Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Porod: první doba porodní

14. května 2009 v 14:45 |  Těhotenství a porod
Porod se dělí na 4 porodní doby. Miminko se rodí porodními cestami, které (zjednodušeně řečeno) tvoří děložní čípek - hrdlo děložní, pochva, zevní rodidla - vše v pánevním kanále.

První doba porodní je doba otevírací
Je to doba od začátku pravidelných děložních stahů do úplného otevření děložního hrdla. Dochází k pravidelným stahům dělohy - kontrakcím (po 10, 5, 3 min.), které trvají asi 20 - 30 sekund (ke konci první doby porodní až 45 - 60 sekund), tím se otevírá děložní hrdlo. Děložní hrdlo je před porodem zkrácené, změklé a maličko pootevřené. Když si ho chceme představit, přirovnejme ho např. ke svému palci, je asi dlouhé na polovinu délky palce a jeho vnitřní průměr odpovídá průměru prstu,tzn. asi 1,5 cm. Vlivem pravidelných stahů dochází ke zkracování děložního hrdla, až se zkrátí na velikost prstenu. Tomuto prstenu říkáme děložní branka.
Branka se dále vlivem stahů a tlaku hlavičky miminka otevírá na velikost průměru hlavičky děťátka, což je asi 10 cm. Je to doba poměrně dlouhá, protože u prvorodičky, tedy maminky, která bude rodit poprvé, může trvat až 10 - 12 hodin, a je to doba naprosto fyziologická. Pokud mamince během první doby porodní neodteče plodová voda sama, porodník během vyšetření perforuje obaly a umožní odtok plodové vody. Plodová voda odtéká celou dobu porodu a stále se tvoří nová i během porodu, ze začátku více a jakmile hlavička plodu utěsní porodní cesty, odtéká méně.
Jakmile se děložní hrdlo otevře na velikost průměru hlavičky, miminko může děložním hrdlem projít, vstoupit do pochvy až k zevním rodidlům. Maminka začne pociťovat silný tlak na konečník jako při nucení na stolici, dítě tlačí na nervová zakončení močového měchýře a konečníku. Tím je ukončena 1. doba porodní a může nastat doba nejočekávanější, doba vlastního porodu děťátka.

Co dělat v I. době porodní?
Vše, co vám dělá dobře. Chodit, během stahu zaujmout nejpohodlnější polohu - stát, klečet, opírat se o partnera, sedět na míči, na porodní stoličce, na podložce, ve vaně, ve sprše ... (viz. uvolňovací polohy při porodu - Příprava na porod psychicky i fyzicky).
Pravidelně při stazích dýchat.. Pomalu nadechovat nosem do bříška, vydechovat dlouze ústy. Úplně se uvolnit mezi jednotlivými stahy - relaxovat. Pravidelně chodit na záchod, aby močový měchýř nebyl plný a neblokoval dítěti cestu. Porodní asistentka v této době chodí maminu vyšetřovat - vnitřní vyšetření pomáhá zjistit velikost rozevření děložního hrdla a poslouchá srdeční ozvy plodu (např. stetoskopem).

Zdroj: www.ordinace.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama