Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Listopad 2009

Těhotné ženy konzumující velké množství lékořice riskují, že dítě bude mít snížené IQ

27. listopadu 2009 v 12:18 Těhotenství a porod
Negativní vliv lékořice na vývoj mozku

Výzkumníci z univerzit v Edinburgu a Helsinkách (publikováno v American J. of Epidemiology) sledovali účinek lékořice konzumované matkou na kognitivní schopnosti osmiletých dětí narozených ve Finsku, kde je konzumace lékořice mladými ženami velmi rozšířená. Děti byly testovány z hlediska slovní zásoby, paměti, prostorové představivosti, a chování bylo zaznamenáváno do dotazníků doplněných vyjádřením matek. Bylo zjištěno, že spotřeba 100 g lékořice za týden, což znamená 500 mg glycyrrhizinu - aktivní složky, zvyšuje pravděpodobnost snížené inteligence a problémového chování dětí. Předpokládá se, že glycyrhizzin ovlivňuje přenos takových hormonů z matky na dítě v děloze, které ovlivňují vývoj mozku.

EU Food Law, 2009, č. 410, s. 18


Tvoříme s dětmi - Formičky z moduritu

27. listopadu 2009 v 9:51 Tvoříme s dětmi

Co potřebujeme:

 1. modurit
 2. sádru
 3. mušle (anebo jiné předměty, které chceme otiskávat a následně odlévat)
 4. misku na rozmíchání sádry
 5. olej
 6. štětec
 7. magnety
 8. izolepu
 9. kancelářskou PVC složku nebo jinou podložku

Postup:1. Oddělíme si potřebný díl moduritu a zpracujeme ho tak , aby velikostně a tvarově odpovídal předmětu, který budeme následně otiskávat.

2. Pozor na dostatečnou výšku budoucí formy.

3. Předmět (v našem případě mušli), který budeme otiskávat, namokříme a stejně tak povrch moduritu. Toto je velmi důležité, protože jinak se nám mušle do moduritu zalepí.

4. Nyní mušli rovnoměrně vtlačíme do moduritu.

5. Opatrně vyndáme. Forma je hotová.


6. Před výrobou odlitků si musíme formu důkladně vytřít olejem (stačí obyčejný stolní olej). Toto opakujeme dle potřeby před každým dalším odlitím.


7. Namícháme si sádru anebo pokud chceme, můžeme použít např. keramický prášek, a odlejeme.

8. Jestliže chceme, aby nám odlitky sloužily jako magnetky, vložíme ihned předpřipravený magnet. (Magnet si předem nalepíme na izolepu, aby se nám při vložení do sádry tzv. "neutopil".)


9. Necháme zatuhnout (doba tuhnutí závisí od hustoty směsi vody se sádrou). Potom opatrně vyklopíme a necháme do druhého dne důkladně vyschnout. Řádné vyschnutí odlitků je důležité jak pro jejich pevnost, odolnost proti oděru, tak pro další zpracování.


10. Hotové odlitky. Po tom, co si vyrobíme potřebný počet odlitků, modurit zpracujeme a můžeme ho znovu použít na výrobu dalších forem.

Tip:

 • pracujte na navlhčené igelitové podložce (vhodná je např. kancelářská PVC složka), jelikož modurit má tendenci lnout - lepit se k jiným povrchům, pokud není namokřen vodou.
 • do moduritu nejdou vytláčet sádrové odlitky, které nejsou nijak povrchově upravené, tzn. aspoň nalakované nebo natřené balakrylem, protože jejich povrch nelze navlhčit vodou. Sádra hned všechnu vodu vsákne a odlitek by se vám do moduritu zalepil.
 • trocha oleje, který může zůstat na moduritu po skončení práce, není potřeba nijak odstraňovat před zpracováním moduritu na další jiné formy
 • na výrobu forem otiskáváním předmětů do moduritu můžete použít spoustu drobných věcí, např. již zmiňované mušličky, malé svíčky různých tvarů (hlavně ty plovoucí), dále koupené magnetky (stačí koupit po jednom magnetku a vyrobit si tak další) aj.
 • hotové odlitky se dají využít jak samostatně, tak na výrobu obrázků, nebo jako magnetky na ledničku

Uklidňující masáž miminka

10. listopadu 2009 v 16:50 Zdraví a nemoci

Přednosti masáže pro miminko:
Je méně neklidné, lépe spinká, tělíčko je lépe prokrveno, zlepšuje trávení, dochází k zlepšení vnitřní rovnováhy , napětí svalů se snižuje , koliky se zmenšují, dítě cítí, že dbáte na jeho potřeby, pocit spokojenosti stoupá, dítě vás vnímá všemi smysly.

Také rodiče hodně díky masáži získávají
Více a intenzivněji se miminkem zabývají , což zlepšuje vztah mezi oběma stranami.
Také se uvolní
Získají více sebevědomí v zacházení s miminkem
Dělá jim to radost a je to zábava
Cítí se klidní a naplněni
Obzvláště tatínkové jsou emocionálně obohaceni
Osvojují si rodičovství

Nejlepší doba k tomu začít s masáží je mezi 3.týdnem a 7. měsícem. Obecně platí,žádné dítě není příliš malé na to aby mohlo být masírováno. Po 7. měsíci se zvyšuje aktivita miminka a už nemá na masáž ten patřičný klid a nevychutná s jí tak.

Kde masírovat a co k tomu potřebujete?
Miminko můžete masírovat hezky v bezpečí Vašeho domova , intuitivně budete nalézat ty správné pohyby, pokud se do toho pustíte.
Potřebujete teplou, měkkou podložku měla by mít kolem 24 stupňů. Nezapomeňte si zahřát ruce, neboť studené ruce by mohly vaše miminko polekat a vyděsit. Ještě potřebujete dobrý olej a oblečení , do kterého po masáži miminko obléknete. Pokud vaše dítě právě jedlo, měli byste masáž vynechat a to platí i v případě, že je miminko nemocné.

Zařaďte masáž nejlépe do vašeho každodenního programu.

Takto se masáž provádí:

Položte miminko na záda, aby mohlo dojít k očnímu kontaktu. Rozetřete si masážní olej na ruce a začněte.
Začnete hlazením a to nejprve u těch maličkých nohou a putujete pomalinku směrem nahoru ke stehnům až k ramenům. Nyní jemně hlaďte ( masírujte) paže až k dlaním. Teď se zase pomaličku vracejte zpět od dlaní k pažím, ramena po těle zpět k nohám, tentokrát však masírujte do stran tělíčka. Toto zopakujte 3-krát.

Věnujte se pažím svého děťátka a to tak, že rukou pevněji uchopíte jeho ruku, druhou rukou hlaďte třikrát zespodu nahoru jemně po paži svého děťátka. Poté započněte opět s předloktím a tzv.poklepy, kdy lehce svými konečky prstů poklepáváte svaly předloktí a paží. Když máte jednu ruku hotovou, zopakujte stejný postup na ručičce druhé.

Tuto masáž můžete použít i na nožičky vašeho miminka.

Poté ´položte děťátko na bříško a opakujte předchozí hlazení nožiček na zadních stranách nohou.
Zadeček a zádíčka : vezměte do obou rukou zadeček a hlaďte jej pomalu opět směrem nahoru až k ramínkům. Při pohybu zpět dolů položte obě ruce zlehka na zádíčka a pohybem směrem do stran provádějte jakby roztíráním masáž zad. Po skončení hlazení, můžete svaly svého miminka jemně prohníst.

Nakonec položte miminko na záda a masírujte opět jeho nožičky. Plosky nohou masírujte krouživými pohyby.

Sirup proti kašli

10. listopadu 2009 v 16:42 Zdraví a nemoci
4 hrstky listů jitrocele kopinatého
300 g cukru
250 g včelího medu
2 citrony


Čtyři hrstky jitrocele kopinatého (špičaté listy) umyjeme, rozemeleme nebo rozmixujeme na kaši, přidáme trochu vody, 300 g cukru (asi 12 vrchovatých lžic)
a 250 g včelího medu. Vaříme na mírném ohni, dokud nevznikne zahuštěná tekutina. Přelijeme přes plátno (můžeme ještě přidat šťávu ze dvou citronů) a doplníme do sklenic. Uchováváme v chladu.
Dáváme dětem proti kašli.

Upozornění: Vhodné od 2 let. Nepodávat dětem alergickým na včelí med!

První pomoc: Krvácení z nosu

10. listopadu 2009 v 16:38 Zdraví a nemoci
U dětí dochází ke krvácení z nosu téměř vždycky následkem poranění žilek v nose. Poranění si způsobí dítě samo buď tím, že příliš silně smrká, nebo si něco strká do nosu (například prst).

Co dělat
Posadíme dítě tak, aby mělo předkloněnou hlavu (nikoli zakloněnou, jak se někteří lidé domnívají) a otevřená ústa, aby se zabránilo polknutí nebo vdechnutí krve - to by zastavilo dýchání nebo způsobilo zvracení. Stiskneme dítěti palcem a ukazováčkem nos ze stran a držíme ho stisknutý asi deset minut, aby se vytvořila sraženina.
Je-li to možné, přiložíme dítěti na čelo led nebo ručník namočený ve studené vodě.
Když se podaří krvácení zastavit, je důležité, aby si dítě čtyři až pět hodin nesahalo na nos. Kromě toho by dítě mělo zůstat alespoň hodinu v klidu, poněvadž jakýkoli podnět by mohl znovu spustit krvácení.

Co nesmíme dělat
V žádném případě se nesmí dítěti do nosu vkládat vata nebo gáza. Nosní dutina by se mohla ucpat a vyjímání vaty by mohlo spustit nové krvácení. Zavádění tamponu patří do rukou odborníků.

POZOR! Pokud se po výše doporučených opatřeních krvácení během půl hodiny nezastaví, je nutné převézt dítě na pohotovost. Jestliže ke krvácení z nosu dochází často, je vhodné nechat dítě prohlédnout lékařem.


Ukázka z knihy:
První pomoc a zdraví dítěte
Autor: Trapani Gianfranco; Bertino Enrico;
ISBN: 80-7367-137-9
Počet stran: 128
Vazba:
Cena: 165,- Kč

První pomoc při: Dušení, HEIMLICHŮV HMAT

10. listopadu 2009 v 16:36 Zdraví a nemoci
POZOR! Překážka v dýchacích cestách patří k nejzávažnějším nehodám, kdy může znalost poskytování první pomoci zachránit život dítěte. V nejranějším dětství bývá dušení způsobeno soustem, které zaskočí, bonbonem, vdechnutou hračkou, tedy předměty, jež se zaklíní v dýchacích cestách a brání v dýchání.

Jak se projevuje
Větší dítě při dušení:
- chytá se za krk a nemůže mluvit;
- projevuje známky paniky, je vystrašené;
- zpočátku dýchá hodně hlasitě, můžeme slyšet pískání a vidět usilovné zvedání hrudníku;
- posléze přestává dýchat úplně;
- zmodrá, resp. dochází k zmodrání rtů, jazyka a sliznice dutiny ústní, někdy velmi zbledne;
- zhruba během jedné minuty bez dechu dítě ztratí vědomí.

Projevy dušení jsou u menších dětí daleko méně patrné. U kojence, který se dusí, můžeme vidět jen známky usilovného dýchání. Pak rychle promodrává a ztrácí vědomí.

Co dělat
- Otevřeme dítěti ústa a zjistíme, zda je cizí těleso ještě viditelné a v dosahu; pokud ano, zkusíme těleso prsty uchopit a vytáhnout. Musíme však dávat pozor, abychom těleso naopak nezasunuli hlouběji do dýchacích cest.
- V případě podezření, že dušení způsobuje cizí těleso v nižších částech dýchací trubice, je doporučováno několik postupů k vyvolání prudkého výdechu, který s sebou cizí těleso z dýchacích cest vypudí.
- První z možných alternativ je opakovaný energický úder mezi lopatky, tzv. Gordonův manévr. Kojence položeného na předloktí otočíme hlavou i obličejem dolů a opakovaně plochou dlaní prudce udeříme mezi lopatky. Současně držíme dítěti rozevřená ústa. Větší děti si můžeme přehnout přes koleno.
- Druhou alternativou je tzv. Heimlichův manévr (hmat) - tj. prudké stlačení nadbřišku za účelem vypuzení vzduchu společně s cizím tělesem mimo dýchací cesty. Heimlichův manévr nelze provádět u dětí do osmi let věku! U tak malých dětí by mohlo dojít k poranění orgánů dutiny břišní. Po úspěšném vypuzení tělesa se spontánní dýchání často obnoví samo a není třeba zahájit dýchání z úst do úst. Pokud ne, přistupujeme ke dvěma počátečním umělým vdechům - někdy se podaří právě takto cizí těleso přesunout do nižších partií dýchacích cest a uvolnit alespoň jednu plíci k výměně plynů. Pak pokračujeme v dýchání z úst do úst.
- Nejčastější příčinou neprůchodnosti dýchacích cest je "zapadnutí kořene jazyka".
- V tom případě provedeme Esmarchův hmat čili tzv. trojitý manévr (záklon hlavy, předsunutí dolní čelisti, otevření úst). Tento manévr provádíme vždycky před zahájením dýchání z úst do úst, pokud není podezření na poranění krční páteře nebo pokud je zachraňovaným novorozenec. Záklon hlavy u dětí není tak velký jako u dospělých. Novorozencům a dětem, u nichž máme podezření na poranění krční páteře, hlavu nezakláníme.

POKUD JE PŘÍČINOU IGELITOVÝ SÁČEK
Jestliže k dušení došlo z vnější příčiny, například kvůli igelitovému sáčku, je třeba:
- okamžitě odstranit předmět, který způsobil dušení;
- zkontrolovat dýchání a srdeční rytmus;
- pokud dítě nedýchá, začít okamžitě s dýcháním z úst do úst (viz str. 17); pokud i po několika vdechnutích netluče srdce, provést i masáž srdce (viz str. 18):
jeden vdech na každých pět stisků hrudníku (podle věku dítěte).

- Pokud nemá uvedené opatření žádoucí účinek a dítě nezačíná dýchat, pověříme někoho, aby okamžitě zavolal na číslo 155, a mezitím bez prodlevy provedeme Heimlichův hmat (viz vedlejší strana).
- Vypudí-li dítě cizí těleso, ale nezačne dýchat, provedeme dýchání z úst do úst (str. 17); pokud po několika vdechnutích není stále hmatný srdeční rytmus, provedeme i masáž srdce (str. 18): jedno vdechnutí na pět stisků hrudníku.

HEIMLICHŮV HMAT
Principem Heimlichova hmatu je zvýšení podbráničního tlaku s navozením tlakového rozdílu, který zajistí proudění vzduchu z plic navenek. Abychom vyloučili poškození nitrobřišních orgánů, je nutné provést stlačení v oblasti mezi pupkem a mečovitým výběžkem hrudní kosti.
Zachránce při tomto manévru objímá postiženého zezadu a oběma rukama stlačuje jeho nadbřišek proti sobě. Provádí se vsedě nebo u stojícího postiženého opakovaně, maximálně pětkrát.
Heimlichův hmat nepoužíváme u dětí mladších osmi let, stejně tak při podezření na poranění páteře, hrudníku a břicha.


Ukázka z knihy:
První pomoc a zdraví dítěte
Autor: Trapani Gianfranco; Bertino Enrico;
ISBN: 80-7367-137-9
Počet stran: 128
Vazba:
Cena: 165,- Kč

Kojenecké období (od 28.dne do konce 1.roku)

10. listopadu 2009 v 16:30 Růst a vývoj dětí
Toto období charakterizuje velmi rychlý tělesný a duševní vývoj (první růstová akcelerace). Růst vyžaduje vysoký energetický příjem a vhodné složení potravy, což v prvních 6 měsících zajistí mateřské mléko. Předčasná umělá výživa zatěžuje trávící trakt, vede k jeho osídlení nevhodnými bakteriemi a vyššímu výskytu infekcí a alergií v pozdějším věku.

V kojeneckém období funkčně dozrává nervový systém. Během této doby se naučí měnit polohu, lézt, sedět a chodit. Začíná též rozumět řeči a vyslovuje jednotlivé slabiky i jednoduchá slova.
Začínají růst také zoubky (mléčný chrup). Obranyschopnost se zvyšuje očkováním.

Novorozenecký věk (od narození do 28.dne)

10. listopadu 2009 v 16:29 Růst a vývoj dětí
Ihned po narození probíhá složitá adaptace novorozence na nové podmínky.To znamená změny oběhové,dechové,trávicí schopnost udržení teploty,iontové a vodní rovnováhy. Rizikový novorozenci jsou nedonošení.Ti, kteří se narodili před 38. gestačním týdnem, novorozenci s nízkou porodní hmotností (pod 2500g), děti s vrozenými vadami a děti postižené v perinatálním období infekcí nebo hypoxií (nedostatek kyslíku v tkáních či v celém organismu).

Jak vám dítě říká, že vás má rádo?

10. listopadu 2009 v 16:27 Růst a vývoj dětí

Každý smutek v životě je vyvážen nějakou radostí. Jistě, jsou i dny, kdy se vám péče o dítě zdá nad vaše síly, kdy se vaše zlatíčko probudí desetkrát v noci a pláče, a přitom neznáte žádný důvod.

Pak musí být určitě i jiné radosti, které vám dává ve stejné míře. Abyste znásobila radost a potěšení, zeptejte se sama sebe alespoň jedenkrát denně: Kdybych byla dítětem, jak bych dala najevo Mám tě ráda ?
Brzy si uvědomíte, že vám to dává najevo, jak jen nejlépe dovede: kopnutím, výsknutím, úsměvem.
Úžasná věc na vývoji vašeho dítěte je ta, že pokaždé, když se na něj podíváte, řekne, že vás má rádo, vždy o něco dokonalejším způsobem.

Milníky ve vývoji dítěte

10. listopadu 2009 v 16:26 Růst a vývoj dětí
Jedním ze způsobů, který vám pomůže lépe poznat vaše dítě, je zaměřit se na pokroky, kterých dociluje, a na dovednosti, které si postupně osvojuje. První dva roky dítěte bude prospěšné každé dva měsíce hodnotit, jaké kroky už dítě udělalo.

Rozdělují se do čtyř skupin:
Jazyk: osvojení si jazyka má dvě složky schopnost vyjadřovací (co říká) a schopnost přijímací (čemu rozumí, co vnímá). Schopnost přijímat je mnohem vyspělejší než schopnost vyjadřovací. Vaše dítě bude mnohem dříve rozumět slovům (Polož to, Pojď k mamince, Dej to tatínkovi), než by bylo schopno samo je říct.
Socializační dovednosti: dítě si začne být vědomé samo sebe, svého těla, pak také objeví ty ostatní maminku, tatínka, cizí lidi.
Základní motorické dovednosti: koordinace pohybů rukou a nohou.
Jemné motorické dovednosti: užívání rukou, prstů, koordinace pohybu očí a rukou.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Kozoroha (22.12.-20.1.)

10. listopadu 2009 v 16:20 Pro maminky
Kozoroh (22.12. - 20.1.)
Kozorozi bývají klidní, spolehliví, zodpovědní, vytrvalí a čestní lidé, s láskou k tradicím a úctou ke starším a zkušenějším lidem, kteří se bez problémů podřídí jakémukoliv smysluplnému řádu či struktuře. Těhotenství, končící malým Kozorohem, často předcházejí mnohé marné pokusy o početí.

