Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Červen 2009

Plánujeme oslavu či párty díl 9. - pravidla stolování

5. června 2009 v 15:18 Dětská párty
Obecná pravidla stolování jsou daná a svým způsobem by se měla promítnout do všech forem stolování
Bez ohledu na to jestli se jedná o stolování slavnostní, oficiální, rodinné nebo domácí. Formální akce mají sice trochu přísnější kritéria, ale v podstatě slušně bychomse měli umět chovat u stolu bez ohledu na prostředí. Podmínkou slušného stolování je zcela jistě pěkně upravený stůl a naše alespoň základní znalosti o společenské etiketě. Umět jenom držet správně nůž a vidličku při vybraných společenských setkání nestačí, abychom si byli jisti, že naše chování u stolu bude za každé situace "in". Podmínkou každého správného stolování je prostírání a správně založený inventář .

UBROUSEK PATŘÍ NA KLÍN
Ubrousků známe hned několik druhů. Pro slavnostní stolování bychom měli vybírat ubrousek o velikosti 40 x 40cm. Měl by být látkový nebo vyrobený ze speciální netkané textilie (airlaid). Ubrousek nás chrání před potřísněním oděvu. Neuvazujeme si ho kolem krku jako batolata, ale ihned po zasednutí si ho rozložíme na klín. Dále nám poslouží po skončení jídla k osušení rtů. Po jídle ubrousek decentně přehneme neušpiněnou stranou nahoru a položíme vedle talíře. Pokládat ho do talíře mezi zbytky je nevhodné.

APERITIV NA ÚVOD
Většina slavnostních hostin začíná oficiálním stručným přípitkem. Vhodné je zvolit aperitiv, který nabudí chuť k jídlu. U slavnostně prostřeného stolu začínáme jíst všichni společně. U samotného jídla můžeme lehce konverzovat. Dávno už neplatí, že při jídle se nemluví. Při hostině nespěcháme a tak i mezi jídlem si najdeme okamžik, kdy si kromě jídla vychutnáme i přátelský dialog...nečiníme tak ale s plnými ústy.

CO S VIDLIČKAMI A PŘÍBORY
Pokud už zasedneme k prostřenému stolu, mělo by nám být už podle založení příborů jasné jak složité menu Vás čeká. Správně založená slavnostní tabule by nám už při samotném prvním obhlédnutí měla napovědět, který příbor vzít první do rukou. Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo. Příbor, který je nejdál od talíře používáme jako první.
Pokud nás čeká oběd o čtyřech chodech složený z polévky, předkrmu, hlavního jídla a dezert, bude z pravé strany (z pohledu hosta) nejdále od talíře polévková lžíce. Tu použijeme při konzumaci. Po odnesení dojedené polévky, nám zbudou u talíře dva příbory zprava dva nože a zleva dvě vidličky. Opět zvolíme nůž i vidličku více vzdálenou od talíře. Obvykle je příbor na předkrm menší. Na hlavní pokrm nám zůstane těsně u talíře poslední nůž a vidlička Dezertní vidlička nebo lžička se zakládá nad samotný okraj talíře a ve chvíli, kdy přijde její čas, Vám ji číšník sám naservíruje k donesenému dezertu. Žádný z příborů nikdy neodkládáme na ubrus. Nikdy příbor nesměrujeme hroty vzhůru, ani proti spolustolovníkovi. Pokud potřebujeme při jídle jen vidličku, nože neodkládáme, ale stále ho držíme. To, že nůž nepatří do úst je zřejmě od dětských let všem jasné. Stejně jako, že při stolování nevydáváme žádné nemilé zvuky, nemlaskáme, neskřípeme nožem po talíři atp. Pokud dojíme nůž s vidličkou dáme na talíř těsně k sobě. Překřížením naopak zdůrazníme, že se chceme po chvíli k jídlu opět vrátit.

ZÁLUDNÁ KONZUMACE DELIKATES
Při servírování specialit se můžeme setkat s odlišnými typy příborů, než na jaké jsme zvyklí nebo s pokrmy, jejichž konzumace předpokládá určitou znalost nebo zručnost.
CHŘEST
Na chřest existují opět kleště, kterými bereme jednotlivé kousky a vidličkou je konzumujeme. Někdy se vidličky na chřest nenabízejí a tomto případě chřest napíchneme na vidličku a nad talířem ujídáme od hlavičky až k dřevnaté dužině. Odpad odkládáme na zvláštní talíř.
ASIJSKÉ POKRMY
Pokud chceme použít v asijské kuchyni hůlky, držíme je podobně jako tužku a pokrm s nimi nabíráme. Spojené slouží k nabírání podobně jako lžíce. Další způsob je ten, kdy dolní hůlka je pevná a horní pohyblivá a pokrm nabíráme do "kleští". Práce s hůlkami vyžaduje trochu rutiny a zručnosti.
ŠPAGETY
Příbor na špagety asi nikomu z nás potíže dělat nebude. Patří k němu lžíce a vidlička. Vidličku držíme oproti klasickému příboru v pravé ruce. Nahrneme špagety na lžíci, kde je opatrně natáčíme na vidličku a vkládáme do úst.
FONDUE
Původem švýcarské národní jídlo je spíše společenskou záležitostí v kruhu přátel nebo rodinném. Hodí se pro menší společnost. Jídlo se připravuje ve varné keramické nádobě nad lihovým kahanem. Hosté mají každý své napichovátko a jídlo si připravují sami. Existuje mnoho možností. Buďto se kousky masa ohřívají v horkém oleji a máčí do připravených omáček. Nebo se rozpuštěné sýrové omáčky namáčí kousky chleba nebo pečiva. Existují sladké variace.

JAK SI PORADIT PŘI VLASTNÍ OBSLUZE Z NABÍDKOVÝCH MÍS
Při slavnostním stolování se můžeme setkat s možností, kdy si jídlo sami nabíráme u stolu ze společných mís. K tomu slouží přiložené kleštičky, naběračky atp.
Při oficiálních akcí by se měl pokrm nabírat pomocí vidličky a lžíce. Správně by se v levé ruce měl držet talíř a v pravé ruce vidlička se lžicí. Vidlička je vložená do lžíce a ovládáme oba nástroje prsty tak, aby sloužily jako kleště. Tzn. ukazovák s palcem ovládají vidličku, prostředník odklání lžíci a do těchto improvizovaných kleští uchopíme pokrm, který si dáme na talíř. Nezoufejte pokud Vám tento doporučený postup připadá přliš náročný. Klidně si talíř odložte a naberte si pokrm tak, že do levé ruky uchopíte lžíci, kterou podložíte nabíraný pokrm a pomůžete si přitom vidličkou v levé ruce. Omáčky si nabíráme naběračkami a dáváme pozor, abychom neukápli na čistý ubrus.

JAK NÁS OBSLOUŽÍ PERSONÁL
Pokud budete hosty na slavnostní hostině počítejte s určitými pravidly ze strany personálu. Pokud Vám personál bude chtít nabídnou pokrm z nabídkových a předkládacích mís, přistoupí k Vám zleva. Zleva Vám obsluha přinese i salát. Pokrmy, které jsou pro Vás servírovány přímo na talíři jsou podávány zprava. Ze stejné strany Vám bude naléván nápoj do založených skleniček. Zprava odnáší personál použité nádobí a naopak zleva Vám klade nové pro eventuelně další chod.
Při odklízení nádobí personálu nepomáháme, stačí se lehce naklonit doleva, aby obsluha měla více prostoru. Stejně si počínáme i při servírování jídel.

Plánujeme oslavu či párty díl 8. - slavnostní tabule

5. června 2009 v 15:12 Dětská párty
Slavnostně prostřený stůl je nezbytnou součástí téměř každé oslavy
Dnes se již striktně nedodržují všechna pravidla a při přípravě slavnostního stolování můžeme využít i svou fantazii. Nikdy bychom, ale neměli zapomínat, aby přílišná zdobnost neomezovala hosty při samotném stolování. Slavností tabule by měla vycházet z povahy celé akce. Bereme v úvahu prostředí, kde se bude konat, počet hostů, styl akce, její formálnost a vážnost.

HOST POTŘEBUJE PROSTOR
Téměř každý z nás je někdy postaven před situaci, kdy pozve hosty k slavnostně prostřenému stolu. Pokud připravujeme slavnostní tabuli, uvažujme nejprve logicky. Je kolem stolu dostatek místa pro servírování, vejdou se k němu všichni pozvaní apod. Chceme-li hostům zajistit dostatek pohodlí, měli bychom počítat až s 60cm místa na jednoho hosta. Klasické obdélníkové nebo čtvercové stoly skládáme za sebou do útvarů ve tvaru písmen nebo geometrických tvarů (T,U, I L, čtverec)

PODMÍNKOU VYBRANÉHO STOLOVÁNÍ JE PROSTÍRÁNÍ
Většinou se neobejdeme bez samotného ubrusu (napronu) a nikdy nesmí chybět samotné ubrousky. Běžně se využívá i tzv. vícevrstvé prostírání. Základem je podkladový ubrus (často se podkládá i měkčí podložkou, která zabraňuje posunu ubrusu po stole). Jako vrchní vrstva se využívá ubrus, který často barevně koresponduje i s výzdobou.

VYUŽÍVÁME NOVÝCH MODERNÍCH MATERIÁLŮ A SLEDUJEME MÓDNÍ TRENDY
Pro slavnostní stolování vybíráme efektní textilie nebo kvalitní moderní alternace.
Netkaná textilie je materiál vyrobený z textilního vlákna jinou technologií než tkaním. Používá se místo klasické tkaniny nebo papíru. Proti papíru netkaná textilie déle vydrží a je voděodolná, proti textilu má nízké pořizovací náklady. Je určena k jednorázovému použití, ale dá se i několikrát šetrně vyprat a použít znovu. Protože nesaje vodu, je velmi oblíbená u floristů jako doplněk květinových vazeb nebo velkoplošných dekorací. K dodání je v různých druzích, barvách a šířích. Základní barvy jsou bílá, růžová, oranžová, lososová, bordó, červená, zelená, champagne i s decentním dekorem růží. Přes svou jemnou a lehkou strukturu jsou pevné a voděodolné, dají se dobře řasit a tvarovat. Základní ubrusy s matnou a neprůhlednou strukturou se dají kombinovat s ubrusy s jemným pavučinovým vláknem. Efektní jsou zejména středové naprony (vrchní čtvercové ubrusy) nebo šerpy s romantickým dekorem růží (pás ubrusu vedený středem stolu). Dají se však využít jako lehké dekorativní přehozy po celé délce stolu.
Často se využívají pro slavnostní dekorování svatebních tabulí a tabulí pro významné společenské příležitosti.

PŘi VYTVÁŘENÍ SLAVNOSTNÍ TABULE DODRŽUJEME PRAKTICKÉ ZÁSADY A JEDNOTNÝ STYL
Při přípravě slavnostní tabule se držíme zásady, že ubrus přesahuje po stranách 25 až 30cm přes desku stolu a neměl by se dotýkat plochy židlí. Ubrusy skládáme přes seřazené stoly, směrem ke dveřím, odkud budou vcházet hosté. Tzn. poslední pokládáme ubrus nejblíže vchodu. Pokud používáme netkanou textilii jako metráž, lze si přesně změřit jakou délku budeme potřebovat a koupit ubrus v celku.
Při samotné dekoraci pečlivě dbáme, abychom zachovali jednotný styl a použitá barevná škále ve výzdobě by měla rozhodně barevně ladit. Nezbytné doplňky pro slavnostní stolování jsou kromě neopomenutelných ubrousků i dekorace jako svíčky, které dotváří příjemnou atmosféru. Dekorace při oslavách mohou být netypické, efektní, ale decentně a trefně zvolené pro daný druh akce či oslavy. Rozlišujeme slavnostní tabule při obchodním jednání, tradiční sváteční tabule, svatební, narozeninové i tematické. Každá z nich má svá zvláštní specifika, která musíme respektovat. V zásadě platí, že můžeme zapojit fantazii, být kreativní, ale vkusní. Výzdoba by neměla nijak omezovat hosta při běžných úkonech stolování, neměla by překážet ani omezovat v konverzaci s protějšími hosty.

KVĚTINY JSOU DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ DEKORACE
Velmi efektní jsou ne jakékoliv slavnostní tabuli květiny. Většinou se z živých květin vytváří tzv. partery. Do floristického materiálu, který saje vodu (florex) se esteticky zapichují živé květy, tak aby vytvořili zajímavé květinové aranžmá - viz dekorace z živých květin. Květinové dekorace na slavnostní tabuli by neměli být příliš vysoké, tak abychom viděli svého partnera v protější linii.

NA UBROUSCÍCH NEŠETŘÍME A POUŽÍVÁME OPRAVDU KVALITNÍ
Ubrousky pro stolování používáme papírové (tissue, airland- napodobenina plátna z papíru) nebo látkové. Pro formu slavnostní tabule zvolíme rozměr 40x 40. Vhodným ubrouskem pro každého hosta je ubrousek látkový nebo z netkané textilie. Jejich pořizovací náklady jsou vyšší než běžné papírové (cca 10,- Kč/1ks), ale jsou mnohem slavnostnější, dají se lépe tvarovat a působí mnohem efektněji. Je mnoho možností, jak ubrousek naaranžovat na slavnostní tabuli. Obecně však platí, že se spíše vyhýbáme složitému skládání ubrousků a volíme jednoduché skládací techniky do špiček, kornoutků, vějířů - viz skládání ubrousků

RESPEKTUJEME PRAVIDLA DANÁ SPRÁVNÝM STOLOVÁNÍM
Samotné tradiční prostírání pro hosta se skládá z talířů, příborů, sklenic a odborný pojem pro toto seskupení je - "couvert" (kuvér).
Pro samotné prostírání platí určitá pravidla, která mají své logické zákonitosti. Pokud začneme u samotných talířů, držíme se pravidla větší talíř používáme na hlavní jídlo, menší se hodí na saláty, dezerty, pečivo nebo na odkládání.
Příbory používáme velké na hlavní pokrm (lžíce, vidlička, nůž). Na předkrmy používáme střední příbor. Pokud servírujeme hostům salát, přineseme spolu s ním i vidličku na saláty.
Obecně platí k velkému talíři používáme velký příbor, k malému talíři menší příbor…
Při zakládání příborů postupujeme od samotného talíře směrem ven. Pokud budeme v roli hostů, budeme vědět, že na první chod používáme příbor nejvzdálenější od talíře. Tzn. menší příbor na předkrm je nejdál od talíře, protože se předpokládá, že ho použijeme jako první. Hned za ním je po pravé straně založena lžíce na polévku a nakonec nám zbyde příbor na hlavní jídlo. V případě, že v nabídce bude ryba, zakládáme i specielní rybí příbor. Rybí maso se nekrájí, ale přitlačením hrotu nože odděluje pomalu od kostí. S odlišným příborem se můžeme setkat i při konzumaci raků - viz speciality na jídelním stole a jak si s nimi poradit.
Nad talíř dáváme dezertní příbor (menší lžička nahoře pod ní vidlička).
Asi netřeba připomínat, že příbory by měly být vyleštěné, a proto je při aranžování na slavnostní tabuli držíme v ubrousku, abychom zamezli otiskům prstů…
Vpravo nahoře od talíře rozestavíme sklenice a to buď do trojúhelníku (tzv.košíček) nebo šikmo za sebou. Mělo by platit, že neprostíráme více než čtyři sklenice, z nichž každá je určená na jiný druh pití..

Plánujeme oslavu či párty díl 7. - dekorace oslavy

5. června 2009 v 15:02 Dětská párty
Vytvořit mezi hosty tu správnou vlnu nadšení, euforii ze slavnostních prožitků , veselou až hravou atmosféru.Co také s nudícími se hosty, které jen tak něco neosloví, nezaujme. Každá slavnostní chvilka je přeci od toho, abychom si každou minutu oslavy užili, zažili něco nového a příjemného.

DEKORACE JAKO PRVNÍ VZBUDÍ POCITY I EMOCE
Vliv na atmosféru nám pomůže u hostů vybudit správná stylová dekorace. Při svatební hostině navodí správnou romantickou atmosféru, která i tu nejvíc praktickou nevěstu postaví do role jemné nostalgické dámy a vzbudí slavnostní emoce u všech zúčastněných. Proto před každou akcí je důležité si uvědomit, jakou atmosféru chceme u svých hostů zvolit. Rozlišujeme akce, kde chceme podnítit veselí přímo bujaré např. silvestry, oslavy vítězství atp.nebo vytvořit hravou a tvořivou atmosféru při dětských oslavách. Ale i chvíle, kdy chceme umocnit vznešenou, slavnostní a kultivovanou náladu u formálních akcí nebo životně významných okamžiků (promoce, svatby, bankety, rauty, koktejly, oficiální setkání s s významnými obchodními partnery, podpisy důležitých smluv , vernisáže atp.).

BARVY OVLIVŇUJÍ NÁLADU
Víme, jak by se měli hosté na naši akci cítit, musíme však vytvořit podmínky, které předpokládané pocity umožní. Velkou roli hrají v celkové atmosféře barvy. Barvy aniž si to uvědomujme ovlivňují naše nálady a naši psychiku. Veselou a pozitivní atmosféru navodí barvy teplé, zářivé, syté a výrazné. Opticky oživují každou místnost, budí pocit slunečního svitu a radosti. Oproti barvám jemným, studeným nebo tlumeným, které se hodí spíše tam, kde chceme zdůraznit eleganci, vážnost a serióznost a nepřejeme si příliš rozptýlit pozornost hostů. Při volbě vhodných barevných kombinací při každé akci, musíme dbát i na vytvořené osvětlení v místnosti. Obecně platí , že barvy teplé při umělém teplém osvětlení (žárovka, svíčky) působí tepleji a sytěji naopak při studeném osvětlení (zářivka) barvy vyblednou a chytí namodralý nádech. U barev studených naopak zase platí, že jejich zářivosti prospívá studené umělé osvětlení, které jim dodá na barevnosti a zářivé svěžesti, v teplém osvětlení studené barvy zešednou a značně se utlumí.

TYP ZVOLENÉ DEKORACE USMĚRNÍ NEBO VYBUDÍ NAŠE VESELÍ
Atmosféru oslavy vytvoří i míra pozornosti, které jsme při dekoraci oslavě věnovali. Čím více je akce formálnější tím více bychom si měli dát pozor, aby na hosty výzdoba nepůsobila lacině. Neměla by být přemrštěná svým obsahem, materiál k dekoraci by měl být zvolen decentní, vysoce kvalitní a celkový ráz výzdoby by měl být stylově jednotný a esteticky vyvážený. Naopak akce, kde chceme navodit veselou a téměř "domáckou atmosféru" nevolíme přílišný luxus, abychom hosty neznervóznili a necítili se příliš elegantní atmosférou svázáni . Strach, aby nerozbili drahý porcelán, a neshodili umně naaranžované stolové dekorace by na těchto akcí vedlo k přílišné obezřetnosti a zábava by mohla stagnovat. O to víc můžeme přidat, ale kreativních nápadů a vlastního umu. Přidat můžeme na barevnosti a zajímavosti. I zde však platí, že by výzdoba měla být uceleně jednotná a líbivá na pohled.

Navodit líbivé pocity a vzbudit dojem určité harmonie. Aby se nám takový efekt u hostů podařilo vyvolat, musíme respektovat i určité estetické zákonitosti. Ty principielně určují čeho bychom si měli při tvoření dekorací všímat a co bychom měli respektovat. Stručně si připomeňme ty nejdůležitější pravidla.

ESTETICKÁ A MORÁLNÍ JEDNOTNOST DEKORACE
Výzdoba by měla být logicky jednotná. Tzn měla by kombinovat vždy prvky, které se k sobě stylově hodí. Současně by neměla vzbuzovat opticky "nehezké" vjemy, pohoršovat a popuzovat.

DEKORACE V HARMONICKÉM SOULADU I V KONTRASTNÍM PROTIKLADU
Harmonii v dekoraci dosáhneme opakovaným využitím podobných prvků . Tyto prvky mohou být dané stejnou velikostí, stejným tvarem nebo barvou.To, že cíleně v dekoraci využíváme stejný prvek dodává dekoraci jednotnost. Někdy ovšem může i při respektování tohoto pravidla vyznít dekorace fádně. Záměrně tedy můžeme tento soulad narušit v jedné nebo i více vlastnostech. V dekoraci tak vznikne působivý protiklad, který upoutá pozornost. Pokud však ve výzdobě použijeme více kontrastních prvků vznikne ne příliš pěkný chaos.

KAŽDÁ DEKORACE BY MĚLA BÝT OPTICKY V ROVNOVÁZE.
Každá dekorativní kompozice by měla být vyvážená. A to z horizontální i vertikální strany. Rovnováhu vnímáme jako na první pohled zřejmou. Dosahuje se jasným a pravidelným rozdělením prvků. Při květinové dekoraci je příkladem např. jeden květ uprostřed a dva zleva i zprava. Kompozice na nás však může působit vyváženě, i když tato pravidla na první pohled nerespektujeme. V tomto případě se jedná o rovnováhu skrytou, která není přísně vymezena stejnými prvky. V ose vertilály např. umístíme jeden květ nalevo a vpravo tři. Rozdíl nalevo dorovnáme bohatší zelení a tím docílíme opticky stejné rovnováhy.

DEKORATVNÍ KOMPOZICE A DANÝ RYTMUS
Ve vyvážené kompozici se vyplatí střídat jednotlivé prvky s druhými v pravidelném sledu.Např. prvky méně výrazné střídat s prvky dominantními. Rytmus může být stupňovaně zmenšovaný nebo zvětšovaný. Při aranžování větších expozic někdy může jednoduchý rytmus působit fádně - např. 100 exponátů - stejné květiny vystavené ve stejných vázách, po třech květech ve stejné vzdálenosti. Je na zvážení dekoratéra, kdy je rytmicky opakování stejných prvků efektní a kdy působí dudně a zaslouží si rozbít fádnost nějakým kontrastním prvkem a záměrně rytmus narušit. V současné době se objevuje i nový styl práce tzv. "skylin styl". Rostliny či jiné prvky se umísťuji v pravidelní linii kolmo v pravidelném jednoduchém sledu za sebou.

STUPŇOVÁNÍ PRVKŮ V DEKORATIVNÍ KOMPOZICI
V dekorativní kompozici využíváme často tzv, stupňovitého efektu. Jednotlivé prvky můžeme umísťovat vzestupně, kdy u základny je prvek nejmenší a směrem vzhůru se ostatní prvky rozšiřují, zvětšují a nabývají na výraznosti. Lepšího efektu však dosáhneme pokud budeme postupovat opačně. Vytvoříme dominatní základnu s vícero prvky a směrem vzhůru ubíráme na výraznosti.

DEKORACE PODLE ZÁSAD ZLATÉHO ŘEZU
Zlatý řez je pravidlo, které vychází z určení tzv. opticky ideálního poměru. Je respektováno nejen dekoratéry, ale i malíři, architekty. Vychází z proporčnosti lidského těla, které je od přírody proporčně vyváženo (hlava je jedna osmina celku. Výška od nohou k pasu tvoří 5 dílů a výška od pasu ke konci těla 3 díly. Ideální proporciální poměr je tedy 5:3. Vzájemné poměry v různých kompozicích by měly využívat tohoto pravidla. Např. pokud umísťujeme květiny do vázy , s respektováním ideálního poměru má výška vázy tvořit 3 díly a květiny nad ní 5 dílů (velikost jednoho dílu je osmina součtu výšky vázy a květiny).
Při dekorativní práci se setkáváme s jednotlivými estetickými prvky, kterými lze dekorativní kompozici charakterizovat. Mezi ně patří:

LINIE DEKORATIVNÍ KOMPOZICE
Vystihnou termín, který linii charakterizuje můžeme při představě bodu, který se pohubuje určitým směrem. Dráha , kterou opisuje je tzv. linie. Linie může být podle charakteru pohybu přímkou nebo křivkou. Linie tvořená přímkou má strohý více nepřirozený tvar. Myšlenkově však může určovat konstrukci díla /horizontální přímka určuje nosnou základnu díla, svislá přímka určuje středovou osu díla a šikmé křivky nám v představě vystihují šířku a rozpětí kompozice
Samotné křivky jsou přirozenější než přímky svou tvarovou rozmanitostí dávají tvůrci nepřeberné množství možností konečného vzhledu kompozice. Křivky mohou být, vlnité, obloukovité, spirálovité, mohou stoupat i klesat.. Podle estetických zákonitostí by se mělo vycházet zejména z přirozených ladných přírodních linií.

PLOCHA DEKORATIVNÍ KOMPOZICE
Pokud zapojíme představivost a představíme si určitou lini (např. přímku a vedeme ji jedním směrem. Prostor, který nám při pohybu vymezí je tzv. plocha. Roli hraje hlavně v aranžování. Plochou může být prostor, který dílo obklopuje nebo tvoří pozadí kompozice, podložka na níž je dílo umístěno atp. Plocha by měla harmonicky ladit s celkovým vyzněním díla..

TEXTURA DEKORATIVNÍ KOMPOZICE
Kompozici určuje i charakter povrchu plochy. Povrch může být drsný, jemný, hladký, nerovný, rýhovaný atp. U květin rozlišujeme povrch sklovitý (frézie), porcelánový (kala, sněženka), sametový (gloxínie, některé růže), hedvábný (orchidej) Hrubou texturu mají jehličnaté větve, drsnou rozpukanou kůra borovic atp.
Zajímavě působí i kontrast textur.

TVAR DEKORATIVNÍ KOMPOZICE
Pokud se ve Vaší představě dá do pohybu plocha vznikne určitý tvar. Příroda vytvořila nepřeberné množství tvarů (kulovité, válcovité, kuželovité, srdčité atp.)

BARVA
Barva je zcela jistě nejpůsobivější estetický prvek. Samotná barva je optický vjem, který zniká rozložením slunečního paprsků. Podle vlnových délek rozeznáváme barevné spektrum v tomto pořadí červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová. Pestré barvy jsou všechny barvy spektrální, nepestré jsou bílá, černá, šedá
Z hlediska působení na člověka je dělíme na teplé a studené.

S ČÍM A JAK ZDOBIT
Vyzdobit slavnostní prostředí prostřednictvím působivých dekorací nemusí být úkolem jen pro zkušeného profesionála. Pokud chcete pozvat své přátele na večírek nebo Vás čeká oslava narozenin Vašeho potomka, nic Vám nebrání vytvořit orginální výzdobu, která pomůže vytvořit skvělou náladu.
Pokud se nebudete pouštět do složitých květinových nebo podobných složitějších kompozic, kde se respektují určité estetické principy a předpokládá se jistá zkušenost, situaci určitě zvládnete na výbornou. Možná Vám budou nápomocny i naše rady, které Vás seznámi s jednotlivými materiály a pomůckami, které zkušený dekoratér mívá vždy po ruce.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ DEKORATÉRA
K výzdobě se dá využít nesmírné množství drobných dekorací a doplňků, které si dle vlastní fantazie upravujeme do žádaného tvaru.Většinou si pro dekoraci vybíráme prvky stylově jednotné, barevně ladící, s texturami, které se dají dobře kombinovat. Mezi materiály ze kterých jde ledacos vyrobit patří lehké látky a netkané textilie, které se dají použít nejen pro stolové dekorace , ale i při výzdobě interiéru, zdobení židlí, girland, aut atp. Dále různé drobné dekorace jako, stužky, drátky, korálky, textilní kytičky, peříčka, přírodní materiály, suché i živé květy atp. Pro stolovou výzdobu je zapotřebí kvalitní prostírání, ubrousky, svícny,dekorativní doplňky ke slavnostní tabuli (jmenovky, stojánky na jmenovky, konfety, drobné dárečky, kroužky na ubrousky atp.)
Jako pracovní nástroje by Vám neměli chybět kvalitní nůžky, floristický a modelářský nožík, placaté kleště, tvrdý kartonový papír, průsvitný papír a tenký karton, lepidlo, lepicí pistole, aranžerská sešívačka, děrovačka, hmota pro aranžmá sušiny , fixační hmota pro aranžmá živých květin, drátky pro květinové vazby, začišťovací páska a oboustranná lepicí páska, lesk ve spreji.

CO POTŘEBUJEME K DEKORACI SLAVNOSTNÍ TABULE
Mezi základní dekorace patří zcela jistě stolová výzdoba. Jak a z čeho vytvořit efektní slavnostní tabuli, co si připravit pro vytvoření jednoduché květinové stolové dekorace? Pro stolovou výzdobu je zapotřebí kvalitní prostírání, ubrousky, svícny,dekorativní doplňky ke slavnostní tabuli (jmenovky, stojánky na jmenovky, konfety, drobné dárečky, kroužky na ubrousky atp.)
Klasické materiály , které tvoří prostírání stolu asi každý zná. Chceme-li však vytvořit něco neobvyklého a efektního můžeme si pomoci netkanými textiliemi, dekorativními šerpami, které tvoří středovou linii stolu atp. V našem party shopu tyto materiály lze zakoupit i podle Vašich zadaných rozměrů a barevných požadavků.
Důležité je, zvolit materiál, který je barevně i stylově jednotný.
Ubrousky ke slavnostní dekoraci volíme o rozměrech 40x40 cm a skládáme je do jednoduchých tvarů. Výbornou pomůckou pro aranžmá ubrousku jsou tzv. kroužky na ubrousky, které si můžete zakoupit nebo i vyrobit podle Vaší fantazie. Důležité je využít prvků, která jsou ve výzdobě zastoupeny. Můžeme splétat do barevného tunýlku barevné provázky, stočit drátek s perličkami nebo korálky, svazek umělých kytiček připevnit na látkový proužek atp.
Častým doplňkem slavnostní tabule jsou i jednotná menu, jmenovky hostů i drobné dárečky efektně balené v netkaných textiliích , které mohou být vhodným doplňkem a součástí svatební tabule nebo zpestřením dětských oslav. Pro obzvlášť slavnostní okamžiky se zdobí židle, které jsou stylově jednotné jako stolová dekorace.
Součástí stolové dekorace bývají i květinové partery, o kterých jsme se na našem portálu zmiňovali. Vytvořit jednoduché květinové aranžmá není žádná věda, chce to jen nápad, respektování určitých pravidel a vhodné pomůcky.

VENKOVNÍ VÝZDOBA A DEKORACE PRO SLAVNOSTNÍ PIKNIK
Zahradní slavnosti mají jednotný charakter v tom, že u nich převládají živé jarní a veselé barvy. Může se použít i jednorázové nádobí. Efektně se vyjímá dekorace z lampionů, balonkové girlandy, girlandy z květů . Jako večerní osvětlení se dají použít i zavěšené žárovičky, svítilny, louče, venkovní svíčky atp. U zahradních slavnostní vynikne např. "tropická atmosféra" , improvozovaný rákosový bar s barevnými a ověžujícími míchanými nápoji. Můžeme zdobit zavěšenými dekoracemi venkovní stromy atp. Exteriérové dekorace mohou být dominantější a výraznější než interiérové. Vždy by však mělo platit, že konečný výsledek je uceleně jednotný a vhodně doplňující zvolený typ oslavy.

Plánujeme oslavu či párty díl 1. - první krok

5. června 2009 v 13:57 Dětská párty

Prvním krokem jsou odpovědi na otázky...

Předpokládejme, že máme nějaký ten důvod k oslavě. Důvodů může být samozřejmě hned několikero. Narozeniny Vašich blízkých a přátel, svatba, narození dítěte, ukončení studia nebo tradiční svátky - jako Vánoce, Silvestr, Velikonoce, Valentýn, Haloween …Anebo ty ostatní. Ty, které předpokládají jen Váš zájem a chuť vytvořit prostor a čas na setkání s přáteli, blízkými nebo spolupracovníky. Pokud máme důvod, a ten se věřme vždy najde, začínáme přemýšlet a tak trochu i plánovat. Důležité je odpovědět si na prvotní otázky.

CO SLAVÍME…?

Rozdíl mezi dětskou párty, svatbou a oslavou kulatého výročí jistě netřeba připomínat…

S KÝM BUDEME SLAVIT…?

Mít na starosti partu malých návštěvníků , skupinku seriózních spolupracovníků v obleku a vázance nebo všehochuť generačně rozdílného příbuzenstva, to také zcela jistě ovlivní naše přípravy a plány.

JAK BUDE AKCE VELKÁ ROZSAHEM A KOLIK BUDE HOSTŮ…?

Seznam hostů je další krok v našem harmonogramu. Od počtu hostů se odvíjí náš rozpočet oslavy a do jisté míry nám nastaví hranice, v jakém prostředí a kde se bude akce konat.

KOLIK JSME OCHOTNI DO OSLAVY INVESTOVAT…?

Ruku v ruce s předcházejícím bodem jde i rozpočet celkové akce. Na základě výše peněžité částky, kterou jsme se rozhodli uvolnit na oslavu se budou rozvíjet nebo naopak usměrňovat naše plány. Vyplatí se proto stanovit jakou horní hranici výdajů nesmíme překročit.

JAKÁ JE NAŠE PŘEDSTAVA O SAMOTNÉ ATMOSFÉŘE AKCE…?

Určitě máte jakousi představu, v jaké duchu, by Vaše oslava měla proběhnou. Zda by měla být noblesní, romantická, ve sportovním duchu, tradiční, neokázalá, skromná a přátelská nebo naopak efektní, bombastická či neobvyklá.

KOLIK BUDE OSLAVA VYŽADOVAT ÚSILÍ…?

Troufáte si oslavu vytvořit a organizačně zabezpečit zcela sami, případně s pomocí přátel a rodiny nebo je Váš čas příliš drahý a představa bezstarostného klidu natolik lákavá, že požádáte o pomoc profesionály? V prvním případě budete muset plánovat dál a soustředit se na své schopnosti. V druhém případě stačí shrnout Vaše představy, spočítat hosty a peníze a obrátit se na některou z cateringových nebo produkčních firem, které mají organizaci podobných akcí v nabídce. Ty zařídí, aby proběhlo vše tak, jak jste si naplánovali. Vás sice připraví o trochu toho tvůrčího úsilí, ale zase budete mít téměř jistotu, že se nesetkáte s větším problémem v podobě nezvládnuté akce. I zde se však vyplatí, při výběru té pravé firmy pro Vaše plány, být opatrní a vybírat s rozvahou.

ROZHODLI JSTE SE PŘI PŘÍPRAVĚ SPOLEHNOUT JEN SAMI NA SEBE…?

V případě, že jste se nerozhodli obětovat své nadšení ve prospěch pohodlnosti a klidu a chcete vytvořit oslavu zcela podle Vašich představ a scénáře, v tomto případě s chutí do díla. Vezměte si papír a tužku a napište si vše od Vašich představ až k podrobnému harmonogramu celé akce. Plánovat a odškrtávat si splněné úkoly se vyplatí a většinou tak na nic nezapomeneme.

POČÍTÁTE I S NEPŘÍJEMNOSTMI…?

Vzhledem k tomu, že se dějí i věci neočekávané, zkuste si raději dopředu představit veškeré varianty, které Vám mohou Vaše úsilí znehodnotit nebo pokazit a raději si dopředu zodpovězte otázku, jak byste v uvedeném případě reagovali. Spoléhat se, že vše nějak dopadne je mylné a ošidné. Nakonec, kdo by chtěl, aby celá oslava dopadla špatně. A to třeba jen proto, že začne zcela nevhodně pršet do zahradního grilu nebo Vám hosté rozlijí červené víno na Váš nový koberec. Rozhodně si však nenechte takovou drobnou nehodou zkazit celou oslavu. Pokud jste byli poučení hostitelé určitě si poradíte. S mokrou variantou jste přeci taky dopředu počítali a gril jednoduše přenesete pod připravený party stan nebo pod krytou terasu. A špinavé nadělení na koberci nebo šatech může odstranit připravený odstraňovač skvrn. Důležité je si pamatovat, že i neočekávané příhody prostě patří k životu.

Plánujeme oslavu či párty díl 6. - v roli hosta

5. června 2009 v 13:54 Dětská párty

Dostali jste pozvánku na párty …

Právě v této chvíli se mohou dostavit pocity radosti, ale i nejistota, očekávání. Pokud se těšíme na party s přáteli je to většinou v pořádku. Party zvládneme i s nějakým tím menším trapasem, nejde tu přece skoro o nic. Jenom o to pobavit se s někým, kdo touží po naší přítomnosti.

PARTY RODINNÉ

Oslava v kruhu rodinném je téma podobné. Pod rodinnou pokličkou se schová i trochu alkoholové vášně navíc. Padesátiletý strýček Vám možná odpustí i bodřejší slovník. Zkrátka rodina snese téměř všechny Vaše společenské prohřešky. Nemluvíme však o první návštěvě v domě své vyvolené, o oslavě, kde číhá kritický prst přísné tchyně , o svatbách, promocích… Zkrátka o rodinných oslavách, které si zaslouží větší míru Vaší úcty a sebeovládání. Zde většinou platí všeho s mírou - i alkoholu. Rozhodně by se zde neměly vytahovat na světlo letité příbuzenské spory a zbytečně rozdmýchávat rodinné vášně.

FIREMNÍ VEČÍRKY A AKCE SPOLEČENSKY VÝZNAMNÉ

Vyšší riziko, jak přijít o svou společenskou bezúhonnost je večírek firemní nebo jinak společensky významný. Zde raději sáhneme po společenské příručce a respektujeme etiku ve všech směrech. Pokud nás čeká oslava u slavnostně prostřené tabule, vyplatí se oživit si zásady správného stolování. Nebudete nápadní, pokud Vaši společníci budou v tomto směru lépe vybavení a společensky zběhlejší než Vy. V současné době, kdy je trend kulinářských specialit je dobré ještě před akcí seznámit se s pravidly "jak se co jí" . Zvlášť oběd s obchodními klienty vyžaduje Vaši suverenitu , kdy nesmíte pochybit ani v maličkostech. Bylo by zbytečné kdyby Vás vyvedli z míry např. korýši, které vidíte na talíři prvně v životě. I tady však platí. Neznalost nemusí být konec světa. S vtipnou poznámkou si můžete nechat poradit nakonec i od souseda. Sympatické chování zakryje i to, že máte v ruce špatnou vidličku. Handicap se lépe překonává s humorným nadhledem než úpornou a snaživou křečovitostí. Rautové stoly a možnost výběru jídla tyto rizika snižují, ale i tady jsou určitá pravidla, která se vyplatí znát.

PŘIJMOUT POZVÁNÍ ANO ČI NE
Pozvánku na oslavu, od zvlášť významného hosta, odmítáme raději jen zřídka. Neúčast např. na firemním večírku může lehce pošramotit Vaši pověst. Pokud se opravdu necítíte na to, strávit ve společnosti Vašich kolegů celý večer, zkuste vydržet nejméně půl hodinu a po té se omluvte s nějakou neodkladnou záležitostí. Působí to lépe, než-li nepřijít vůbec. Stejně tak se vyplatí, nebýt posledním hostem až do ranních hodin. Zde však samozřejmě záleží na situaci samotné a na míře Vašeho úsudku.

NEZAPOMEŇTE NA PROFESIONÁLNÍ ODSTUP A ZDVOŘILOST

Vždy se při podobných akcích vyplatí, chovat se jako profesionál. Není vhodné posilněn skleničkou vína uhánět nadřízeného o vyšší plat nebo se příliš uvolnit a zbavovat se pracovního přetížení právě na tomto večírku. Přesto nebuďte nudný společník. Klidně si večírek užijte .S kolegyněmi neflirtujete příliš, ale ani málo. Tzn. není přečinem říci své spolupracovnici, že ji to velmi sluší. Dotyky na nepatřičných místech si však raději schovejte pro své oficiální partnery. Pozici ve firmě jste si přece pečlivě budovali a nezkazíte si ji jediným večírkem.

KONVERZUJTE A BAVTE SE

Veškerou diskusi s pracovními kolegy veďte v korektním duchu. Zbytečně neotvírejte pracovní téma. Budete působit nudně. Stejně tak nemluvte příliš o sobě a svých úspěších. Snažte se vystihnou téma hovoru, které Vaše kolegy zajímá a o kterém diskutují rádi. Zapojujte se aktivně do hovoru, ale nezapomeňte i naslouchat tomu druhému.

OVLÁDEJTE SVÉ CHOVÁNÍ I CHUŤĚ

Se stejnou sebekontrolou přistupujte k rautovému stolu. Obslužte se podle své chuti, ale rozhodně nechtějte u okolí vzbudit dojem, že občerstvení je to jediné, co Vás tenhle večer zajímá. Stejně byste měli zvažovat i každou další skleničku s alkoholem v pořadí.

LÉPE PŮSOBÍ NADHLED A HUMOR NEŽ-LI STRNULÉ DODRŽOVÁNÍ PRAVIDEL.

Kdo se umí ovládat a kontrolovat své chování má rozhodně větší šanci uspět v očích svých nařízených nebo pracovních kolegů.
Neměla by to však být pobídka ke strnulé a neosobní zdvořilosti. Křečovitý, nudný a ujatý společník příliš zájmu a sympatií také nevzbudí.

Plánujeme oslavu či párty díl 5. - slavnostní proslov

5. června 2009 v 13:50 Dětská párty

Hostitel komunikuje a oslovuje své hosty...

Při zvlášť významných oslavách se očekává pár slov od hostitele nebo organizátora akce tzv. slavnostní proslov. Ale nejenom to. Často se jednotliví hosté vítají osobně samotným hostitelem ihned při vstupu do místnosti. Vyslovíme potěšení nad tím, že právě oni jsou našimi hosty. Pokud potřebují odložit svůj svrchní oděv, ochotně jim vyjdeme vstříc. Podle situace a typu oslavy nasměrujeme naše hosty, případně doprovodíme do prostor, kde by se měli usadit nebo vyčkat příchodu dalších hostů. Buď vy sami nebo lidé k tomu určení, mohou nabídnout uvítací drink či drobné pohoštění.

AKCE, KDE SE OČEKÁVÁ SLAVNOSTNÍ PROSLOV OD ORGANIZÁTORA NEBO HOSTITELE

Každý projev na veřejnosti je pro hostitele bez podobných zkušeností velice náročný. Prvním krokem je upozornit hosty, většinou živě se bavící, že jim chcete něco sdělit. Způsobů, jak toho docílit a přivést pozornost na řečníka, je jistě několik.Pokud v místnosti hraje hudba, pomůže když se pomalu ztlumí a ozve se signál v jiné tónině. V té době už musí být řečník připraven na vhodném místě, kde ho ostatní vidí a musí svým postojem a gesty dát příchozím najevo, že on je tím, kdo jim chce něco sdělit. U slavnostní tabule povstaneme, můžeme i decentně cinknout lžičkou o skleničku. Při samotném projevu by se mělo dodržovat několik pravidel.

SLAVNOSTNÍ PROSLOV SI PŘIPRAVTE SE PŘEDEM A ZBAVTE SE NEJISTOTY

Na svou řeč myslete už pár dnů dopředu a dobře se ni připravte. Jen tak se zbavíte ostychu a nebudete se zbytečně potit nejistotou. Dorothy Samoff, známá odbornice na poradenství, jak vystupovat na veřejnosti, radí při podobných problémech stáhnout svalstvo trojúhelníku mezi konečníkem a břichem. Zní to úsměvně, ale není to vidět . O kapičkách potu na čele to však říci nemůžeme a ty určitě nevzbudí Vaši vážnost a sympatie v očích přítomných. Stejně tak může být i problém se zvlhlými dlaněmi. Nenápadně si je před podáním ruky otřete o oděv, tak jako byste si upravoval vázanku.

BUĎTE V KLIDU A MĚJTE PŘIROZENÁ A PŘÁTELSKÁ GESTA

Zvýrazněte svůj postoj. Stůjte klidně, nekymácejte se. Stůjte tak, aby váha byla rovnoměrně rozložena na chodidlech (vzpřímeně, s vysunutým hrudníkem a zastrčeným břichem). Mluvte spíše hlubším altem než vysoko posazeným pronikavým hlasem. První věty k hostům by vždy měly být proneseny v podobném duchu jako "Jsem rád, že jsem tady mezi Vámi. Jsem ráda, že jste tady, záleží mi na tom, aby jste byli spokojeni a dobře se bavili…" Projevíte tím přátelský zájem. Zapomeňte na lhostejný nebo rozpačitý výraz. Obličej musí být živý a radostný. Pozor však na grimasy smíchu. Působí neupřímně.

DÍVEJTE SE DO OČÍ

Neuhýbejte pohledem, vstřícně vyhledávejte očima tváře ostatních.

PŘI PROSLOVU NEBUĎTE STRNULÝ

Dýchejte uvolněně a potlačte hluboké nádechy. Nestůjte jako nervózní školák před tabulí. Nebudete tak působit strnule.

DOBŘE A VHODNĚ SE OBLEČTE

Nechte si poradit od svého zrcadla a zkontrolujte svůj vzhled. Vhodné oblečení je vždy tajemstvím úspěchu. Nebuďte příliš odvážní. Dbejte na přiměřenost a soulad s povahou akce. Pokud budete mít pochybnosti o svém vzhledu, nechte si poradit. Vy sám však nakonec musíte věřit, že jste zvolil správně. Jenom tak Vaše nejistota neoslabí Vaše skvělé vystupování..

ZAPOMEŇTE NA ROZPAČITÁ GESTA

Pokud mluvíte, nehrajte si. Máme na mysli nervózní pohrávání si s tužkou, prsteny, vázankou atp. Při rozhovoru s druhými byste měli soustředit veškerou pozornost na partnera a měl byste budit dojem člověka, který se umí soustředit a naslouchat

PŘEKVAPTE SMYSLEM PRO HUMOR

Buďte zábavní a vtipní. Snažte se upoutat pozornost hostů něčím nepředvídaným, vtipným, třeba anekdotou, citátem, otázkou nebo provokativním slovem. Používejte nejen fakta, ale i metafory, aby Vaše slova působila přesvědčivě.

NEMLUVTE SLOŽITĚ A DLOUZE

Je lépe svou uvítací řeč nebo slavnostní proslov nečíst. Vyhýbejte se proto dlouhým složitým textům. Pokud nevěříte své paměti, napište si pár záchytných a důležitých bodů, podle kterých se budete rychle orientovat. Můžete i říci pár úvodních vět říci zpaměti a šikovně sdělit hostům, že jste si udělal pár poznámek. Pak už můžete použít Váš dopředu připravený text. Vždy si ale udržujte oční kontakt se svými hosty.

VĚŘTE SI A UKAŽTE SVOU OSOBNOST

Mějte na paměti. Úspěch řečníka a přesvědčování, dle zmíněné paní Samoff, závisí z osmi % na obsahu, z dvaačtyřiceti % na vzhledu a z padesáti % na přednesu.

Plánujeme oslavu či párty díl 4. - nehody

5. června 2009 v 13:44 Dětská párty
Vzhledem k tomu, že se dějí i věci neočekávané, zkuste si raději dopředu představit veškeré varianty, které Vám mohou Vaše úsilí znehodnotit nebo pokazit a raději si dopředu zodpovězte otázku, jak byste v uvedeném případě reagovali. Spoléhat se, že vše nějak dopadne je mylné a ošidné. Nakonec, kdo by chtěl, aby celá oslava dopadla špatně. A to třeba jen proto, že začne zcela nevhodně pršet do zahradního grilu nebo Vám hosté rozlijí červené víno na Váš nový koberec. Rozhodně si však nenechte takovou drobnou nehodou zkazit celou oslavu. Pokud jste byli poučení hostitelé určitě si poradíte. S mokrou variantou jste přeci taky dopředu počítali a gril jednoduše přenesete pod připravený party stan nebo pod krytou terasu. A špinavé nadělení na koberci nebo šatech může odstranit připravený odstraňovač skvrn. Důležité je si pamatovat, že i neočekávané příhody prostě patří k životu.

Plánujeme oslavu či párty díl 3. - dobrý hostitel

5. června 2009 v 13:41 Dětská párty

Dobrý hostitel si váží přátelských vazeb a pečlivě se o ně stará ...

Mít své přátele znamená nebýt sám, ale umět žít ve společnosti ostatních. Co se od Vás očekává? Každopádně vlídné přijetí Vašich hostů a pohostinnost. Nebudeme si odporovat pokud použijeme tvrzení, že v dnešní době se často těží, ať už v soukromém nebo pracovním životě, z dobrých kontaktů a přátelských vazeb. Úspěch jednotlivce se často počítá již od množství kontaktů a známostí. Člověk společenský se zkrátka vyzná.

DOBRÝ HOSTITEL JE OBLÍBENÝ

Nebojte se proto být dobrým hostitelem. Dobrý hostitel je vždy dobře zapsán v očích ostatních. Jeho přítomnost je vyhledávána, jeho osobnost často zmiňována. Dobrý hostitel je všude vítán neboť každý předpokládá, že přátelství, které mu věnuje se v příjemné formě vrátí. Dobrý hostitel je prostě oblíbená osoba. Umí být přátelský, pohostinný, vtipný. Nezapomíná na detaily, umí se postarat o atmosféru a krásné pocity ostatních.

DOBRÝ HOSTITEL JE KREATIVNÍ

Oslava, která má navíc dobrého hostitele, je opravdu nezapomenutelným zážitkem. Dávno už neplatí, že dobrý hostitel se postará o tác chlebíčků a láhev dobrého vína. Dnešní trend je setkávat se nejen u stolu s dobrým jídlem. Každý se většinou chce i pobavit, případně zasportovat, zkusit si i něco nového…Párty a každá oslava má proto téměř neomezené možnosti. Může probíhat v zajímavém netypickém prostředí. Hostům se nabízí rozličné formy zábavy. Oslava může být tematicky zaměřena (Hawai party v letních kostýmech, středověká atmosféra s obsluhou v dobových kostýmech s náznaky historie v průběhu celé oslavy, vodní slavnosti, sportovní a rodinné dny, dětské party, outdoorové firemní akce atp. Hostům můžeme nabídnou téměř vše od mobilních atrakcí, neobvyklých sportů, adrenalínových zážitků až po barmanská a laserové show, ohňostroje a jiné podívané.

DOBRÝ HOSTITEL JE SCHOPNÝ ORGANIZÁTOR

Pokud chceme být dobrým hostitelem jsme na podobné potřeby svých hostů připraveni. Máme organizační talent a umíme si zajistit případné kontakty, které při samotné přípravě "skvělé párty" budeme potřebovat. Víme, že dobrý hostitel jako první uvažuje, pro jaký typ lidí je párty určená a od toho plánuje její styl. Akce určená pro obchodní partnery bude podléhat přísnějším pravidlům a bude náročnější na přípravu. Zde se nevyplatí moc improvizovat a v tomto případě je mnohem lepší obrátit se na renomovanou cateringovou firmu, která má dostatek zkušeností a nápadů.

DOBRÝ HOSTITEL SE PŘIZPŮSOBÍ KAŽDÉ AKCI

Naopak např. dětská párty je pro kreativní hostitele přímo stvořená. Děti se nespokojí s málem a v tomhle ohledu "maminky hostitelky" dosahují velkých pokroků. Párty pro děti často mívá motiv. Holčičky preferují Párty ve stylu známých oblíbených postav Barbie, čarodějek Witch nebo lze zvolit i obecnější "květinovou párty", "vodní párty rusalek a divoženek". "kouzelnický bál", "párty pro hospodyňky a kuchařky, kde si děti převážnou část občerstvení sami připraví a nakonec na slavnostně prostřené tabuli, i zkonzumují … Kluci zase preferují Párty v duchu "kouzelníka Harry Pottera", "pirátské párty", "párty v duchu středověkých rytířů, "sportovní fotbal párty", "western párty", kde si zahrají na kovboje a indiány a podobně. Zde se opravdu fantazie může zapojit ve všech směrech. U tematicky zaměřených oslav by se téma akce mělo objevit ve výzdobě, v oblečení dětí, ve zvoleném občerstvení i v samotných hrách na párty.

Plánujeme dětskou oslavu díl 1. - organizace

5. června 2009 v 13:38 Dětská párty

měsíc před oslavou

 • Zvolte si za pomoci svého oslavence narozeninové téma
 • Vytvořte si seznam kamarádů, které se Vaše dítě rozhodlo pozvat
 • Pokud se bude party konat mimo váš domov, najděte vhodné místo
 • Určete si den a hodinu oslavy
 • Poohlédněte se kde se dají obstarat veškeré party doplňky, dekorace podle zvoleného tématu
 • Veškeré doplňky objednejte, včetně pozvánek a dárečků pro malé hosty
 • Nezapomeňte na dárek pro oslavence
 • Pokud budete používat další služby pro zabavení dětí (klaun, kouzelník, bavič, baviče), objednejte je raději s předstihem

2 týdny před oslavou

 • Vytvořte za pomoci oslavence kreativní pozvánky a odešlete je pozvaným hostům.
 • Mějte seznam pozvaných neustále při ruce, pro případ telefonické potvzení účasti
 • Prodiskutujte a vyberte s vaším dítětem, případně i s rodiči ostatních dětí program a hry na oslavě
 • Nakupte nutné pomůcky pro tyto aktivity
 • Zvolte typ občerstvení (catering , fast food nebo domácí recepty)
 • Objednejte tematicky zaměřený dort nebo ho upečte osobně s dekoracemi z našeho party shopu
 • Pokud je oslava pro malé děti, pozvěte i rodiče nebo paní na hlídání.
 • Pro rodiče můžete připravit i zvláští stůl s občerstvením pro dospělé, kde můžete servírovat i kávu.
 • Je-li potřeba, obvolejte rodiče pozvaných dětí a poproste je , zda by Vám v rámci oslavy s dětmi i s organizací soutěží nepomohli.

týden před oslavou

 • Vytvořte programový scénář akce
 • Vzkoušejte si ty hry, které neznáte, vyhnete se tak nepříjemným situacím.
 • Mějte připraven i náhradní program (hudbu na CD, filmy atp.)

