

Prevence:
Odpadkový koš bychom měli mít umístěný nejlépe ve skříňce nebo ve výšce tak, aby se k němu malé dítě nedostalo.

Léky

Pro jednoho člověka nutnost k záchraně života, pro druhého prudký jed, zvlášť, je-li tím druhým malé dítě. Léky jsou dost často velmi podobné bonbónkům, které mají děti moc rády, proto se nedivme, že dítě chce bonónek ochutnat.
Bohužel opět k dětskému velmi zranitelnému metabolismu může být např. lék na srdce nebo na tlak, dokonce i pár vitamínových tablet s obsahem železa smrtelným nebezpečím. Jedna tabletka, kterou polkne desetikilogramové dítě, je totéž, jako kdyby si dospělý vážící 70kg vzal sedm tabletek najednou.

Pozor! Dokonce i vitamínové přípravky mohou být ve větším množství nebezpečné.

Prevence:
Léky nesmí zůstat ležet na stole, nočním stolku nebo v nezajištěném šuplíku. Užívá-li něko z rodiny léky pravidelně, musí dbát na to, aby se k nim dítě v žádném případě nemohlo dostat.
Domácí lékarnička by měla být uzamčená a opět mimo dosah dětí.

Pokojové rostliny

Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Prevence:
Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Nebezpečné hračky

Bez hraček si těžko dokážeme představit dětství a domov. Některé hračky však s sebou nesou riziko úrazu nebo otravy. Stává se, že se z hraček uvolňují nebezpečné chmické látky, např. různá změkčovadla, barviva, olupuje se nátěr, apod. Nebezpečné jsou také hračky rozbité, hračky s oddělitelnými součástkami, které dítě může spolknout nebo dechnout, hračky s ostrými hranami, levné napodobeniny, apod.

Prevence:
Vždy bychom měli dětem pořizovat hračky s ohledem na jejich věk a dosažený stupeň vývoje. Pokud někdo ze známých přinese hračku, která je určena dítěti staršímu, raději ji odložíme na později. Kupujeme vždy hračky s atestem bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti, v prodejně, která je zárukou jejich kvality. Můžeme také sledovat zprávy obchodní inspekce, která před nebezpečnými hračkami varuje.

Jedovaté rostliny na zahradě

Zahrada nebo okolí domu obsahují ještě jedovatější rostliny než ty, které pěstujeme v bytě. Navíc mnoho z nich má zajímavé plody nebo barevné bobulky, které svádějí k ochutnání. Velmi nebezpečné jsou např. čemeřice, lýkovec, skočec, tis, jalovec, durman, konvalinky, náprstníky, a mnoho dalších. V parku najdeme často např. keřovitý štědřenec odvislý, jehož lusky děti snadno zamění za hrách nebo fazolky.

Prevence:
Je dobré si projít vlastní zahradu nebo okolí bytu nebo domu a podívat se s atlasem v ruce, co jedovatého a nebezpečného nám tam roste. Dokud jsou děti malé, raději se pěstování jedovatých rostlin vyhneme.

Nebezpečné předměty a prostředky v garáži, kůlně, dílně

Dílna, garáž nebo přístavek na nářadí rozhodně nejsou místy, kde by si mohlo malé dítě bez obav hrát. Mnoho ostrých, špičatých a těžkých věcí, nejrůznější chemikálie, zahradní technika a mnoho jiného může díteti způsobit vážná zranění.

Prevence:
Všechny tyto prostory dobře zabezpečíme, aby se tam dítě nemohlo bez dozoru dostat.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí popálení a opaření

27. března 2010 v 16:26 Bezpečný domov

Syndrom varné konvice

Varná konvice - způsob, jak snadno a rychle uvařit 1 - 2 litry vody. Pokud ale necháme stát varnou konvici na kraji linky nebo necháme viset přívodní šňůru dolů, i velice malé dítě ji na sebe snadno v mžiku strhne.
Bohužel, jeden až dva litry horké vody dokáže dítě i zabít.
Už opaření nebo popálení 5% povrchu těla znamená pro dítě velmi težký úraz. Zasažení 10-15% povrchu těla u malých dětí bývá již kritické. Pro představu, obrys dětské dlaně bez prstů je cca 1% povrchu dětského tělíčka.

Prevence:
Stačí velice málo: postavit varnou konvici na lince dozadu a vést přívodní šňůru při zdi.

Opaření u stolu

Každý jsme si několikrát spálili ústa příliš horkým jídlem nebo nápojem. Ale to není to jediné nebezpečí. Stačí chvilka, a neposedné dítě u stolu na sebe převrhne hrnek s horkým čajem, kávou, nebo talíř s polévkou. Nebo na sebe stáhne celý ubrus i s horkým jídlem na něm.
Bohužel, už tekutina o teplotě 60°C může způsobit těžké opaření. Děti mají totiž nekolikanásobně tenčí kůži než dospělí (až 15krát v prípadě nejmenších dětí). Proto již opaření nebo popálení i malého povrchu těla je pro dětský organismus velmi těžký šok, se kterým se nemusí vyrovnat, nemluvě o často trvalém poškození kůže.

Prevence:
Ubrus vždy přichytíme sponami, aby jej dítě na sebe nemohlo stáhnout. Jídlo raději servírujeme zchlazené alespoň pod 60°C. Od malička děti učíme u stolu opatrnosti a nenecháváme je bez dozoru.

Hrnec stažený z plotny

Podobně jako varná konvice může těžce ublížit i pánev s rozpáleným olejem, fritovací hrnec, hrnec s polévkou, omáčkou nebo horkou vodou. Dítě se nestřeženém okamžiku natáhne po rukojeti pánve nebo hrnce a strhne ho na sebe i s obsahem. I zde bývají opařeniny velmi težké až fatální.

Prevence:
V přítomnosti malých dětí je lépe využívat zadní plotýnky sporáku nebo varné desky. Odstavené hrnce s horkými pokrmy stavíme dozadu na linku, aby na ně dítě ze země nedosáhlo. Můžeme také na sporák pořídit ohrádku proti pádu hrnců dolů.

Trouba

Dítě se může spálit o průhledové sklo u starších typů trouby. Mnohem závažnější je ale popálení nebo opaření při otevření dvířek trouby. Dítě má v tomto případě obličej přímo v úrovni hrany dvířek a horký vzduch nebo pára ho mohou těžce popálit nebo opařit.

Prevence:
Moderní trouby mají jak chránené průhledové sklo, tak i dětskou pojistku proti otevření dvířek. Ještě lepší je trouba umístěná výše v lince.

Horká voda z kohoutku

Stává se, že na sebe dítě samo pustí horkou vodu z kohoutku nebo ze sprchy. Stává se ale také, že dítě takto opaří rodič, který ho jde vykoupat. Problém je většinou v přednastavené teplotě horké vody a nedodržování správného postupu.

Prevence:
Horká voda z kohoutku nebo sprchy by měla mít maximálně 54°C. Určitě je lepší nastavit teplotu ještě nižší. Vhodné jsou také vodovodní baterie s regulací teploty. Samozřejmě vždy pouštíme nejdříve studenou vodu a teprve do ní přidáváme teplou. To samé učíme i děti.

Elektrické spotřebiče

Všichni víme, že se elektrické potřebiče nesmějí používat ve vaně nebo s mokrýma rukama. Ne vždy ale tohle ví i dítě, a může se tak snadno stát neštěstí.

Prevence:
Fény, kulmy, holící strojky a další spotřebiče uklidíme a zajistíme v koupelně tak, aby se k nim dítě nemohlo dostat. Později dětem vysvětlíme, jaké nebezpečí hrozí. Elektrické zásuvky v koupelně zajistíme krytkou nebo nainstalujeme zásuvky s vestavěnou dětskou ochranou.

Syndrom nedělního odpoledne

Nejenom u jídelního stolu na sebe děti strhávají ubrusy. Stává se, že rodina po obědě nebo s návštěvou zasedne ke klidnému posezení u kávy, malé prolézá pod stolem a horkou kávu i s ubrusem na sebe stáhne. Opět, i malé množství horké kávy představuje pro dítě velké nebezpečí.
Bohužel se stává také, že dospělý s dítětem na ruce se chce napít kávy nebo čaje a dítě sám nechtěně opaří.

Prevence:
Opět je snadné ubrus zajistit sponou. Máme-li velmi malé děti, je rozhodně lepší vypít si kávu v jejich nepřítomnosti. S dítětem na ruce ani nevaříme, ani nepijeme horké nápoje.

Elektrické zásuvky a přívodní šňůry

I napětí 220V může zabít, stejně jako způsobit těžké popáleniny. Malé děti při svém průzkumu nevynechají ani zásuvky, ani volné přívodní elektrické šňůry. Nejen, že do zásuvek strkají prsty nebo různé předměty, ale i koušou přívodní šňůry nebo cucají jejich volné konce.

Prevence:
Elektrické zásuvky snadno zakryjeme plastovými krytkami. Existují zásuvky i prodlužovací šňůry s vestavěnou dětskou ochranou. Volné přívodní šňůry raději odpojíme a smotáme.

Svíčky, krb

Popáleniny od ohně jsou stejně bolestivé jako opařeniny nebo popálení horkým tělesem. Navíc zde hrozí, že na dítěti vzplane oblečení, vlasy, v pokoji chytí záclony nebo koberec. I převržená dortová svíčka nebo vonná lampička může snadno zapálit byt.