Malý Kozoroh mívá sklon přijít na svět poněkud dříve a s houževnatostí horské kozy šplhající k vrcholu pusté hory, si pak razí svoji nelehkou cestu životem. Pro pokojné a spokojené dětství malý Kozorohové potřebují, aby vše probíhalo podle předem připraveného plánu a daných společenských norem. Miminka a malá batolata nemají ráda jakékoliv cizí tváře a nejlépe je jim v důvěrné známem prostředí vedle maminky. Jedním z vašich nejdůležitějších výchovných cílů proto bude, pomoci malému Kozorohovi, najít si své stálé místo v životě a rozvíjet jeho vrozený smysl pro pořádek a řád. Oblečení, v němž se váš potomek bude jistě cítit dobře, by mělo být vždy nenápadné, avšak ušité z kvalitních pevných látek, tmavších barev a usedlého střihu. Také jeho dětský pokoj zařizujte nejlépe v konzervativně-praktickém stylu. V okamžicích, kdy váš potomek bude mít pocit, že mu není věnována dostatečná pozornost, či že ho nikdo nemá rád, kápněte mu do vonné lampy esenci s vůní myrty a prohlídněte si s ním obrázkovou knížku, případně se společně zaposlouchejte do klasické či vážné hudby. Jako malé děti vypadají zrozenci Kozoroha často neduživě, jsou náchylní k onemocnění z nachlazení, k zažívacím problémům, vyrážkám, bolestem kloubů a lámavosti kostí. S přibývajícím věkem se však vůči těmto nemocem stávají stále odolnější. Již odmalička dodržované pravidelné pitné kůry zbaví jejich tělo škodlivin, sprchování studenou sprchou je otuží a dětské společenské akce a vlídná a chápavá domácí atmosféra je ochrání od přepínání vlastních sil a později i od jejich sklonu k workholismu.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Vodnáře (21.1.-20.2.)

10. listopadu 2009 v 16:18 Pro maminky
VODNÁŘ (21.1.-20.2.)

Zrozenci tohoto znamení vynikají zejména svojí inteligencí, duchaplností, vtipem a svobodomyslností. Jejich putování za vlastními city je však vede přes nejednu překážku v jejich životě. Vodnářské miminko je hned po svém narození nesmírně zajímavé a extravagantní stvoření.
Na své okolí nemívá žádné zvláštní nároky, avšak vytušit, co toto dítě potřebuje, chce velkou dávku fantazie rodičů, neboť zaběhnuté vzory chování zde většinou vůbec nepomáhají. Vašeho malého potomka již od nejútlejšího věku však jistě zaujme jakákoliv výstřednost či nekonvenční styl - a to jak v oblékání (dobře snáší i textilie z umělých vláken), chování či jídle. Na narození mladšího sourozence zrozenci tohoto znamení reagují obzvláště flexibilně a dobře se cítí všude tam, kde se stále něco děje. Malý Vodnář však často a netrpělivě přechází potřeby svých blízkých v zájmu většího celku, a jen málo chápe komplexnost náročných mezilidských vztahů, přesto (a nebo právě proto) však bývá oblíbeným členem své rodiny. Vaším nejdůležitějším výchovným úkolem tedy bude, pomoci svému potomkovi poznat jeho duševní svět, rozvinout vlastní citovou stránku osobnosti a naučit ho rozpoznat a pochopit city a pocity druhých. Citlivými body jeho zdraví jsou nervy, lýtka, kůže a krevní oběh. Mnohdy také mívá dispozice ke křečím (křeče vyvolané horečkou, nebo i svalové křeče), křečovým žilám a onemocnění žaludku. V rámci zdravotní prevence Vodnáře je vhodné, povzbudit jeho zájem o sportovní a tělesné aktivity, nejlépe kolektivního charakteru.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Ryb (21.2.-20.3.)

10. listopadu 2009 v 16:16 Pro maminky
RYBY (21.2.-20.3.)
Nastávající maminky očekávající rybího potomka prožijí většinou klidné a harmonické těhotenství, neboť malé Ryby se v mateřském lůně cítí skutečně jako ryba ve vodě. Také porod, který přichází často až po plánovaném termínu, probíhá většinou bezproblémově.

O to déle však trvá rybím miminkům poporodní aklimatizace. Držte je proto v teplém domácím prostředí s dostatečnou vlhkostí vzduchu, často je koupejte ve vodě teploty těla a rozmazlujte je v měkké a citlivé rodičovské náruči.
Dobře se budou cítit malé Ryby i v místnosti provoněné eukalyptem. Z miminek narozených v tomto předjarním znamení postupem času vyrůstají milí, citliví, inspirující, ochotní a obětaví lidé s velkou fantazií a mnohdy i uměleckým nadáním. Jejich cesta k vlastním zkušenostem vede přes zkušenosti druhých, na kterých se podílejí svojí pomocí a obětavostí.

Ryby instinktivně vycítí skryté pocity a motivy druhých lidí, proto rodiče před těmito dětmi své pocity či emoce příliš dlouho neutají. Později, v průběhu zrání vašeho potomka, se budete pravděpodobně potýkat s výchovným úkolem, jak pomoci vašemu snílkovi rozpoznat a akceptovat dané společenské hranice a vymezit je svému okolí. Naučte jej také postavit se konfliktům čelem, neutíkat před nimi fakticky ani prostřednictvím snů či manipulace. Na pocit křivdy či nedostatečné pozornosti a lásky reagují zrozenci tohoto znamení často lehčím či těžším onemocněním. Kromě pravidelné porce lásky, respektu a náklonnosti zvyšujte průběžně i jeho imunitu, ať už mírným otužováním či bylinkami a vitamíny. Rybí žaludek bývá mnohdy citlivý na některá jídla, vyhněte se raději většímu množství masa a sladkostí a nahraďte ho čerstvým ovocem a zeleninou. Nemocné Ryby také velmi dobře zdravotně reagují na všemožné léčitelské praktiky léčitelů, terapeutů a homeopatů, účinná je pro ně i reflexní masáž chodidel a terapie pomocí klidné hudby a vůní.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Berana (21.3.-20.4)

10. listopadu 2009 v 16:10 Pro maminky
Beran (21.3.-20.4)
V rodině máte človíčka, jehož znamení je připisována vitalita, síla, optimismus a nadšení. Malý Beran se čile hlásí k životu již ve svém prenatálním stádiu. Nastávající mamince připadá, že její malý človíček nesnese v jejím břiše chvíli klidu - a tak se oba připravují na častá období bez spánku, která začínají už před jeho narozením. Když nadejde ten správný čas, (a často i o něco dříve) začne se malý.

Beran energicky dobývat na svět. Jeho porod je většinou náhlá a rychle probíhající záležitost. Pro přirozený vývoj tohoto malého človíčka by pak bylo nejlepší, kdyby rodiče úplně zapomněli, co kdy slyšeli o správné péči o miminko. Malý Beran již od nejútlejšího dětství přesně ví co chce a co potřebuje - a jde si energicky za tím. Dřímá v něm zvláštní univerzální síla, která vnáší krásu a nadšení do života všech v jeho okolí. Hlavním úkolem rodičů tohoto čilého stvoření je vysvětlit mu, že přeskakující jiskra jeho energie nerozpoutává jen nadšení, ale může mít i ničivé důsledky - žene se i přes hranice vymezené u jiných sebekontrolou a citem. Dejte si však přitom pozor, abyste jeho oheň nezadusili ale pouze ohraničili. Zklidnit malého Berana můžete nejen bazalkou nebo mátou ve vonné lampě, ale zejména vlastní trpělivostí, laskavostí a pevnou vůlí. Berani nesnášejí především pocit stísněnosti, což platí nejen pro jejich výchovu, ale i pro oblečení a kamarády. Děti narozené v tomto znamení jsou také obdivuhodně odolní proti běžným nemocem a nachlazením. Pokud však přece jen nějaké onemocnění vaše děťátko sklátí, probíhá - jak jinak- velice rychle a prudce, často s vysokými horečkami, které jsou známkou jeho dobré obranyschopnosti.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Býka (21.4.-21.5.)

10. listopadu 2009 v 16:08 Pro maminky
Býk (21.4.-21.5.)
Do rodiny k vám přišel pohodový, trpělivý, cílevědomý, fyzicky zdatný a obětavý človíček, který si dokáže vychutnat život - a vy s ním. Malí Býci vstupují do života často zdlouhavě, neochotně a plni paniky. Ještě dlouho po svém narození mnohdy překonávají toto trauma , neboť vstupem na svět byli připraveni o svoji nejvyšší hodnotu - život plný jistoty a pohodlí.

Zahrňte proto toto dítě láskou a péčí, které mu dodají pocit jistoty a bezpečí. Malý Býk pro svoji adaptaci a zdárný vývoj potřebuje mít svůj pravidelný denní režim, který mu dodá tolik potřebný pocit stability a bezpečí, teplé oblečení, vydatnou stravu a hojné procházky v přírodě. Uklidňující vliv na vaše děťátko má také klidná, nejlépe klasická hudba a vonné esence růže. Vyhovíte-li těmto jeho potřebám budete mít doma vysloveně bezproblémové dítě. Pro malého Býka bývá těžké se s čímkoliv rozloučit, proto si vše schovává a nerad o něco přichází. Úkolem rodičů je vysvětlit mu, že pocit bezpečí a jistoty nezíská hromaděním požitků a pěkných věcí, ale vytvářeným přátelských pout s druhými, díky nim je třeba se i omezovat a dělit. Již od nejútlejšího věku je vhodné zamezit malému Býkovi přísun tučných, příliš sladkých či jinak nezdravých jídel a nahradit je stravou lehčí, bohatou na vitamíny, vlákninu a minerální látky, a včas tak zabránit jeho tendenci k nadváze a onemocněním z nachlazení, neboť zejména v zimě bývá dítě narozené v tomto znamení často náchylné ke kašli, onemocnění krku a uší. Nemá-li Býk dostatek pohybu, projeví se to nejčastěji vadným držením těla, především v oblasti krční páteře.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Blíženci (22.5.-21.6.)

