Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Leden 2010

Jak vyrobit krmítko pro ptáčky a kam ho umístit?

27. ledna 2010 v 17:40 Tvoříme s dětmi
Mnoho ptačích druhů, které se u nás vyskytují, během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy.
Ptáci zůstávající u nás přes zimu rádi přijmou, především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování.
Nejrozšířenější a nejznámější je přikrmování na krmítku i když způsobů, jak ptáky přikrmovat, je podstatně více.

Jak krmítko vyrobit a kam ho umístit?
Nejvhodnějším a nejdostupnějším materiálem pro výrobu krmítka je dřevo, ale pro vytvoření jeho jednotlivých částí, zejména stříšky, můžeme použít i kovu nebo umělých hmot. Vhodná jsou především tzv. automatická (samosypná) krmítka.

Na velikosti a tvaru krmítka nezáleží - mělo by být spíše větší a prostornější, aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům (např. kosům).

Důležitá je především dostatečně velká stříška, která chrání předkládanou potravu před vlhkem a sněhem.

Základnu, na niž předkládáme potravu, je nutno opatřit nízkým zábradlím (asi 2 cm), aby vítr nesmetal potravu na zem.

Vyrobené krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdeme napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou.


Tzv. tukové krmítko zhotovíme z převráceného květináče, poloviny skořápky kokosového ořechu nebo borové či smrkové šišky. Květináč zalijeme tukovou směsí (rozehřátý tuk se semínky či drcenými ořechy) a necháme vychladnout a ztuhnout, šišku do této směsi namočíme. Vyvěšujeme na místa, na která nesvítí slunce, aby se tuk nerozpustil.


Pro zrnožravé ptáky sbírající potravu na zemi (strnadi, pěnkavy) je možné vytvořit tzv. stříškový zásyp. Jde o dřevěnou stříšku rozměrů přibližně 1x1 m, kterou umístíme na čtyři kůly, přední kůly asi 60-80 cm vysoké, zadní jen 20 cm, případně stříška může sahat až na zem. Budujeme opět na místě chráněném proti nepříznivým klimatickým vlivům a dostatečně přehledném.


Co patří na krmítko?
Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj.

Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.

V přírodě můžeme nasbírat různé plody a bobule:
jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.

Ideálním krmivem do zásypu je tzv. zadina - odpad od mlátiček a čističek obilí, obsahující především semena plevelů.

Kdy začít s krmením?
S krmením můžeme začít již začátkem listopadu. Krmivo podáváme pravidelně, zpočátku menší dávky. Za mrazů a při vyšší sněhové pokrývce je žádoucí dávky zvyšovat. Přikrmovat můžeme až do konce března.

Čím zásadně krmit?
Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená. V žádném případě nesmíme dopustit, abychom se prostřednictvím krmítka zbavovali kuchyňského odpadu a zbytků. Takováto potrava totiž ptákům způsobuje značné zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

Ptáky nikdy nekrmíme těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!

Jakou potravu mají nejraději?
Vodní ptáci (kachny, labutě, lysky, rackové) - nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké pečivo, lze je krmit i těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé - mohlo by ptákům způsobit zranění jícnu - a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.

Dravci - dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.

Koroptve - na místech, kde se v zimě vyskytují, je možné postavit zásyp a přikrmovat je zadinou.

Strakapoudi - nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs.

Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi -semena plevelů (zadina) a obilovin. Tyto druhy často navštěvují zásyp.

Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek - olejnatá semena, lůj, tuková směs.

Kosi a kvíčaly - plody nejrůznějších bobulovin, jablka.

Zdroj: Více o ptačích budkách najdete na http://birdlife.cz/index.php?a=cat.96


Čím, jak a kdy krmíme ptáčky?

27. ledna 2010 v 16:07 Hry s dětmi
Pestrou sbírku ptačích sousedů mají kolem sebe nejen ti, kteří žijí někde na kraji lesa, ale i ti, kteří žijí ve městech. Stačí se jen trochu pozorněji dívat a možná budete překvapeni, jaké máte ptačí sousedy. Pokud jim chcete v zimě nabídnout něco na přilepšenou, pamatujte, že ne každý zbytek z domácnosti je vhodný pro přikrmování. Kdy začít s krmením? Kdo si na čem nejvíc pochutná?

Co patří na krmítko?

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.
V přírodě můžeme nasbírat různé plody a bobule: jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.
Ideálním krmivem do zásypu je tzv. zadina - odpad od mlátiček a čističek obilí, obsahující především semena plevelů.

Kdy začít s krmením?
S krmením můžeme začít již začátkem listopadu. Krmivo podáváme pravidelně, zpočátku menší dávky. Za mrazů a při vyšší sněhové pokrývce je žádoucí dávky zvyšovat. Přikrmovat můžeme až do konce března.

Čím zásadně nekrmit?

Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená. V žádném případě nesmíme dopustit, abychom se prostřednictvím krmítka zbavovali kuchyňského odpadu a zbytků. Takováto potrava totiž ptákům způsobuje značné zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.
Ptáky nikdy nekrmíme těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!

Jakou potravu mají nejraději?

  • Vodní ptáci (kachny, labutě, lysky, rackové) - nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké pečivo, lze je krmit i těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé - mohlo by ptákům způsobit zranění jícnu - a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.
  • Dravci - dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.
  • Koroptve - na místech, kde se v zimě vyskytují, je možné postavit zásyp a přikrmovat je zadinou.
  • Strakapoudi - nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs.
  • Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi -semena plevelů (zadina) a obilovin. Tyto druhy často navštěvují zásyp.
  • Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek - olejnatá semena, lůj, tuková směs.
  • Kosi a kvíčaly - plody nejrůznějších bobulovin, jablka.

A co vaši ptačí sousedé?

Přikrmujete v zimě ptáky? Čím? A kteří to nejvíc vítají?

Zdroj: www.birdlife.cz

Co je to? Spadne to do vody a vodou to ani nehne

27. ledna 2010 v 15:52 Hádanky
Co je to? Spadne to do vody a vodou to ani nehne.

Logická hádanka - Dědictví

27. ledna 2010 v 13:51 Hádanky
Šejk měl dva syny. Na smrtelné posteli jim pověděl, že dědictví získá ten z nich, jehož velbloud dojde do určeného města z oněch dvou velbloudů jako druhý. A tak se synové vydali z rodné oázy na cestu do města. Po třech dnech pomalého poflakování potkali na cestě moudrého starce. Když mu vylíčili své trápení, něco jim poradil. Oba okamžitě vyskočili na své velbloudy a uháněli k městu. Co jim stařec poradil?

Správná odpověď:

Stařec jim poradil, aby si prohodili velbloudy a tím pádem půjde o to, kdo na velbloudu toho druhého dorazí do města jako první, protože jeho velbloud tím pádem bude druhý.

Logická hádanka - Jak se všichni přepraví na druhou stranu tak, aby nikdy na žádném břehu nebyla přesila kanibalů nad misionáři?

27. ledna 2010 v 13:45 Hádanky
Řeka. Na jednom břehu tři misionáři a tři kanibalové. Lodička, do které se vejdou maximálně dvě osoby. Jak se všichni přepraví na druhou stranu tak, aby nikdy na žádném břehu nebyla přesila kanibalů nad misionáři?

Správná odpověď:
Kanibal a misionář tam (nebo dva kanibalové). Misionář zpět (kanibal).
Dva kanibalové tam. Jeden zpět.
Dva misionáři tam. Misionář a kanibal zpět.
Dva misionáři tam.
Na druhém břehu jsou nyní tři misionáři a kanibal. Ten postupně odveze své dva kamarády.

Logická hádanka - Zlý černokněžník nemá rád trpaslíky...

27. ledna 2010 v 13:41 Hádanky
Zlý černokněžník nemá rád trpaslíky. Proto si čtyři z nich vybere a zakope je po hlavu do země. Trpaslíci se tak nemůžou vůbec pohybovat a vidí jen před sebe.
Trpaslíci jsou zakopáni v řadě, jeden z nich je oddělen zdí. Všichni se dívají stejným směrem: poslední trpaslík vidí dva kamarády před sebou a zeď. Předposlední vidí jen druhého. Druhý trpaslík v řadě kouká do zdi a ten úplně první je osamocen, za zády má zeď a dívá se do dálky, kde se ale neděje nic zajímavého.
Černokněžník vysvětlí trpaslíkům jaká je situace, a řekne jim, že jim dal na hlavy čepičky - dvě modré a dvě čevené. Jeden trpaslík má promluvit a říci, jakou barvu čepičky má na své hlavě. Pokud řekne správnou barvu, tak je černokněžník hned vykope. Pokud řekne cokoli jiného, tak tam všichni čtyři zůstanou až do konce..
Jak trpaslíci tento drobný problém vyřeší?

Správná odpověď:
Pokud na to poslední trpaslík nepřijde, tak mají dva trpaslíci ve středu různé čepičky. Tak předposlední trpaslík jednoduše řekne druhou barvu, než vidí na druhém trpaslíkovi. Samozřejmě až po chvilce, ve které dal čas kamarádu vzadu něco říci, pokud by věděl.

Logická hádanka - Máte 10 pytlů zlaťáků

27. ledna 2010 v 13:33 Hádanky
Máte 10 pytlů zlaťáků (kéž by:) ).
Jeden z Vašich sluhů, kteří měli na starost přepravu peněz, Vás chtěl okrást, a v jednom z pytlů z každé mince, která normálně váží 10 gramů, 1g zlata upiloval.
Máte digitální váhy (dáte na ně předmět a oni ukáží, jakou má hmotnost). Dokážete na jedno vážení určit, který pytel obsahuje lehčí mince a tedy, kterého sluhu máte vyhodit?

Dáte na váhu jednu minci z prvního pytle, dvě mince z druhého, ... Kolik grámů chybí, z tolikátého pytle jsou lehčí mince.

Logická hádanka - Nehoda

27. ledna 2010 v 13:27 Hádanky
V autě jede otec a syn (pokrevní). A jak to tak na silnicích chodí, najednou se přihodí strašná nehoda. Oba dva jsou vážně zraneni a sanitky je odvezou do dvou různých nemocnic.
Syn je na operačním sále, přijde k němu chirurg a řekne: "Nemůžu ho operovat, je to můj (pokrevní) syn!"
Jak je to možné?

Co je to? Bez klíče a víka schránka pokladní, a přece je zlatý poklad v ní.

27. ledna 2010 v 11:23 Hádanky
Bez klíče a víka schránka pokladní, a přece je zlatý poklad v ní.
Co je to?

Správná odpověď:

vajíčko

Co je to? Jede kočí, má sto očí, do každého něco strčí

27. ledna 2010 v 11:21 Hádanky
Jede kočí, má sto očí, do každého něco strčí.
Co je to?

Správná odpověď:

struhadlo

Co je to? Nemá plíce, přece dýchá ...

27. ledna 2010 v 11:19 Hádanky
Nemá plíce, přece dýchá, studená a věčně tichá, věčně pije na své zdraví v brnění, co nerezaví.
Co je to?

Správná odpověď:

ryba

Co je to? Kořeny má skryté v zemi, vypíná se nad jedlemi ...

27. ledna 2010 v 11:16 Hádanky
Kořeny má skryté v zemi, vypíná se nad jedlemi, stoupá pořád výš a výš, ale růst ji nevidíš.
Co je to?

Správná odpověď:

hora

Co je to? Za kadeřavou hlavičku vytáhnu z nory lištičku. Sáhni si, je hladká, ukousni, je sladká.

26. ledna 2010 v 16:54 Hádanky
Za kadeřavou hlavičku vytáhnu z nory lištičku. Sáhni si, je hladká, ukousni, je sladká.
Co je to?

Správná odpověď:

mrkev

Co je to? Táta vysoký, máma široká, syn divoký

26. ledna 2010 v 16:28 Hádanky
Co je to? Táta vysoký, máma široká, syn divoký.

Správná odpověď:

déšť, řeka, potok

Co je to? Černá hlavička, bílá nožička. Hlavička když zčervená, konec nožky znamená.

26. ledna 2010 v 16:26
Černá hlavička, bílá nožička. Hlavička když zčervená, konec nožky znamená.

Co je to?

Správná odpověď:

zápalka

Co je to? Čtveran shodil trojana a dvojan pobil čtverana.

26. ledna 2010 v 16:25 Hádanky
Co je to? Čtveran shodil trojana a dvojan pobil čtverana.

Správná odpověď:

kočka, rendlík, hospodyně

Matematická hádanka - Máme k dispozici devítilitrovou a čtyřlitrovou sklenici. Jak s jejich pomocí odměříme šest litrů?

26. ledna 2010 v 16:23 Hádanky
Máme k dispozici devítilitrovou a čtyřlitrovou sklenici. Jak s jejich pomocí odměříme šest litrů?
Správná odpověď:

Naplníme devítilitrovou sklenici, dvakrát ji odlejeme do čtyřlitrové, takže nám zůstane 1 litr. Ten odlejeme do čtyřlitrové sklenice. Naplníme devítilitrovou sklenici a odlijeme z ní do čtyřlitrové (zbylé tři litry). V devítilitrové nám pak zbyde 6 litrů.

Matemetická hádanka - Pepa zbožňuje jahodové knedlíky ...

26. ledna 2010 v 16:20 Hádanky
Pepa zbožňuje jahodové knedlíky a dokáže jich za hodinu sníst 32. Jeho bratr Karel sní stejné množství za 3 hodiny. Za jak dlouho sní oba dohromady 32 knedlíků?
Správná odpověď:

Dohromady je sní za 45 minut. Pepa jí třikrát rychleji než Karel, a proto sní třikrát více knedlíků. Pepa jich tedy sní 24 a Karel 8 (32 : 4).

Hádanka - Kolik členů má rodina?

26. ledna 2010 v 16:18 Hádanky
Matka s otcem mají šest synů, každý syn má jednu dceru. Kolik členů má rodina?

Správná odpověď:

9 (otec, matka, šest synů a jedna dcera)

Hádanka - Kolik sester se tu potkalo?

26. ledna 2010 v 16:16 Hádanky
Dvě sestry se dlouhou dobu neviděly, a tak se dohodly, že se navštíví a seznámí se svými dětmi. První žena měla jednoho syna a dvě dcery a druhá dva syny a dvě dcery. Kolik sester se tu potkalo?

Správná odpověď:

6