Prevence:
Otevřený oheň nesmí nikdy zůstat bez dozoru. Dětem žádné hry s ohněm netolerujeme. Krb by měl být vždy bezpečně ohrazený, aby se k němu dítě nemohlo přiblížit. Z hlediska popálení ohněm jsou také mnohem nebezpečnější umělé materiály, které se velmi snadno přiškvaří na kůži. Proto bychom měli dětem dávat prádlo z přírodních tkanin.

Převržený gril

Grilování je další aktivita, kde hrozí dětem poměrně vážné nebezpečí. Griluje se většinou venku a je tak velmi těžké uhlídat děti, aby se v blízkosti grilu nemotaly nebo dokonce nehonily. Jsou známy případy, kdy děti převrhly gril a na následky popálení od žhavých uhlíků zemřely. Jako u všech popálenin a opařenin i zde platí, že není nutné popálení velké části dětského těla.

Prevence:
Nikdy děti nenecháváme v přítomnosti ohně nebo grilu bez dozoru, malé dítě držíme raději dál.

Otevřený oheň

Nebezpečí je stejné jako v případě grilování. Další nebezpečí hrozí nenechavým dětem při rozdělávání ohně nebo při pokusech, co a jak dobře hoří. Připomeňme, že rozdělávání ohně pomocí benzínu (event. jiné hořlaviny) nebo jeho přilévání nese velké riziko výšlehu plamene, který snadno nejen ožehne, ale v mžiku zapálí oblečení riskujícího. Stejně tak pokusy s hořlavostí nebo výbušností nádob od sprejů, baterií, pyrotechniky, munice a dalším nebezpečným materiálem končí velice často špatně.

Prevence:
Opět, nikdy nesmíme nechat děti samotné u ohně. Odmalička je potřeba vysvětlovat, že oheň není na hraní, že může velice těžce poranit, i zabít. Raději také uklidíme nebezpečné a hořlavé látky z dosahu dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí na balkóně, zahradě a v dalších prostorách domu

27. března 2010 v 16:24 Bezpečný domov

Převržený gril

Grilování je další aktivita, kde hrozí dětem poměrně vážné nebezpečí. Griluje se většinou venku a je tak velmi těžké uhlídat děti, aby se v blízkosti grilu nemotaly nebo dokonce nehonily. Jsou známy případy, kdy děti převrhly gril a na následky popálení od žhavých uhlíků zemřely. Jako u všech popálenin a opařenin i zde platí, že není nutné popálení velké části dětského těla.

Prevence:
Nikdy děti nenecháváme v přítomnosti ohně nebo grilu bez dozoru, malé dítě držíme raději dál.

Otevřený oheň

Nebezpečí je stejné jako v případě grilování. Další nebezpečí hrozí nenechavým dětem při rozdělávání ohně nebo při pokusech, co a jak dobře hoří. Připomeňme, že rozdělávání ohně pomocí benzínu (event. jiné hořlaviny) nebo jeho přilévání nese velké riziko výšlehu plamene, který snadno nejen ožehne, ale v mžiku zapálí oblečení riskujícího. Stejně tak pokusy s hořlavostí nebo výbušností nádob od sprejů, baterií, pyrotechniky, munice a dalším nebezpečným materiálem končí velice často špatně.

Prevence:
Opět, nikdy nesmíme nechat děti samotné u ohně. Odmalička je potřeba vysvětlovat, že oheň není na hraní, že může velice těžce poranit, i zabít. Raději také uklidíme nebezpečné a hořlavé látky z dosahu dětí.

Jedovaté rostliny na zahradě

Zahrada nebo okolí domu obsahují ještě jedovatější rostliny než ty, které pěstujeme v bytě. Navíc mnoho z nich má zajímavé plody nebo barevné bobulky, které svádějí k ochutnání. Velmi nebezpečné jsou např. čemeřice, lýkovec, skočec, tis, jalovec, durman, konvalinky, náprstníky, a mnoho dalších. V parku najdeme často např. keřovitý štědřenec odvislý, jehož lusky děti snadno zamění za hrách nebo fazolky.

Prevence:
Je dobré si projít vlastní zahradu nebo okolí bytu nebo domu a podívat se s atlasem v ruce, co jedovatého a nebezpečného nám tam roste. Dokud jsou děti malé, raději se pěstování jedovatých rostlin vyhneme.

Nebezpečné předměty a prostředky v garáži, kůlně, dílně

Dílna, garáž nebo přístavek na nářadí rozhodně nejsou místy, kde by si mohlo malé dítě bez obav hrát. Mnoho ostrých, špičatých a těžkých věcí, nejrůznější chemikálie, zahradní technika a mnoho jiného může díteti způsobit vážná zranění.

Prevence:
Všechny tyto prostory dobře zabezpečíme, aby se tam dítě nemohlo bez dozoru dostat.