10. listopadu 2009 v 16:06 Pro maminky
Blíženci (22.5.-21.6.)
Malí Blíženci přicházejí na svět už často před vypočítaným dnem porodu. Díky své vrozené zvědavosti se však velmi brzy začnou seznamovat se svým okolím, a tak bývají často ve svém vývoji před svými vrstevníky. O Blížencích se říká, že jsou zábavní, veselí, vynalézaví, chytří, mnohostranní a obratní.

Jsou to také lidé dvou tváří u nichž nikdy nevíme, kterou z nich nám momentálně ukážou. Vaším nejdůležitějším úkolem v průběhu dětství vašeho potomka proto bude trpělivé vysvětlování rozdílu mezi pravdou, přáním a skutečností. Malého Blížence oblékejte do vzdušného a volného oděvu, nejlépe z materiálů s příměsí lnu nebo hedvábí, který mu dává pocit lehkosti a vzduchu, neboť je spojený s jeho živlem. Večer před spaním zklidníte své zvídavé děťátko nejen stereotypním večerním rituálem včetně důkladného provětrání dětského pokoje, ale i výpary z esencí santalového dřeva či meduňky. Nervozita malých zrozenců tohoto znamení se může odrazit i na jejich pokožce v podobě ekzému, kterou lze preventivně ošetřovat odvarem z měsíčku či meduňky. Ačkoliv uzdravování malého Blížence probíhá většinou velmi rychle, v raném věku mohou tyto děti chytit zejména při prochladnutí kdejaké onemocnění, nejčastěji onemocnění horních cest dýchacích, průdušek nebo i plic. Jako prevence před jeho vadným držením těla či dokonce skoliózy páteře v pozdějším věku, je vhodné začít co nejdříve se sportem.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Raka (22.6.-22.7.)

10. listopadu 2009 v 16:03 Pro maminky
Rak (22.6.-22.7. )
Narodil se vám obětavý, vstřícný, přizpůsobivý a citlivý človíček se smyslem pro humor a rodinný život. Malý Ráček je většinou veselé a spokojené miminko, které potřebuje ke svému štěstí zejména častý kontakt s rodiči, neboť ten mu přináší pocit bezpečí a klidné domácí prostředí s pravidelným životním rytmem.

Doba kojení by měla být v tomto případě co nejdelší, Rak má totiž citlivou nejenom psychiku, ale i žaludek, a na nová jídla si zvyká jen pomalu. Nejdůležitějším výchovným úkolem pro vás bude provádět dětstvím malého Ráčka tak, aby se naučil uspořádat si své pocity a svoji vrozenou intuici dokázal sladit s racionální složkou své osobnosti. Jinak by se totiž mohl stáhnout do svého krunýře, utápět se v pocitech sebelítosti či se odreagovávat pomocí agrese. K tomu vám kromě velké dávky vaší důslednosti, trpělivosti a rozhodnosti mohou pomoci i esence s vůněmi jasmínu nebo pačuli. Co se týká oblečení, nejsou tito zrozenci vůbec nároční. Vhodným materiálem pro základ dětského oblečení je zde především bavlna. Malé děti narozené v tomto znamení bývají často bledé a hubené. Jejich slabšími místy jsou kromě žaludku i játra, střeva a žlázy. Raci se rádi vyhýbají problémům prostřednictvím nemoci, nejvhodnější prostředkem k léčení jejich neduhů je cesta psychiky, koupelí, masáží a zábalů. Také ozdravný pobyt u moře malému Ráčkovi udělá dobře.


Jaké bude miminko narozené ve znamení Lva (23. 7. - 22. 8.)

10. listopadu 2009 v 15:45 Pro maminky
Lev (23. 7. - 22. 8.)
Máte doma človíčka, který je silný, odvážný, velkorysý, dobrosrdečný a sebevědomý. Malý Lev si své budoucí prostředím podrobuje již často před svým narozením, stejně tak si i sám mnohdy určuje termín porodu, bez ohledu na jakékoliv standardní výpočty pana doktora.

Velmi brzy se tento človíček naučí se svým okolím komunikovat (nejen slovně), aby mohl sdělovat svá přání a potřeby. Má-li malý Lvíček vše, co ke spokojenému životu potřebuje, dokáže si jej náležitě vychutnávat (běda neberou?li ho však rodiče vážně). Dětský pokoj by měl být teplý, prostorný a slunečný, neboť světlo na má na vaše děťátko velmi pozitivní vliv. Při oblékání svého slunečního potomka nešetřete pestrými barvami a nezapomeňte mu také dovolit, aby se podle svého vkusu, bude-li si přát, i nějak přizdobil. Avšak pozor, nedělejte z něho nikdy kašpárka, úsměv na tváři druhých, vyvolaný jeho osobou, se ho nepříjemně dotýká. Vaším nejdůležitějších úkolem je nyní provést vašeho potomka dětstvím tak, aby si neuzavřel cestu k druhým lidem svým sebestředným či nadřazeným chováním. Při jednání s ním je však vždy třeba, ctít jeho hrdost, vyvarujete se tak nejlépe domácího boje ?kdo z koho? . A nezapomeňte, že za mnohdy tvrdou slupkou těchto dětí se vždy skrývá měkké jádro. Uchlácholit nespokojeného Lva vám také pomůže uklidňující vůně ambry nebo santalového dřeva. Svého malého Lva chraňte zejména před vlhkým a studeným počasím a dbejte zejména na to, aby nenastydl od nohou. Nejslabším místem tohoto znamení je kromě srdce (nemoci uzavřené psychiky) i vysoký krevní tlak, anemie (nedostatek železa v krvi) a páteř (prevence vadného držení těla).

Jaké bude miminko narozené ve znamení Panny (23.8.-22.9.)

10. listopadu 2009 v 15:42 Pro maminky
Panna (23.8.-22.9)
Zrozenci narození v tomto zemském znamení bývají klidná a konzervativní miminka, ze kterých se ještě pře obdobím dospělosti stávají inteligentní, pečliví, pracovití, starostliví a spolehliví lidé. Malá Panna snad již od svého narození přesně ví, co chce a nedostane-li se jí toho, propadá panice či zklamání. Vyhovuje ji proto přesný denní rozvrh s důrazem na detail a disciplínu.


Doba kojení by měla zde být pravidelná a co nejdelší, z důvodu slabšího zažívání tohoto znamení a jeho vrozené nervozity. Vhodné je i co nejvíce nosit tyto děti v náručí či ve speciálním dětském vaku na břiše maminky. Vaše miminko také jistě ocení, nebudete-li ho příliš často brát po nákupech či návštěvách. Dětský pokojík vašeho potomka může být zařízen úplně jednoduše, avšak čistě a účelně. Provonět ho můžete i esencemi skořice či fenyklu. Zrozence Panny oblékejte nejlépe do flanelu, manšestru či tvídu, úhledně a čistě, neboť on sám se většinou ani příliš neumaže. Pozornost věnujte i bytelné, teplé a pohodlné obuvi. V průběhu dětství zbavujte vašeho potomka pomalu a důsledně jeho zbytečných obav, naučte ho důvěřovat novému či nezvyklému a připravte jej na všestrannost a různorodost života. Vaše dítě se pak nebude držet jen zažitého a osvědčeného, ale naučí se dávat i pevnou strukturu a řád novému a pokrokovému. U malých Panen existuje přímá souvislost mezi jejich tělesným a psychickým stavem. Jejich nemoci proto nepodceňujte ani tehdy, připadá-li vám, že váš potomek svoji nemoc zveličuje, neboť jen tak můžete předejít případným vážnějším onemocněním dítěte. U Panny se mnohdy vyskytují také problémy s jídlem, neboť hněv nahromaděný v její duši se často projevuje právě onemocněním zažívacího traktu.

Jaké bude miminko narozené ve znamení Váhy (23.9.-23.10.)

10. listopadu 2009 v 15:40 Pro maminky
Váhy (23.9.-23.10.)

Z miminka narozeného v tomto znamení Vám v průběhu času vyroste nejspíše otevřený, inteligentní, šarmantní, společenský, přátelský, vyrovnaný a diplomatický člověk s vysoce vyvinutým estetickým cítěním. Malá Váha se hned po svém narození snadno přizpůsobuje chodu celé rodiny a brzy se cítí její nedílnou součástí. Nenechte se znejistět tím, že se směje stejně často jako pláče.

Je to dané její vrozenou mentalitou. Uchlácholit Váhu můžete nejen vkusnou hračkou nebo příjemnou hudbou, ale i vonnými esencemi jasmínu nebo růže. Váš potomek se také jistě rád bude pohybovat na čerstvém vzduchu nebo ve společnosti jiných lidí, můžete ho proto již odmalička brát s sebou na nákupy, či na návštěvu. Velmi brzy si také vytváří svůj vlastní vkus, a zejména holčičky se už odmalička rády zkrášlují a zdobí. Malou Váhu oblékejte nejlépe do klasických materiálů, převážně modré nebo růžové barvy a snažte se pokud možno respektovat i její přání, ať si to s ní zbytečně nerozházíte. Také ji nikdy nekritizujte, své připomínky a požadavky zabalte do pozitivních a diplomatických slov a nad dobře splněnou částí úkolu nešetřete chválou. Výchovu zaměřte zejména na to, aby se Váš potomek naučil samostatně rozhodovat, zaujímat jasná stanoviska a postavit se k nezbytným konfliktům čelem. Co se týká školní docházky jsou pro Váhy lepší alternativní typy škol než školy klasické. Aby malé Váhy dosáhly svého tj. harmonie a pohody, jsou schopny se podvolit mnoha kompromisům a obětem. Za to však potřebují velkou dávku pochvaly a uznání, jinak se jejich křehká rovnováha naruší a spolu s případným nedostatkem spánku se mohou u nich objevit sklony k depresi, nebo fyzická onemocnění. Slabá místa Vah bývá často krevní oběh, ledviny a močový měchýř (pozor na přílišný stres a strach), kůže a hormonální funkce jejich organismu.