2-3 dny před oslavou

 • Obvolejte hosty, kteří vám neodpověděli na pozvánku.
 • Nakupte potraviny a ingredience na jídlo, které budete na oslavě podávat
 • pokud jste si objednala nějaké služby zvenčí ,obvolejte je a přesvěčte se, že s Vámi počítají
 • Promyslete vhodnou dekoraci. Místo svíček raději používejte barevné žárovičky, které je nahradí.
 • Připravte dekorace, ketré mohou být vyrobeny dopředu.
 • Nakupte odměny do soutěží (drobné pozornosti, sladkosti, medaile atp.)
 • Zkontrolujte si foťák ať máte volnou kapacitu pro více snímků najednou
 • Nabijte si baterku do foťáku i do kamery.

Den před oslavou

 • Ukliďte a vyzdobte prostory, kde se bude party konat.
 • Dejte stranou všechny nebezpečné předměty, i ty co by překáželi nebo na nich příliš lpíte
 • Upečte či vyzvedněte narozeninový dort.
 • Pokud budete objednávat jídlo na objednávku, například pizzu, zavolejte dodavateli a domluvte se na donášce.
 • Máte li objednané nějaké služby zvenčí ,obvolejte je a přesvěčte se, že s Vámi počítají
 • Zeptejte se svého dítěte jestli ví co ho čeká a hlavně jestli jste splnili to co očekávalo

V den oslavy

 • Vytvořte poslední dekoraci prostor
 • Naaranžujte dort se svíčkami.
 • Nafoukněte balonky.
 • Upevněte některé z nich ke vstupním dveřím, spolu se zvacím plakátem "tady se koná party"
 • Umístěte odměny a ceny k místu, kde se budou pořádat hry.
 • Vítejte malé oslavence i jejich rodiče.
 • Oblečte oslavence a případně i ostatní děti do masek a kostýmů, pokud je to součástí plánované oslavy
 • Připravte první hru či aktivitu a držte se svých plánů :-)

Plánujeme oslavu či párty díl 2. - pozvánky

5. června 2009 v 13:36 Dětská párty
Akci máme vymyšlenou, ale jaký zvolit typ pozvání. Klademe si otázku, jak nejlépe oslovit své hosty. Být kreativní nebo zvolit formální vážnost. Pozvánka hodně napoví dopředu. Pokud chceme zaručenou účast, vyplatí se věnovat ji trochu pozornosti. Samotná pozvánka by neměla hosty odradit, ale nalákat, případně vzbudit zvědavost a zájem.

DRUH POZVÁNÍ A VZHLED POZVÁNKY

O tom jak svým hostům sdělíme, že se akce koná, záleží samozřejmě na jejím stylu . Jinak oslovujeme své přátele a jinak se obracíme na své obchodní partnery. Obecně, ale platí, že se zve
 • FORMÁLNĚ - dopisem, natištěnou navštívenkou nebo pozvánkou nebo
 • NEFORMÁLNĚ - osobně, telefonicky, e-mailem či písemnou, ale mnohem zábavnější a kreativní formou než při oficielních akcích.
Už samotný vzhled pozvánky by nám měl napovědět v jakém duchu bude akce probíhat. Tzn. pokud připravujeme akci neformální, netypickou , tím více můžeme dát prostor kreativitě a neobvyklosti. Akce slavnostní by měly mít pozvánky elegantní, vkusné až strohé. Jejich design může stylově ladit s typem akce. Barevně vycházet z dekorací atp.

RUČNĚ PSANÉ OSOBNÍ POZVÁNKY

Jsou používány zejména v diplomatických kruzích Mají vysokou hodnotu a vyjadřují opravdovou úctu k adresátovi. Ručně vypisujeme i jméno pozvané osoby. Nejlépe učiníme, když použijeme plnicí pero. Krasopis většinou dnes nepatří k vybavení běžně vzdělaného jednotlivce. Pokud tedy náš rukopis patří k méně pohledným, je samozřejmě vhodné obrátit se na písmomalířské firmy. Nabízí ručně psané písmo různých druhů a díky jim se můžete prezentovat nejenom s kvalitně vypsanými pozvánkami, ale i s diplomy, certifikáty, dopisy atp.

POZVÁNKY ROZESÍLÁME S PŘEDSTIHEM

Pozvánky rozesíláme hostům v dostatečném předstihu.Tak aby hosté měli dostatek času si svůj čas naplánovat a s akcí počítat. Bereme do úvahy i mimořádnost období, např. v době dovolených je dobré přidat pár dnů navíc.
Pro VIP hosty se často používají i tzv. "předzvací dopisy", kde jsou hosté upozorněni, že jim přijde pozvánka na určitou akci se zdvořilou žádostí o rezervaci, v jejich jistě zaplněném kalendáři. Tyto dopisy se většinou zasílají jeden až dva měsíce před akcí. U běžné pozvánky je typická doba pro její rozesílání 2 až 3 týdny předem. Následnou účast můžeme ověřit i telefonicky.

CO BY NEMĚLO V POZVÁNCE CHYBĚT

 • ZAMĚŘENÍ AKCE…
Jako první se samozřejmě uvádí proč hosta zveme. Název akce, tematické zaměření, její styl, zkrátka vše co dotyčnému pomůže vytvořit si představu o celkové atmosféře i stylu akce.
Předejdeme tím nejasnostem, kdy host neví, co ho přesně čeká a jak se vhodně k dané příležitosti obléci. Bude vědět, že pozvání na banket či raut není vhodné absolvovat po večeři o třech chodech. Zároveň mu bude jasné, že od pozvání na koktejl nemůže očekávat pohoštění pod kterým se prohýbají stoly, ale většinou jen drobné chuťovky do ruky , sekt, víno a nealkoholické nápoje. V tomto případě mu lehké občerstvení před samotnou akcí rozhodně neuškodí.
 • INFORMACE O HOSTITELI
Každý host očekává, že bude vědět, kdo ho na akci zve. Proto tyto informace patří mezi první, které si každý na pozvánce přečte.
 • DATUM,MÍSTO KONÁNÍ, ČAS
Bez uvedení těchto tří faktických informací, by Vám asi nikdo na akci nepřišel. Proto je uvádíme víceméně pro úplnost, protože každý ví, že na pozvánce mají své výsadní místo.
 • INFORMACE O DOPORUČENÉM OBLEČENÍ
Pokud chceme, aby hosté byli vhodně oblečeni nebo pořádáme akci tematicky zaměřenou a vyžadujeme účast hostů v kostýmech nebo v určité barevnosti obleků nebo i jiná specifika, můžeme hostům oblečení doporučit. Výstřelky však budou patřit spíše mezi neformální akce. Pro ty oficiální a formální platí pravidlo obléci si slavnostní a formální oblečení. Můžeme se držet i zásady čím později se akce koná - tím se od nás očekává slavnostnější oblečení .

PRO KOHO JE POZVÁNKA URČENA

Pokud dostaneme pozvánku na jméno, většinou znamená to ,že je pozvánka nepřenosná a určená přímo pro Vaši osobu. Chce-li hostitel, aby jste přišel se svým partnerem, je na pozvánce napsáno něco v tom duchu, jako "pan Jan Novák s manželkou" nebo se sdělení omezí na formulaci "pozvánka platí pro dvě osoby".
Pokud pořádáme akce a důsledně trváme na tom, aby na akci přišli jen ti hosté, kterým jsme pozvánku doručili a ne jejich rodinní příslušníci nebo jiný záskok - napíšeme "pozvánka je nepřenosná". Pak by se nemělo stát, že se na akci objeví nevhodní hosté. Zpravidla však platí, že pozvánka na jméno je určené pro samotného hosta a neočekává se, že by pozvánka byla putovní. Pokud se záležitost týká obchodních kontaktů záleží i na dohodě s hostitelem, když na akci pošlete svého pověřeného zástupce.

POTVRZENÍ ÚČASTI

Často je na pozvánkách uvedeno, aby hosté potvrdili svou účast, a to e-mailem, telefonicky či písemně.Tato zpětná reakce je pro každého organizátora velice důležitá. Proto ji věnujte pozornost a případně se i omluvte za svou neúčast. Na pozvánkách se často objevují i tajemné zkratky jako např. R.S.V.P. (tato zkratka umístěná v pravém dolním rohu nás nabádá, abychom potvrdili na uvedeném kontaktu svou účast). V české verzi tuto značku supluje R.L.O. (račte laskavě odpovědět).
Nakonec velmi důležitá zásada. Potvrzená účast na slavnostní akci je závazná a jen velmi vážné důvody jsou záminkou k tomu, abychom na akci nedorazili.

Jak přežít oslavu pro děti a pochlubit se zvládnutou organizací

5. června 2009 v 13:30 Dětská párty
Jste v roli rodičů a máte před sebou dětskou narozeninovou party. Pro tentokrát jste se rozhodli, že oslavu neodbudete dortem a zabaleným dárkem. Od slov k činům je někdy daleko. Inspirujte se naším rodičovským manuálem, který Vám nedá zapomenout ani na nejmenší detaily. Splňte co nejlépe sen Vašeho oslavence, tak aby si i sousedovic děti dlouho povídali, jak to u Vás bylo báječné, kouzelné a boží...

měsíc před oslavou

 • Zvolte si za pomoci svého oslavence narozeninové téma
 • Vytvořte si seznam kamarádů, které se Vaše dítě rozhodlo pozvat
 • Pokud se bude party konat mimo váš domov, najděte vhodné místo
 • Určete si den a hodinu oslavy
 • Poohlédněte se kde se dají obstarat veškeré party doplňky, dekorace podle zvoleného tématu
 • Veškeré doplňky objednejte, včetně pozvánek a dárečků pro malé hosty
 • Nezapomeňte na dárek pro oslavence
 • Pokud budete používat další služby pro zabavení dětí (klaun, kouzelník, bavič, baviče), objednejte je raději s předstihem

2 týdny před oslavou

 • Vytvořte za pomoci oslavence kreativní pozvánky a odešlete je pozvaným hostům.
 • Mějte seznam pozvaných neustále při ruce, pro případ telefonické potvzení účasti
 • Prodiskutujte a vyberte s vaším dítětem, případně i s rodiči ostatních dětí program a hry na oslavě
 • Nakupte nutné pomůcky pro tyto aktivity
 • Zvolte typ občerstvení (catering , fast food nebo domácí recepty)
 • Objednejte tematicky zaměřený dort nebo ho upečte osobně s dekoracemi z našeho party shopu
 • Pokud je oslava pro malé děti, pozvěte i rodiče nebo paní na hlídání.
 • Pro rodiče můžete připravit i zvláští stůl s občerstvením pro dospělé, kde můžete servírovat i kávu.
 • Je-li potřeba, obvolejte rodiče pozvaných dětí a poproste je , zda by Vám v rámci oslavy s dětmi i s organizací soutěží nepomohli.

týden před oslavou

 • Vytvořte programový scénář akce
 • Vzkoušejte si ty hry, které neznáte, vyhnete se tak nepříjemným situacím.
 • Mějte připraven i náhradní program (hudbu na CD, filmy atp.)

2-3 dny před oslavou

 • Obvolejte hosty, kteří vám neodpověděli na pozvánku.
 • Nakupte potraviny a ingredience na jídlo, které budete na oslavě podávat
 • pokud jste si objednala nějaké služby zvenčí ,obvolejte je a přesvěčte se, že s Vámi počítají
 • Promyslete vhodnou dekoraci. Místo svíček raději používejte barevné žárovičky, které je nahradí.
 • Připravte dekorace, ketré mohou být vyrobeny dopředu.
 • Nakupte odměny do soutěží (drobné pozornosti, sladkosti, medaile atp.)
 • Zkontrolujte si foťák ať máte volnou kapacitu pro více snímků najednou
 • Nabijte si baterku do foťáku i do kamery.

Den před oslavou

 • Ukliďte a vyzdobte prostory, kde se bude party konat.
 • Dejte stranou všechny nebezpečné předměty, i ty co by překáželi nebo na nich příliš lpíte
 • Upečte či vyzvedněte narozeninový dort.
 • Pokud budete objednávat jídlo na objednávku, například pizzu, zavolejte dodavateli a domluvte se na donášce.
 • Máte li objednané nějaké služby zvenčí ,obvolejte je a přesvěčte se, že s Vámi počítají
 • Zeptejte se svého dítěte jestli ví co ho čeká a hlavně jestli jste splnili to co očekávalo

V den oslavy

 • Vytvořte poslední dekoraci prostor
 • Naaranžujte dort se svíčkami.
 • Nafoukněte balonky.
 • Upevněte některé z nich ke vstupním dveřím, spolu se zvacím plakátem "tady se koná party"
 • Umístěte odměny a ceny k místu, kde se budou pořádat hry.
 • Vítejte malé oslavence i jejich rodiče.
 • Oblečte oslavence a případně i ostatní děti do masek a kostýmů, pokud je to součástí plánované oslavy
 • Připravte první hru či aktivitu a držte se svých plánů ...

Dětská párty pro malé fotbalisty

5. června 2009 v 13:27 Dětská párty
Oslavte konec fotbalové sezóny, vítězný výsledek klíčového zápasu svého oblíbeného mužstva nebo uspořádejte fotbalovou oslavu jen tak v rámci narozenin.
Pro sportovního fanouška je tematická oslava ve fotbalovém duchu výzvou, jak vzdát hold svému oblíbenému sportu. To, že i malí kluci dneska chtějí být Rosickým, Nedvědem, Kollerem nebo neprůstřelným brankářem Čechem je známá věc. Pokud jim uspořádáte oslavu přímo fotbalovou, budou hned svému snu o něco blíže. Kulisou samotných oslav ani nemusí být zelený trávník a fotbalový stadion. Ikdyž uspořádat tuhle party v přírodě se přímo nabízí. Fotbalová atmosféra se však s pomocí party sady a vhodných doplňků dá vykouzlit i v obyčejné místnosti , klubovně malých fotbalistů i kdykoliv jinde.

FOTBALOVÉ POHOŠTĚNÍ
Fotbalový dort na slavnostní fotbalové tabuli nesmí chybět, stejně jako drobné pozornosti, které oslavu povznesou do nezapomenutelných zážitků. Jako na každou narozeninovou slavnostní tabuli, tak i na tu fotbalovou, budou patřit rozmanité chuťovky, chlebíčky, sladké a slané zákusky. Měli by být drobné, tak akorát na jedno či dvě kousnutí. Chuťovky můžeme i stylově dozdobit např. vlaječkami našeho oblíbeného týmu. Nebo nechte samotné hosty, ať si sami vybarví předem připravené vlaječky z bílého papíru a umístí si je každý na své oblíbené lahůdky. Určí si tak přednostní právo konzumace právě té pochoutky, která je osobně zaujala.

FOTBALOVÁ PARTY BEZ MÍČE, JE JAKO ŘEKA BEZ VODY
Program pro tento typ oslavy se nabízí sám. Když se sejde parta kluků na fotbalové party, neměl by chybět míč a nějaký ten plácek pro vstřelení branky. Táta může být rozhodčí, maminka hosteska, která vítěznému mužstvu zavěsí na krk medaile. Ostatní rodiče mohou fandit a být v roli diváků. Pokud nemáme příliš protoru pro dvě branky, party je u Vás na zahradě a bojíte se nájezdu malých bojovníků s fotbalovým míčem, vymyslete hry, které tak velký prostor nepotřebují .
 • Od věci zřejmě nebudou hry sportovní (slalom s míčem atd.)
 • Vymyslete fotbalový kvíz nebo křížovku s fotbalovou tajenkou.
 • Připravte bílá bavlněná trička a textilní barvy a nechte kluky vytvořit svůj fotbalový dres.
 • Vytvořte dětem fotbalové puzzle. Podlepte obrázek oblíbeného fotbalisty čtvrtkou. Rozstříhejte na kostičky a uvidíte jak si poradí s jeho opětovným složením do původní podoby.

Nápady, dekorace, jídelníček pro pirátskou párty

5. června 2009 v 13:22 Dětská párty
Pirátská oslava. Jedna a z nejoblíbenějších party oslav pro pány kluky...
Téma, které nabízí spoustu dobrodružných příběhů a motivuje k hrám. Piráti, lodní zbouřenci, tajemný kapitán Jack s páskou přes oči. Kdo by nechtěl zažít lehké mrazení při pohledu na pirátskou vlajku s typickými "zkříženými hnáty", bojovat o truhlu plnou zlaťáku, být na kordy s domorodci na pustém ostrově. Kdo by neznal představy malých kluků brázdit pirátským korábem vodami širých oceánů s páskou přes oči. Stačí jedna návštěva v kině, jeden přečtený příběh a klukovská fantazie má svůj vlastní sen.Sada pro malé piráty umožní prožít oslavu dětských narozenin v roli "mořských vlků". Pokud se rádi necháte inspirovat můžete pro tuhle formu slavy vymyslet hru na vzbouřence a chrabrého kapitána lodě. Mezi znepřátelenou posádkou se může bojovat o pozice na lodi formou her a odměňovat se typickými dukáty z pirátského pokladu. Který z kluků by si nechal ujít tohle velké dobrodružství a vyměnil ho za obyčejné narozeniny?

DEKORACE VSKUTKU PIRÁTSKÉ
Stojíte před otázkou jaké jsou nejlepší dekorace na vyzdobení prostředí pro pirátkou party? Nenechte se mýlit, žádné roztomilé a půvabné dekorace do pirátského prostředí nepatří. Možná tak rybářská síť, záchranné kolo a pavučiny. Piráti nejsou žádní rozmazlení chlapíci a pokud něco potřebují, je to rum ( v případě party pro děti určitě čajová náhražka ), šavle a pořádně nabitý kolt. Oslavu zkrátka vyzdobíme jenom pirátskými motivy. Pirátské balónky, vlaječky pro malé piráty se tolerují. Nesmí však chybět pirátské klobouky, šavle a další pirátské rekvizity, ikdyž jen formou hraček.

OBČERSTVENÍ PRO MALÉ PIRÁTY
Občerstvení pro piráty mohou vytvořit maminky i za pomocí dětí. Ovocnou bowli "Ostrého kapitána Jacka", patřičně ozdobenou typickou "lebkou se skříženými hnáty", chuťovky ve tvaru lodiček s černou pirátskou vlaječkou ( plachty nahradí trojúhelník plátkového sýra, stěžeň párátko a základnu lodičky můžeme zhotovit např. z rohlíku, opečených toustů papriky atp.). Pirátský dort na takové oslavě nesmí chybět.

ZÁBAVA NA LODI PRO SPRÁVNÉ PIRÁTY JE KLÍČEM NAROZENINOVÉHO DOBRODRUŽSTVÍ
Aby zábava mezi piráty přeci jenom nevázla, měl by každý rodič dopředu zauvažovat, jak malé nezbedníky zabavit. Chcete-li být sami organizátorem, vymyslete hry nebo soutěže, do kterých se kluci rádi zapojí. Zohledněte samozřejmě věk malých hostů i možnosti, které Vám nabízí prostředí. Co takhle schovat důmyslně krabici s pirátským pokladem a zhotovit zašifrovanou mapu, kde se poklad skrývá. Malým dětem mapu šifrovat asi nebudeme, ale spíš je navedeme fáborkami a vhodnými obrázky. Některé možnosti, jak děti zabavit jsou party hračky zaměřené k danému tématu.
Pro dotvoření atmosféry můžete už hrami a jídlem unavené malé návštěvníky pozvat i na promítání opravdových "Pirátů z Karibiku". Krásnou tečkou za oslavou určitě bude , když si každý z malých hostů odnese pirátskou taštičku s drobným dárkem, jako vzpomínku, jak se mu na oslavě u Vás líbilo.

Dětská párty pro malé princezny

5. června 2009 v 13:14 Dětská párty
Sen být princeznou provází do určitého věku asi každý holčičí svět...
Pokuste se ho splnit alepoň o narozeninách. Krásně nadýchané růžové party nabízí mnoho inspirací a nápadů pro malé parádnice. Snad každý holčičí svět se někdy zasnil při představách o bílém závoji , korunce a šatech pro princezny. Čtyřletou dceru zřejmě sotva potěšíte pokud na svém slavnostně ozdobeném narozeninovém stole najde talířky s bagrem nebo červeným hasičským vozem. Určitě se nikdy nechtěla stát bagristou ani hasičem. Zkuste ji však okouzlit s růžovou nebo sladce fialkovou princess sadou a ke svému snu o Šípkové Růžence může být zase o kousek blíž. Když si bude moct na své narozeniny pozvat také kamarádky ze sousedství, bude se nejen dmout pýchou, ale ještě si svůj den pohádkově užije.

ATMOSFÉRA PRINCESS PARTY BY MĚLA BÝT RŮŽOVÁ
Vykouzlíte-li růžovou atmosféru pomocí dalších dekorací a drobných party hraček, znásobíte důvod k radosti. Při slavnostní výzdobě nešetřete romantickými motivy, vše co je růžové a bílé je pro Vaši princeznu krásné. Zapomeňte na svůj strohý rodičovský vkus a vymyslete dekorace plné růžiček , bílých a růžových balonků .

OBČERSTVENÍ PRO MALÉ PRINCEZNY
Jaké občerstvení by mělo stylově dotvořit slavnostní tabuli a nezkazit výsledný dojem hostiny jako z šípkového zámku ? V prvé řadě by alespoň něco mělo být sladké a růžové. Slavnostní dort s růžičkami, k pití malinovka s růžovými okvětními lístky , naaranžovaná mísa s ovocem apod. Ostatní občerstvení záleží na šikovnosti maminek a na jejich nápadech. Můžeme pro dočasnou Šípkovou Růženku a její kamarádky připravit např. chlebíčky ozdobené růžičkami z plátků šunky nebo plátkového sýra a dotvořit je lístky vytvořenými z hlávkového salátu. Z toustového v topinkovači upečeného chleba se dají vykrájet formičkou srdíčka a po obvodě je pak ozdobit nastříkanou šunkovou pěnou. Na dlouhé špejle můžeme navléci kousky sýrů, zeleniny, šunky nebo jiných, pokud možno zdravých chuťovek a zapíchat rychlé občerstvení do florexové hmoty, kterou vložíme do růžového dekorativního květináče. Ten si můžeme připravit metodou decoupage s využitím ubrousku z party sady. Inspirací a nápadů se najde mnoho.

NEZAPOMEŇTE NA HRY A ZÁBAVU
Pokud chceme být styloví až do konce, měl by i výběr zábavných aktivit na party, odpovídat tématu, který jsme si zvolili. Všechny princezny se rády zdobí a parádí. Využijte holčičí kreativitu a nechte je navléci korálky, vyrobit si korunku. Připravte krepový papír, třpytivé kamínky, ozdobné stužky a lepidlo, aby si vytvořili své princess oblečení. V rámci malé módní přehlídky, můžete všechny princess modely vyfotit a dodatečně poslat všem maminkám vydařenou fotku z oslavy. Nebo postavte improvizované kulisy loutkového divadla a nechte děti vytvořit z barevných kartónů pohádkové postavičky inspirované Šípkovou Růženkou. Následně pak může pohádka v režii Vašich dětí, pobavit všechny předem pozvané rodiče. Chcete-li ovšem , aby Vaše oslava byla programově dokonalá, není od věci pozvat i profesionálního baviče, který umí různé kejklířské kousky např. s balónky, obřími bublinami a zabaví i Vaše rozmařilé princezny. V zásobě pak ještě můžete mít CD s pohádkovými písničkami, a připravené hry , které se mohou hodit kdykoliv.

Hry pro dětskou párty na téma dinosauři

5. června 2009 v 13:08 Dětská párty
Připravte svým ratolestem několik napínavých her v dinosauřím stylu. Jejich fantazie jistě ocení, když bude program naplněn motivy s dinosaury. Ať už si vyberete zcela originální hry nebo ty, které děti důvěrně znají, ale jsou uzpůsobené pro tuto oslavu, jistě budou všichni spokojeni.Určitě neuděláte chybu, pokud na tematickou dinosauří party připravíte kromě her i nějaké vhodné doplňky.

DINOSAUŘÍ TANEC
Vystřihněte z kartónu nebo z plakátu velký dinosauří ocas. Popřípadě můžete vystřihnout ocas z plakátu a pak ho zpevnit kartonem. Zapněte hudbu a držte ocas vodorovně nad zemí. Nechte děti "protancovat" pod ocasem tak, aby se ho nedotkly. Samozřejmě, že výška, ve které se kartón nachází, se bude každé kolo snižovat. Jedno kolo je doba tak dlouhá, během které se vystřídají všechny děti v podchodu.

CO TU CHYBÍ?
Najděte doma pokud možno zhruba pět předmětů s dinosauřími motivy. Například plastovou hračku dinosaura, knihu, obrázek apod. Důležité je, aby na každém předmětu byl vyobrazen alespoň jeden dinosaurus. Položte všechny věci doprostřed pokoje a děti posaďte dokola okolo nich. Vyprávějte jim o každém předmětu a ukažte jim ho a poté přikryjte všechny předměty dekou. Sbalte deku spolu s jednou věcí a zvedněte ji do výšky tak, aby věc, která bude na zemi chybět, nebyla vidět. Poproste potom děti, aby Vám řekly, jaký předmět u ostatních chybí.

PUZZLE
Naskicujte na barevný papír dinosaura. Kresbu vystřihněte a rozdělte ji na menší kousky, jako tomu je u klasického puzzle. S tím rozdílem, že části puzzle bude tvořit například hlava, ocas, tlapa apod. Nastříhejte části tak, aby na každé dítě vyšla jedna. Úkolem dětí je samozřejmě poskládat dinosaura opět zpátky.

DINOSAUŘÍ VYKOPÁVKY
Schovejte hračky dinosaurů do pískoviště. Pokud nemáte na zahradě pískoviště, můžete nasypat písek do velké plastikové nádoby nebo je prostě schovejte po domě, popř. po bytě. Nechte děti hledat v písku a svoje úlovky si mohou ponechat.

PO STOPÁCH DINOSAURŮ
Připravte si z tvrdého papíru velké dinosauří stopy (můžete využít ty, které jste si připravili jako dekoraci) a rozprostřete je po celém domě. Děti půjdou po stopách a na konci dinosauří cesty najdou Vámi určený dinosauří předmět. Může se jednat i o občerstvení, např. dinosauří koláč.

TYRANOSAUŘÍ STOPKA
Jedno dítě se stane pro tuto hru Tyranosaurem Rexem. Stojí uprostřed a ostatní děti kolem něj pobíhají, skákají či se plazí, ale přitom jsou stále ve střehu. Když totiž Tyranosaurus hrozivě zakřičí, musí všichni zůstat nehybně stát na místě. Nyní prochází Tyranosaurus řadami dětí a pokud uvidí nějaké, které se hýbe, odnese si ho do hnízda (to může představovat deka na zemi, kam se vyřazené děti posadí).

DOBRÝ DEN, PANE SAURUS!
Děti utvoří kruh. Jedno dítě obíhá kruh ve směru hodinových ručiček a vybere si někoho z kruhu, komu položí ruku na rameno. Vybrané dítě běží proti směru hodinových ručiček a setká se s druhým, které běží obráceně. Obě děti si podají ruce a uctivě se pozdraví: "Dobrý den, pane Saurus!," řeknou si a snaží se co nejrychleji vrátit do uvolněného místa v kruhu. To, které doběhne později, opět chodí okolo kruhu…

UBOHÝ MALÝ DINOSAURUS
Děti sedí v kruhu, pouze jedno dítě je uprostřed. Dítě uprostřed je ubohý malý dinosaurus a snaží se ostatní rozesmát různými grimasami a předstíraným brekem. Ti, co jsou okolo něj se pokouší udržet vážnou tvář. Pokud se někdo z nich rozesměje, musí si sednout doprostřed kruhu a stává se z něj ubohý malý dinosaurus.

Dětská párty na téma dinosauři - tipy, dekorace, jídelníček

5. června 2009 v 13:03 Dětská párty
Umožněte Vašim ratolestím přenést se zpět do dávných dob, kdy naší Zemi obývali obrovští dinosauři. Bájný Tyrannosaurus Rex, Triceratops či Brontosaurus nenechají žádné dětské srdce chladným. Pokuste se na jeden den přizpůsobit Váš dům bezedné dětské fantazii a uspořádat oslavu s dinosaury. Tato oslava je vhodná jak pro kluky, tak holky. Zaveďte je tedy do fascinující říše dinosaurů a následujte tisíce let staré stopy do fascinujícího světa plného dobrodružství…

V DUCHU OSLAVY JIŽ OD SAMÉHO POČÁTKU
Zkuste dbát na to, aby již od začátku byla oslava Vašeho dítěte stylová. Od prvních krůčků příprav až po poslední bod programu se snažte být věrni duchu oslavy. Vyrobte si tedy pravé dinosauří pozvánky.
Co k tomu budete potřebovat? Nic, co byste doma neměli. Jak to často bývá, v jednoduchosti je síla a to platí i v tomto případě. Stačí Vám papír, plastové vejce, nůžky a obrázek dinosaurů. Napište pozvání na malý, bílý kus papíru ve tvaru vejce. Tento papír vložte do malého plastového vejce(můžete použít kupříkladu Kinder vajíčko), které je otvíratelné. Z vnějšku vejce oblepte obrázky s dinosauřími motivy. Dávejte u toho ale pozor, abyste omylem nezalepili otvírání. Rozesílejte vajíčka ve vypolstrovaných obálkách.
Druhou možností je pozvánka vyrobená pouze z papíru. Vezměte velký bílý papír a přehněte ho. Nakreslete na jednu polovinu velké vejce tak, aby jeho větší polovina byla na okraji papíru. Vystřihněte kresbu a ve výsledku dostanete otvírací vejce. Princip je stejný jako u mnoha dětských vystřihovánek - přehnutím papíru vzniknou dva stejné tvary, na okraji spojené. Okopírujte fotku Vašeho oslavence a nalepte ji dovnitř pozvánky. Okolo fotografii vepište informace k oslavě a rozešlete tak, aby pozvaní otevřeli vejce a byli překvapení jeho obsahem. Místo fotografie oslavence můžete samozřejmě použít jakýkoliv dinosauří motiv.
Vyrobte pravé dinosauří království! Vystřihněte otisky dinosauřích chodidel z pevného papíru či kartónu a rozmístěte je na cestu, která vede do domu. Dekorace uvnitř domu zajistíte tak, že do výšky očí vyvěsíte dinosaury. Můžou to být pouze plakáty nebo můžete namalovat dinosaury na kus kartónu a pak vystřihnout. Létající druhy připevněte na strop pomocí šňůry. Pokud máte doma malé dinosauří postavičky, rozmístěte je po domě.

STYLOVÝ JÍDELNÍČEK
Ani jídelníček Vašich malých oslavenců nemůže zaostávat. Naopak jídlo bude tou pravou třešničkou na dortu, kterou vyvrcholí veškeré připravené dekorace. Zde nabízíme pár receptů, které můžete bez obav využít, aniž byste nezůstali věrni tématu oslavy.

Dinosauří vejce:
Budete potřebovat natvrdo uvařené vejce. Připravte si barvy na vejce a spolu s dětmi vajíčka obarvěte. Poté mohou děti také vajíčka polepit nálepkami s dinosauřími motivy. Nyní jsou vejce připravená k oloupání a konzumaci. Dávejte ale pozor, aby děti omylem nesnědly kousek skořápky. Udělejte několik barevných vajec navíc pro případ, že by některé děti svoje vajíčko nechtěly rozbít a sníst.

Dinosauří sandwich:
Vykrájejte sýr a chleba do dinosauřích forem. Obložte chleby, ale zachovávejte přitom připravenou formu. Nyní můžete servírovat chleby hladovým dinosauřím jedlíkům.

Dinosauří koláč:
Upečte klasický koláč v kruhové formě a nechte ho vystydnout. Rozřízněte ho uprostřed zubatou linií tak, aby vypadal jako prasklé vejce. Obě poloviny od sebe mírně oddělte. Nakonec koláč polijte bílou polevou.

DĚTI OČEKÁVAJÍ NEJEN ZÁBAVU, ALE I DOBRODRUŽSTVÍ
Nyní přecházíme k nejdůležitější části celé oslavy. Připravili jsme si dekorace i občerstvení, ale také musíme zajistit program oslavy. Děti se budou bavit hodně samy, ale nemůžete se na to spolehnout. Připravte jim několik her, které zaručí, že se nebudou nudit. Každé dítě si rádo hraje a vlastně to od oslavy i očekává. Očekává zábavu, ale hlavně mírné napětí a dobrodružství, které mu můžete pomocí pár her dopřát.Dětská párty na téma auta - tipy, dekorace, jídelníček

5. června 2009 v 12:58 Dětská párty
Vášeň všech malých řidičů jako téma oslavy…
Většina kluků již odmalička nedá dopustit na autíčka. Zatímco dívky oblékají a češou panenky, kluci uvítají spíše malé pestré modely svých oblíbených "sporťáků". Jestli máte doma podobného milovníka autíček, jistě mu uděláte ohromnou radost, pokud připravíte oslavu v tomto duchu. Výhodou této oslavy je, že je úspěch zaručen i u jeho kamarádů, protože málokdo z nich opovrhne podobným tématem. Pokusili jsme se pro Vás uspořádat rady pro kompletní přípravu oslavy - od začátku do konce. Jistě pro Vás nebude příliš těžké tuto oslavu s naší malou pomocí zrealizovat. Pusťme se tedy do toho!

POZVÁNKA NA ZÁVOD
Každá oslava začíná neoficiálně pozvánkou. Ta je velice důležitým bodem veškerého slavení. Našemu tématu samozřejmě uzpůsobíme i pozvánky. Děti jistě zaujme spíš forma než obsah samotného sdělení a na to musíme pamatovat.
Pro přípravu pozvánky budeme potřebovat: barevné papíry, pastelky nebo obrázek auta, lepidlo, kancelářskou sponku a obálku.
Jak na to?
Vyberte si barevný papír, podle Vašeho gusta a samozřejmě podle adresáta a jeho oblíbené barvy a přeložte ho napůl. Nakreslete na přední stranu autíčko, pokud nejste příliš zdatnými malíři použijte již nakreslený obrázek (nejlépe z dětských časopisů) a ten jednoduše přilepte. Z barevného papíru jiné barvy než byl ten první vystřihněte jezdce. Opět postupujte stejně jak předchozím případě. Nemusíte spoléhat na svoje malířské schopnosti, můžete si "půjčit" již hotovou kresbu. Jezdce připevněte kancelářskou sponkou k autu tak, aby se jím dalo pohybovat.
Papír rozevřete. Na vnitřní stranu patří informace o oslavě. Text formulujte podle věku oslavenců. Můžete je pozvat pouze na párty s autíčky nebo můžete formulovat text jako pozvánku na velký automobilový závod, jehož účastníkem má být právě ten, komu je text adresován.

TAM, KDE JEZDÍ AUTA
Pokud máme hotové a rozeslané pozvánky je nejvyšší čas začít realizovat již předem promyšlené dekorace. Pro tuto oslavu platí, že dekorace mohou být velice různorodé. Jenom na Vás záleží do jaké podoby budete chtít místnosti přeměnit. Protože auta se vyskytují na různých místech je na Vás, abyste si vybrali, kde se budou vyskytovat na Vaší oslavě. Dekorace můžete přizpůsobit prostředí křižovatky, benzínové pumpy nebo pro starší oslavence závodní dráhy. Pokud budete mít dostatek času, energie a samozřejmě nadšení, můžete oslavu udělat tak, aby každý byl každý pokoj stylizovaný jinak.

Křižovatka
Pro přípravu křižovatky budete ze všeho nejvíc potřebovat kartóny. Z kartónu můžete vyrobit semafory a to velice jednoduchým způsobem. Stačí si sehnat čtyři stejné kartóny ve tvaru vyššího obdélníku (zhruba odpovídající tvaru semaforu) a silné, nejlépe lihové fixy. Na připravené kartóny nakreslete nejprve tužkou typická semaforová světla a vybarvěte je příslušnými barvami(zelená, oranžová, červená).
Semafory situujte tak, aby odpovídaly klasickému postavení na křižovatce. Poté ohraničte silnice. Na podklad můžete zároveň použít také dětský koberec s motivem aut. Pokud ho doma nemáte je to zároveň pěkný dárek pro oslavence a investice pro dekoraci se vyplatí, protože oslavence jistě využije koberec i později.

Benzínová pumpa
Zde opět najde své uplatnění kartón. Pokud možno větších rozměrů a Vaše zručnost.

Malý závodníci
K závodní dráze zajisté patří hlavně závodní auta. Ty připravíte z kartónu. Pro každého hosta odřízněte vrchní polovinu krabice tak, aby si dítě dovnitř mohlo vlézt. Vyřízněte také okénka na postranní části "auta". Vymalujte krabici, jak zevnitř tak zvenku, aby co nejvěrněji připomínala závodní auto. Zvenčí tedy přimalujte kola, stěrače, světla apod. Popřípadě můžete nechat děti, aby si "interiér" přizpůsobily samy.
S každou oslavou jsou často svázány i příslušné kostýmy. V tomto případě půjde spíš o méně nápadné převleky, ale byla by škoda na tuto část oslavy zapomenout. Nejlépe uděláte, když připíšete do pozvánky, aby děti dorazily ve sportovním či jezdeckém oblečení. Přenechejte v tomto případě iniciativu dalším maminkám, popřípadě tatínkům.

JÍDLO POUZE ZA JÍZDY

Sendviče na čtyřech kolech
Připravte svým oslavencům chlebové sendviče. Ze začátku je postup stejný jako u normálních obložených chlebů. Obložte je vším, co bude dětem chutnat. Dva chleby, vždy jeden větší a jeden menší přiklopte k sobě, tak aby větší byl naspod. Krajíce by měly připomínat tvar do výšky zužujícího se auta. Automobilový vzhled sendvičům dodáte, když je ze stran obložíte kolečky z okurek, dvěma na každé straně. Tím jste autu přidali kola.

Nápoje za jízdy
Sežeňte dětem držáky na pití, který se prodávají do aut. Do nich umístěte kelímky s příslušným automobilovým potiskem, který je určen pro tuto party. Nakonec připevněte držáky do kartónových aut, které jste dětem připravily. Mohou pít za jízdy jak praví řidiči.

Dort ve tvaru auta
Pokud si přejete mít oslavu promyšlenou do posledních detailů, nesmí jistě chybět na stole dort ve tvaru auta.

HRY A ZÁBAVA
Dekorace související z daným tématem jsou základem úspěchu a podkladem pro to, aby se děti cítily na oslavě dobře. Atmosféru je ale nezbytné doladit příslušným programem. Proto Vám přinášíme několik tipů na hry, kterými se děti zaručeně pobaví.

VZPOMÍNKA PRO MALÉ ŘIDIČE
Aby malí řidiči na tuto oslavu jen tak nezapomněli, popř. aby jste jim ulehčili odchod domů, připravte jim malé překvapení. Zajistěte aby na konci party každé dítě dostalo malou hračku ve tvaru auta. I když to vypadá jako maličkost, pro děti bude mít autíčko jistě velkou cenu. Podobnou funkci samozřejmě splní i knížky o autech nebo to, že ponecháte dětem držáky na pití. Jistě to ocení.

Hry pro dětskou párty na téma auta, motorky a závodnící

5. června 2009 v 12:53 Dětská párty
Pořádáte party na téma auta a nechcete, aby tomuto tématu odpovídala pouze dekorace a jídelníček? Zkuste si tedy vybrat z naší nabídky her. K automobilové party se hodí nejen hry se samotnými auty, ale i takové, které souvisí s automobilovým prostředím. Proto můžete vybírat z prostředí silnic různá témata, např. můžou být hry spojené nejen s auty, ale i s autobusy.

V autobuse
Posaďte děti do dvou řad. Prvnímu v každé řadě dejte talíř s vatou. Ten má za úkol poslat talíř přes hlavu dál. Hráči nesmí dovolit, aby spadnul jediný chomáček vaty, během toho, co se snaží co nejrychleji dostat talíř až k poslednímu v řadě. Vyhrává ta řada, které se to povedlo dříve, samozřejmě se vší vatou na talíři. Opakujte hru v různých obtížnostech, např. nechte děti posílat hrníček s vodou nebo kousek oblečení, který si každé dítě obleče a zase vysvleče...

Automobiloví závodníci
Pro oslavu s auty je téměř nezbytné, aby každé dítě mělo svůj vlastní automobil. Ten vyrobíte pomocí kartónů. Pro každého hosta odřízněte vrchní polovinu krabice tak, aby si dítě mohlo dovnitř vlézt. Vyřízněte také okénka na postranní části "auta". Vymalujte krabici jak zevnitř tak zvenku, aby co nejvěrněji připomínala závodní auto. Zvenčí tedy přimalujte kola, stěrače, světla apod. Popřípadě můžete nechat děti, aby si "interiér" přizpůsobily samy. Až budou všechny děti se svými auty spokojené, uspořádejte velkou automobilovou přehlídku, kde se bude moct každý pochlubit.

Hluk dopravních prostředků
Kupte si kazetu, na které je nahrán hluk z ulice, který způsobují dopravní prostředky, jako je např. motor auta nebo motorky. Popřípadě si můžete podobnou kazetu zhotovit sami. Pouštějte dětem zvuky a nechte je hádat, o jaký dopravní prostředek se jedná. Za správnou odpověď samozřejmě musí následovat sladká odměna.

Předčítání
Tato aktivita není určená všem věkovým kategoriím, popřípadě musíme uzpůsobit výběr knihy, z které předčítáte věku oslavenců. Posaďte děti do kroužku a předčítejte jim o autech, jak vznikly. Popřípadě můžete "osvěžit" čtení malou básničkou nebo hádankou.

Přivinuté auto
Tato hra se hraje se skutečnými auty, budete potřebovat dvě. Dále bude pro tuto hru nezbytná dlouhá šňůra a dvě cívky či klacky, na které je možné šňůru namotávat. Pokud máte připravené všechny potřebné věci,můžete přivázat ke každému autu jednu šňůru, dlouhou zhruba pět metrů. U druhého auta udělejte to samé. Ať už zvolíte délku šňůry jakoukoliv, je nutné, aby u obou aut byla délka stejná.
Hra je určená pro dvě děti, ale samozřejmě můžete vše zorganizovat tak, aby proběhla ve smyslu turnaje, tj. každý se utká každým. Obě děti dostanou do ruky klacek či cívku, určenou k navíjení a na pokyn začnou navíjet. To, které rychleji navine svou šňůru a dostane se dříve k autu, je vítězem. V autě se skrývá sladká odměna, ve formě sladkosti nebo malé hračky. Pokud zvolíte formu hry, každý s každým, můžete uzpůsobit hru tak, aby se ceny stupňovaly až do finále, ve kterém je cena samozřejmě největší.

Promítání
K dnešní době samozřejmě patří i televize. Dětem můžete pustit i tématické pohádky, hodící se k tématu oslavy. Např. film Auta.

Dětská párty na téma zvířátka - tipy, dekorace, jídelníček

5. června 2009 v 12:47 Dětská párty
Oslava se zvířátky je velice vděčným tématem, zvláště pokud nejste zcela rozhodnuti, jaká oslava by Vašeho malého oslavence nejvíce potěšila. Pokud Vaše dítě ale ze všeho nejradši chodí do ZOO a je zde schopno strávit celou věčnost, pak je volba zcela jasná. Zvířátky prostě nic nezkazíte, u dětí jsou jednoduše velice oblíbené. Uspořádejte jim tedy oslavu v tomto duchu. Abyste nic nezanedbali, začněte již od pozvánek, pokračujte stylovou dekorací a nakonec můžete děti potěšit tematickým jídelníčkem a rozmanitým programem.

Pozvánka se zvířátky
Pozvánka je prvním a zároveň důležitým bodem programu. Kamarádi Vašeho malého oslavence se budou spolu s tematickou pozvánkou těšit na oslavu dlouho dopředu. Jejich představivost nepotěší obyčejný bílý papír plný informací, ten je platnější spíš rodičům. Probuďte jejich zvědavost pozvánkou plnou barev a zvířecích motivů.
Jak na to? Vystříhejte z časopisů, novin nebo komiksů obrázky zvířat. Pokud jste zdatnými malíři/kami, můžete obrázek namalovat sami. Přehněte barevný papír a obrázky nalepte na přední stranu obrázky, abyste dosáhli většího efektu, můžete obrázek udělat plastičtější pomocí barevných peříček a jiných maličkostí. Ty seženete jistě v hračkářství. Nebo můžete využít své zručnosti a části zvířat nalepit mimo papír, což vytvoří dojem oživlého zvířátka. Např. ocas lva přesahující mimo plochu pozvánky zhotovený z hnědého provázku.
Když jste spokojeni s obrázkem na přední straně pozvánky, nakreslete ke zvířeti bublinu, jako když chce něco říct. Do bubliny umístěte krátké a stručné pozvání. (např. "Zvu tě na oslavu se zvířátky!"). Po otočení úvodní strany se Vám nabízí spousta volného místa pro podrobnější informace k oslavě.
Tím je pozvánka hotová a připravená k odeslání. Jistě tušíte, že každá pozvánka bude originál. Děti si své pozvánky na oslavu mohou přinést a navzájem je porovnávat a povídat si o zvířátkách na nich.

Výzdoba
Už když budou děti dorážet do Vašeho domu, musí jim být jasné, že se objevily ve zvířecím království. Žádané dekorace dosáhnete pomocí plakátů se zvířátky. Nejlépe se pro děti budou hodit malá štěňátka, lvíčata, koťata…prostě mláďata. Jsou sladká a nemůže se stát, že by se jich děti bály. Ozdobte plakáty stěny ve výšce očí dětí.
Na stoly umístěte vhodné ubrusy, buď se zvířecím nebo přírodním motivem. Na ubrus se hodí plastová zvířátka. Krátce řečeno pro tuto oslavu se hodí veškerá zvířátka, která seženete, ať už z domova nebo od známých. Můžou být papírová, plastová i plyšová.

Masky a kostýmy
Kromě ozdoby Vašeho domu děti jistě ocení, když budou moci jaksepatří "ozdobit i samy sebe". Vyrobte jim zvířecí masky. Ty zhotovíte ze dvou částí: z čelenky a škrabošky na obličej. Čelenka z papíru, nejlépe však z pružící látky bude pro všechny stejná, s tím rozdílem, že k ní našijete různé druhy uší, podle toho, o jaké zvíře se bude jednat. Uši není těžké zhotovit z látky nebo papíru, jenom je potřeba je vyztužit, aby držely tvar. Škrabošky vytvoříte z tvrdého papíru. Na škrabošku stačí přilepit špejli, za tu si děti masky budou držet. Pokud si chcete ušetřit práci, tak můžete masky zakoupit v hračkářství.
NÁŠ TIP:
Zjistěte si předem oblíbená zvířátka všech přátel oslavence. Práci Vám jistě umožní maminky kamarádů. Podle toho jim zhotovte masky. Každé dítě bude mít určitě velkou radost, pokud bude mít masku svého oblíbeného zvířátka.

Menu
Jídlo je velice důležitá část oslavy. Děti se na něj budou těšit skoro ze všeho nejvíc, zvláště pokud jim vytvoříte vskutku originální jídelníček. Zde je pár tipů na vhodné pokrmy:

Okurkový had
Na okurkového hada budete potřebovat salátovou okurku, rajče, tři malé sýry nebo mozarellu, plátek papriky, jednu olivu plněnou paprikou.
Okurku omyjte a usušte kuchyňskou utěrkou. Položte ji na prkýnko a malým ostrým nožíkem udělejte řezy ve tvaru písmene V po celé délce okurky. Dávejte pozor na to, aby řezy byly mělké, pokud možno jenom v šlupce. Poté odřízněte zhruba 10cm okurky, ty jsou určené na hlavu hada. Zbytek okurky nakrájejte na půl centimetru tenké plátky. Plátky nedávejte ale od sebe. Umyjte rajče a rozřízněte jej na zhruba šest plátků. To samé udělejte se sýrem. Mezi každé čtyři plátky okurky vsuňte za sebe jeden rajčatový a sýrový plátek. Tak pokračujte až k hlavě hada. Hlavu dozdobíte očima a jazykem. Oči zhotovíte z rozpůlené olivy a jazyk z tenkého plátku papriky. A okurkový had je hotový!

Opičí bochánky
Pro tento recept napečte malé bochánky, známé jako muffins. Připravte si dvě různě barevné polevy. Nejvíce vhodná bude světle a tmavě hnědá. Bochánky přelijte tou světlejší a pomocí tmavší udělejte oči a čumák. Uši zhotovíte z dvou malých oplatek. A opičí bochánky jsou na světě!
Kromě větších receptů vytvořte na stolu jakousi "zvířecí samoobsluhu". Rozložte na talířky na stůl kousky banánů (jídlo pro opice), brambůrky (jídlo pro šimpanze), nakrájenou mrkev (pro zajíčky) apod. Ke každému pokrmu můžete přidat i obrázek zvířete, pro které je určen.
Dekoraci můžete doplnit cedulí s nápisem "Prosíme nekrmte zvířata!", na které škrtnete předložku "ne".

Hry pro dětskou párty na téma zvířátka

5. června 2009 v 12:35 Dětská párty
Tyto hry jsou určeny pro party se zvířátky. Děti se jistě dosyta vyřádí, zvláště pokud jim pořídíte zvířecí převleky. Stačí malá škraboška nebo čelenka na hlavu, aby se staly svým oblíbeným zvířátkem a hry mohou začít.

Co je to za zvuk?
Pořiďte si kazetu se zvuky zvířat. Posaďte děti do kruhu. Pusťte kazetu a nechte děti hádat, jaký zvuk patří k jakému zvířeti.Malé sladké odměny jsou samozřejmostí.

Místo po mé pravici je volné
Děti posaďte do kruhu na polštáře. Připravte si o jeden polštář více a ten umístěte mezi děti. Dítě, které sedí vedle prázdného polštáře řekne: " Místo po mé pravici je volné, přál bych si, aby tu seděl/a ….(jméno zvířátka, za které je převlečeno jedno z dětí). Dítě, které je jmenováno, se přemístí jak lev, opice apod., podle toho, za co je převlečené. Místo, které uvolní, obsadí další vyzvaný oslavenec a tak dále.
Tuto hru můžete vylepšit tím, že se převléknete za šelmu a děti se po cestě na jejich nové místo budete snažit " ulovit". Samozřejmě spíše symbolicky.

Ples zvířat
Děti převlečené za zvířátka se rozmístí po místnosti a začnou tancovat na hudbu, kterou jim pustíte. Po chvíli hudbu vypněte a zvířátka se nesmí hýbat, nesmí se kývat a hlavně ne smát, což pro mnoho z nich jistě bude problém. Kdo se hýbne, vypadává. Ke zvířecímu tématu zvolte vhodnou hudbu. Kdo zůstane jako poslední ve hře, vyhrává!

Kdo jsem?
Pokud jste Vašim malým hostům nepodařilo pořídit kostýmy, je tato hra určená především Vám. Využijte malé lepící papírky a ty přilepte dětem na čelo. Děti ale nesmí vidět, co je na nich napsáno, tedy za jaké zvíře vystupují. Aby zjistili,jaké zvíře jsou, musí pokládat svým spoluhráčům otázky. Pokud odpověď zní ano, mohou položit další otázku, pokud ne, tak pokládá otázku druhý. Dítě, které uhádne jako první svou identitu, vyhrálo. Ostatní mohou samozřejmě hrát dál, dokud všechny nezjistí, co mají na čele napsáno.

Zvířecí pantomima
Tato hra je obdobou klasické pantomimy, ale je zúžena pouze na svět zvířat. Připravíte dětem lístečky, na kterých jsou napsána jednotlivá zvířátka. Jedno z nich si vylosuje a přečte si svoji budoucí identitu bez toho, aby ostatní viděli, co je na lístečku napsáno. Dítě musí pantomimou předvést zvíře co nejlépe tak, aby další děti uhodly, o koho se jedná. Jakékoliv zvuky nejsou povoleny. Ten, kdo uhodne jako první, si smí vytáhnout další lísteček ze sáčku.