Studně, septiky, sudy na vodu

Dítě nemá náš cit pro nebezpečí, nedokáže odhadnout, co se s ním může stát. Ani my vždy neuvědomujeme, že do úzkého vrtu studny, kam se nám nevejde ani noha, může dítě snadno zapadnout. Dítě, které se naklání do sudu s vodou a přepadne, se v sudu samo neotočí a nezavolá pomoc. Bohužel, již několik minut bez kyslíku znamená pro dětský mozek trvalé poškození nebo smrt.

Prevence:
Studně a septiky musí být pečlivě zakryté a zajištěné. I sudy s vodou je dobré zakrýt víkem. Nikdy nenecháváme malé děti bez dozoru.

Zahradní bazény, jezírka

Malé dítě se může utopit i ve velmi malém množství vody. Stačí i zahradní jezírko, malý nafukovací bazének - pokud dítě vdechne vodu a není nikdo, kdo by mu pomohl, nablízku, neumí se samo zachránit.
Stejně tak, pokud spadne do bazénu a neumí plavat. Je znám i případ, kdy se chlapec procházel po krytu bazénu, ten se s ním protrhl, a chlapec se utopil.

Prevence:
Zvláště malé děti nesmí v blízkosti i sebemenší vodní plochy nikdy zůstat samy bez dozoru. U bazénu by mělo být ohrazení, které batolící dítě nepřekoná. Každé dítě by se mělo naučit plavat. Dokud děti plavat samy neumí, pořídíme jim nafukovací rukávky nebo pás, který drží horní polovinu těla nad hladinou. Nafukovací kruh není zcela bezpečný, dítě z něj může vypadnout.

Nezajištěné dveře, nábytek u zábradlí

Když nezajistíme domovní, bytové nebo balkónové dveře, snadno se může stát, že se dítě bez našeho vědomí dostane na chodby, před dům nebo na balkón. V případě panelového nebo činžovního domu pak může dítě snadno spadnout ze schodů, do schodištní šachty nebo v případě balkóny spadnout dolů. Přelezení zábradlí mu skvěle umožní přistavená židle nebo skříňka.

Prevence:
Dveře raději zamkneme nebo zajistíme řetízkem, a to jak vchodové, tak balkónové. U zabrádlí nenecháváme nic, co by dítěti mohlo sloužit jako opora pro přelezení zábradlí.

Houpačka, prolézačky, dětké hřiště

Ne každý má samozřejmě své vlastní hřiště doma. Ale ať už venku nebo na zahradě, je potřeba místo na hraní pečlivě zvažovat. Pád z houpačky nebo prolézačky na tvrdý podklad (beton, kostky) nemusí znamenat jen otřes mozku, a i ten může být nebezpečný. Z prolézaček by nikde neměly vyčnívat ostré hrany, třísky, apod., u lanových a síťových prvků musí být velikost ok taková, aby se dítě nemohlo uškrtit.

Prevence:
Zahradní houpačku, ale i prolézačky umisťujeme tak, aby pod nimi byl měkký podklad (tráva, písek). Děti pouštíme jen na nová bezpečná hřiště a máme je vždy pod dozorem.

Schody, schodištní šachty

Schody s sebou vždy nesou pro dítě riziko pádu. Jsou vyrobené na velikost dopělého a ani ne poloviční dítě se po nich musí pohybovat úplně jinak. I zábradlí je v jiné výšce než by potřebovalo. Zvláště pro nejmenší děti jsou schody velkým nebezpečím, hrozí pád ze značné výšky na dosud velice křehkou hlavu.
Zábradlí s širší rozetčí příček může malé dítě snadno prolézt a zaklínit se mezi příčkami nebo dokonce propadnout dolů schodištní šachtou (zvláště u některých panelových domů hrozí pád z několika až desítek metrů).

Prevence:
Máme-li malé děti, schody zajistíme nejlépe dětskými vrátky, které zabrání dítěti se na schody shora nebo zdola vůbec dostat. Širší mezery příček zábradlí raději překryjeme, např. sítí.
Když jdeme po schodech s dítětem na ruce, vždy se jednou rukou přidržujeme zábradlí.

Trnité rostliny

Zlváště ve výšce očí batolících se nebo běhajících dětí představují značné riziko, stejně jako různé třísky, vyčnívajíc hřebíky, věvičky, střepy nebo jiné ostré věci na zemi, apod.

Prevence:
Zkusme prozkoumat prostor z pohledu dítětě, klidně po holých kolenou prolezeme místa, kde běhá a nebezpečné věci odstraníme.

Zahradní technika

Malé křehké tělo dítěte a velké ostré stroje dohromady dávají velké nebezpečí, především, když se nacházejí ve stejný čas na stejném místě.

Prevence:
Při sekání trávy, řezání nebo štípání dřeva by malé děti neměly být. Ten kdo s technikou pracuje se musí plně soustředit na vlastní práci a bezpečí a není možné, aby hlídal ještě dítě. Nečinné stroje uklidíme mimo dosah dětí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí v dětském pokoji

27. března 2010 v 16:23 Bezpečný domov

Nebezpečné hračky

Bez hraček si těžko dokážeme představit dětství a domov. Některé hračky však s sebou nesou riziko úrazu nebo otravy. Stává se, že se z hraček uvolňují nebezpečné chmické látky, např. různá změkčovadla, barviva, olupuje se nátěr, apod. Nebezpečné jsou také hračky rozbité, hračky s oddělitelnými součástkami, které dítě může spolknout nebo dechnout, hračky s ostrými hranami, levné napodobeniny, apod.

Prevence:
Vždy bychom měli dětem pořizovat hračky s ohledem na jejich věk a dosažený stupeň vývoje. Pokud někdo ze známých přinese hračku, která je určena dítěti staršímu, raději ji odložíme na později. Kupujeme vždy hračky s atestem bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti, v prodejně, která je zárukou jejich kvality. Můžeme také sledovat zprávy obchodní inspekce, která před nebezpečnými hračkami varuje.

Drobné části hraček

To, co platí pro oříšky a bonbóny, platí i pro drobné hračky nebo jejich části, které se někdy i bez námahy uvolňují. Opět může dojít ke vdechnutí malé části a tím k dušení.

Prevence:
Dětem pořizujeme hračky odpovídající jejich věku a schopnostem. U hraček určených dětem do tří let raději zkontrolujeme, zda je hračka pevná a zda nehrozí nebezpečí (vdechnutí části hračky, říznutí o ostrou hranu, apod.).

Příčky postýlky, schodů

Jsou-li příčky postýlky nebo zábradlí dostatečně daleko, má dítě tendenci zkusit jimi prolézat, prostrkávat končetiny nebo i hlavu. Děti tak mohou i zcela prolézt a např. spadnout z patra, které mělo zábradlí chránit, nebo se zapříčit, event. i zůstat viset (znám je i případ, kdy se holčička zaklínila za trubkou ústředního topení). I v tomto případě může dojít k dušení nebo ke zhmožení vnitřních orgánů.

Prevence:
Příčky certifikované dětské postýlky mají mít maximální vzdálenost 6 cm. Pokud jsou např. příčky zábradlí dál od sebe a hrozilo by, že dítě proleze nebo se zaklíní, je vhodné použít na zábradlí ještě pevnou síť nebo jinou zábranu.

Provázky, lana

Přestože lanové prolézačky většinou v bytě nemáme, různých provázků najdeme v každé domácnosti poměrně hodně. Nebezpečné jsou jak elektrické přívodní šňůry, zdrhovadla na dětském oblečení, visící ozdobné závěsy, tak i prvázky, které máme k možné potřebě.

Prevence:
Vše nebezpečné umístíme mimo dosah dětí, u dětského oblečení dáváme pozor, aby se dítě za šňůrku nikde nezachytilo.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí v obývacím pokoji

27. března 2010 v 16:22 Bezpečný domov

Syndrom nedělního odpoledne

Nejenom u jídelního stolu na sebe děti strhávají ubrusy. Stává se, že rodina po obědě nebo s návštěvou zasedne ke klidnému posezení u kávy, malé prolézá pod stolem a horkou kávu i s ubrusem na sebe stáhne. Opět, i malé množství horké kávy představuje pro dítě velké nebezpečí.
Bohužel se stává také, že dospělý s dítětem na ruce se chce napít kávy nebo čaje a dítě sám nechtěně opaří.

Prevence:
Opět je snadné ubrus zajistit sponou. Máme-li velmi malé děti, je rozhodně lepší vypít si kávu v jejich nepřítomnosti. S dítětem na ruce ani nevaříme, ani nepijeme horké nápoje.

Svíčky, krb

Popáleniny od ohně jsou stejně bolestivé jako opařeniny nebo popálení horkým tělesem. Navíc zde hrozí, že na dítěti vzplane oblečení, vlasy, v pokoji chytí záclony nebo koberec. I převržená dortová svíčka nebo vonná lampička může snadno zapálit byt.

Prevence:
Otevřený oheň nesmí nikdy zůstat bez dozoru. Dětem žádné hry s ohněm netolerujeme. Krb by měl být vždy bezpečně ohrazený, aby se k němu dítě nemohlo přiblížit. Z hlediska popálení ohněm jsou také mnohem nebezpečnější umělé materiály, které se velmi snadno přiškvaří na kůži. Proto bychom měli dětem dávat prádlo z přírodních tkanin.

Pokojové rostliny

Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Prevence:
Nedílná součást domu nebo bytu, kterou si zpříjemňujeme naše prostředí, může pro malé dítě opět představovat nebezpečí. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých, některé mohou způsobit značné podráždění nebo alergii.

Např. velmi oblíbená a rozšířená dyfenbachie obsahuje jehličky šťavelanu vápenatého poškozující sliznice i další glykosidy, alkaloidy a saponiny. Jedovaté jsou i bamboříky, různé druhy pryšců, mučenka, monstera, klívie, scindapsus, tchýnin jazyk, vánoční hvězda a mnoho dalších.

Oříšky, bonbony

Malé díte poznává svět hmatem a chutí. Děti tak bez problémů ochutnají, cokoliv najdou a co se jim líbí. Malé předměty tak mohou nejenom sníst, ale i vdechnout, strčit si je do uší nebo do nosu. I jediný oříšek tak může pro dítě znamenat ohrožení života.

Prevence:
V přítomnosti dětí nenecháváme na stole nebo na stolku oříšky, semínka, bonbóny nebo jiné pochutiny, které by dítě mohlo eventuálně vdechnout.

Skleněný nábytek, skleněné výplně dveří

Skleněný stolek, prosklené skříňky, zrcadla, vše je velice pěkné a stylové, ale pro malé děti nebezpečné. Pád dítěte na skleněný stolek, náraz do vitríny, zrcadla, nebo výplně dveří tak může snadno způsobit těžké pořezání a závažné život ohrožující krvácení.

Prevence:
Než děti vyrostou, je lepší si skleněný nábytek raději odpustit. Máme-li ve dveřích skleněné výplně, raději je zajistíme bezpečností fólií, která zabrání pořezání o střepy.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí v koupelně

27. března 2010 v 16:21 Bezpečný domov

Horká voda z kohoutku

Stává se, že na sebe dítě samo pustí horkou vodu z kohoutku nebo ze sprchy. Stává se ale také, že dítě takto opaří rodič, který ho jde vykoupat. Problém je většinou v přednastavené teplotě horké vody a nedodržování správného postupu.

Prevence:
Horká voda z kohoutku nebo sprchy by měla mít maximálně 54°C. Určitě je lepší nastavit teplotu ještě nižší. Vhodné jsou také vodovodní baterie s regulací teploty. Samozřejmě vždy pouštíme nejdříve studenou vodu a teprve do ní přidáváme teplou. To samé učíme i děti.

Elektrické spotřebiče

Všichni víme, že se elektrické potřebiče nesmějí používat ve vaně nebo s mokrýma rukama. Ne vždy ale tohle ví i dítě, a může se tak snadno stát neštěstí.

Prevence:
Fény, kulmy, holící strojky a další spotřebiče uklidíme a zajistíme v koupelně tak, aby se k nim dítě nemohlo dostat. Později dětem vysvětlíme, jaké nebezpečí hrozí. Elektrické zásuvky v koupelně zajistíme krytkou nebo nainstalujeme zásuvky s vestavěnou dětskou ochranou.

Uklouznutí ve vaně

Tonutí patří mezi málo časté úrazy, ale o to je nebezpečnější. Podle zkušeností lékařů tonutí jenom ve třetině případů končí bez následků, třetina dětí končí s trvalým poškozením mozku a třetina tonutí nepřežije!

Pro malé dítě je nebezpečné i velmi malé množství vody. Navíc, když se dítě náhle dostane pod hladinu, může se následkem šoku přestat hýbat a nesnaží se vyprostit. Podobně je to i v případě, kdy se při uklouznutí uhodí do hlavy.

Prevence:
Malé děti musíme při koupání hlídat.

Nevětraná karma

Není-li zajištěno dobré odvětrání plynové karmy, příp. přívod čerstvého vzduchu, může dojít k hromadění zplodin v koupelně. Koupe-li se v tom případě dítě nebo dospělý ve vaně, snadno pod vlivem zplodin omdlí a potopí se pod vodu.

Prevence:
Odtah karmy musí být spolehlivý, nesmíme zapomínat na pravidelné revize komínů.

Kluzká podlaha

Pokud malé dítě upadne jednoduše ze stoje na zem, většinou mu nic zásadního nehrozí. To již neplatí o pádech z větší výšky nebo z běhu. Na kluzké podlaze (dlaždice, lino, plovoucí podlaha) nebo na volně položených koberečcích dítě snadno oklouzne a zraní se.

Prevence:
Dítěti vždy dáme bačkory nebo ponožky s protiskluzovou úpravou na chodidlech. Volně položené koberce raději přilepíme.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Nebezpečí v kuchyni

27. března 2010 v 16:19 Bezpečný domov

Syndrom varné konvice

Varná konvice - způsob, jak snadno a rychle uvařit 1 - 2 litry vody. Pokud ale necháme stát varnou konvici na kraji linky nebo necháme viset přívodní šňůru dolů, i velice malé dítě ji na sebe snadno v mžiku strhne.
Bohužel, jeden až dva litry horké vody dokáže dítě i zabít.
Už opaření nebo popálení 5% povrchu těla znamená pro dítě velmi težký úraz. Zasažení 10-15% povrchu těla u malých dětí bývá již kritické. Pro představu, obrys dětské dlaně bez prstů je cca 1% povrchu dětského tělíčka.

Prevence:
Stačí velice málo: postavit varnou konvici na lince dozadu a vést přívodní šňůru při zdi.

Hrnec stažený z plotny

Podobně jako varná konvice může těžce ublížit i pánev s rozpáleným olejem, fritovací hrnec, hrnec s polévkou, omáčkou nebo horkou vodou. Dítě se nestřeženém okamžiku natáhne po rukojeti pánve nebo hrnce a strhne ho na sebe i s obsahem. I zde bývají opařeniny velmi težké až fatální.

Prevence:
V přítomnosti malých dětí je lépe využívat zadní plotýnky sporáku nebo varné desky. Odstavené hrnce s horkými pokrmy stavíme dozadu na linku, aby na ně dítě ze země nedosáhlo. Můžeme také na sporák pořídit ohrádku proti pádu hrnců dolů.

Trouba

Dítě se může spálit o průhledové sklo u starších typů trouby. Mnohem závažnější je ale popálení nebo opaření při otevření dvířek trouby. Dítě má v tomto případě obličej přímo v úrovni hrany dvířek a horký vzduch nebo pára ho mohou těžce popálit nebo opařit.

Prevence:
Moderní trouby mají jak chránené průhledové sklo, tak i dětskou pojistku proti otevření dvířek. Ještě lepší je trouba umístěná výše v lince.

Odpadkový koš

Není pochyb o tom, že v odpadkovém koši je mnoho věcí, které jdou pro děti nebezpečné a nepatří jim do ruky. Ať už jde o odřezky, zbytky jídel, použité obaly, střepy, konzervy, sáčky, atd., nic z toho by dítě nemělo zkoumat, ochutnávat nebo si s tím hrát. Přitom malý slídil se dostane téměř všude a nic neunikne jeho zvědavosti.

Prevence:
Odpadkový koš bychom měli mít umístěný nejlépe ve skříňce nebo ve výšce tak, aby se k němu malé dítě nedostalo.

Ostré rohy, hrany

Máme-li doma nábytek s ostrými hranami a rohy, jistě se někdy nepříjemně uhodíme do kolena, stehna nebo boku. Avšak ten samý náraz malé dítě zaznamená v úrovni hlavy, obličeje, podobně, jako když na ostrý roh nebo hranu spadne. Dítě má lebku iostatní kosti ještě velice křehké, a tak už i slabý náraz může znamenat těžkou zlomeninu kosti nebo otřes mozku.

Prevence:
Ostré rohy nábytku snadno zabezpečíme měkkými plastovými nebo gumovými chrániči. Můžeme si také celý byt projít v úrovni dítěte a zkotrolovat, co kde ostrého nebo jinak nebezpečného hrozí.

Dětská židlička

Největším nebezpečím v případě dětské jídelní židličky je možnost, že dítě z židličky vyleze nebo přímo vypadne nebo se sním židlička převrátí.

Prevence:
Dětská jídelní židlička musí být stabilní, aby se s neposedným dítkem nepřevrátila. Je dobré, má-li židlička alespoň zábranu mezi nožičkama, aby dítě nevyklouzlo, nejlépe však pětibodový pás. Židlička nesmí obsahovat žádné vyčnívající, nebo ostré části, aby se dítě neporanilo. Dítě by v židličce nemělo mít možnost příliš velkého pohybu. Dítě musí být i v židličce pod naším dozorem.

Nože, nůžky, kráječe

Ostré předměty malým dětem do ruky určitě nepatří. Zatímco drobné říznutí může být pro dítě i výchovným zážitkem, to větší již může znamenat vážné ohrožení - uvědomme si poměr malé dětské ručky a např. 25 cm dlouhého kuchyňského nože. Ještě nebezpečnější jsou nejrůznější elektrické nebo mechanické kráječe nebo krouhače - kombinace skvěle nabroušeného ostří a vysoké síly a rychlosti.

Prevence:
Všechny nebezpečné ostré předměty musí být bezpodmínečně mimo dosah malých dětí. Zásuvky nebo skříňky, do kterých je ukládáme, zajistíme dětskou pojistkou nebo zámečkem.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda

Bezpečnost u vody

27. března 2010 v 13:52 Bezpečný domov
Léto, prázdniny a dovolená je čas, kdy rodiče i děti vystupuj ze zaběhlého stereotypu, dělají nové věci v nových místech a s novými pomůckami. V případě pohybu u vody, plaván a vodních sportů je třeba mít na paměti všechna rizika, která s sebou takto strávené chvíle přináší. Většina úrazů u vody se nepřihodí díky nefunkční výstroji a pomůckám, ani díky nebezpečným podmínkám na daném místě, ale díky nevhodnému a nebezpečnému chování účastníků vodních radovánek.

Vedle tradičnějších vodních zábav popsaných níže existuje četnost do značné míry specializovaných vodních sportů, které vyžadují výbavu a profesionální školení: potápění, jízda na motorových člunech, vodní lyžování, wind-surfng a kite-surfng.

Bazény a vodní skluzavky

Bazény jsou dnes samozřejmou součástí pobytových dovolených. Několik věcí je dobré ověřit dopředu, než se k bazénu s dítětem vypravíte:
 • Má bazén plůtek kolem všech stran se samozavíracími vrátky? Výzkum ukázal, že společně s pečlivým dozorem je právě toto nejúčinnějším preventivním patřením zabraňujícím utonutí.
 • Jaká je v bazénu v jednotlivých místech hloubka? Bazény by měly mít na okrajích štítek, relativně bezpečné skoky do vody jsou možné až od hloubky 1,8 metru. Statistika říká, že při skoku do bazénu se téměř polovina vážných poranění páteře přihodila při první návštěvě u bazénu a více, než čtvrtina při prvním skoku do bazénu.
 • Jsou malé bazény a vířivky zakryty pevným materiálem, když nejsou v provozu? Krycí plachty se mohou protrhnout, když na ně dítě stoupne a stejně jako ledová vrstva mu zabrání dostat se zpátky k hladině. U vířivek také doporučujeme zkontrolovat tvar výpustě, do které se při cirkulaci vody může dítě snadno zachytit prsty, nebo vlasy.
 • Kde je dosažitelná první pomoc? Zjistěte si umístění plavčíka, popřípadě nejbližší telefon (k tomu je dobré z paměti znát číslo recepce, popřípadě i přesnou adresu místa, kde svou dovolenou trávíte!).
Tobogány a vodní skluzavky jsou nejen pro děti velice oblíbenou atrakcí. Nezřídka se ale stává, že na skluzavku, která má dojezd typicky do malého bazénu, chodí i neplavci! Stejně tak celá čtvrtina úrazů je otázkou srážky s dalším jezdcem. U malých skluzavek by děti měly stát frontu, ještě než vstoupí na schody, u velkých tobogánů musí mít přímý dohled na schodech. Dojezd skluzavky není v žádném případě místem na hraní a dítě z něj musí co nejrychleji odejít (ať si například zvykne otírat si oči až poté co se dostalo na kraj dojezdového bazénku). Děti by neměly jezdit hlavou napřed, neboť to zvyšuje riziko poranění hlavy a páteře.

Šnorchlování

Kombinace dýchání skrz šnorchl, mlžících se brýlí a vodorovné polohy hlavy, která se nesmí potápět více, než několik centimetrů vyžaduje u dětí trochu nácviku. Děti by měly být samozřejmě plavci s nafukovací vestou, která jim pomůže udržet stabilitu na hladině. Každé dítě by měl mít na starosti jeden zkušený dospělý, s nímž má dítě domluveno několik posunků (např. "ok" - "ne" - "následuj mě" - "pomoz mi" - "nebezpečí"). Pokud pozorujete svět pod hladinou vysazeni z člunu, měli byste oznámit okolním plavidlům, že se kolem Vašeho člunu hybuje potápěč pomocí tzv. alfa vlajky ("Mám dole potápěče, držte se stranou a v malé rychlosti!"). V teplých krajích nezapomeňte na tričko chránící před spálením a samozřejmě výstrahu před dotýkáním se jakýchkoli obyvatel mořského světa. Zopakujte si postup resuscitace.

Kanoe a kajak

Může to znít překvapivě, ale četnost převržení na kanoi, či kajaku je zhruba stejná bez ohledu na klid vody, na které se plavidlo pohybuje. Většina utonutí je způsobena právě převržením lodě bez záchranné vesty a celých 85 % utonutí při jízdě ve člunu lze předejít právě používáním nafukovacích vestiček. Děti také zpravidla nevydrží sedět v klidu, zvláště pokud jsou ještě příliš malé, než aby mohly (byť jen na oko) pádlovat. Dítě ke kanoi nikdy nepřivazujte. V klidu si několikrát nacvičte přidržování se převráceného lavidla a následné nastoupení. Děti vážící méně než 45 kg nejsou na kajaku rovnocennými partnery a měly by jet pouze jako třetí osoba na kajaku se dvěma dospělými, všichni samozřejmě vybaveni záchrannou vestou. Dítě by mělo vědět, že nikdy nesmí naklánět ramena za okraj lodě, sbírat předměty hladině a v případě, že chce změnit polohu, tak vždy jen s asistencí dospělého. Výlet s mnoha dětmi by měl být doprovázen samostatnou záchrannou lodí.

Zdroj: Prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) - Projekt Úraz není náhoda