Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Probiotika – strážci zdraví

6. dubna 2008 v 22:02 | Zdroj: www.nestle.cz |  Výživa kojenců a batolat
Probiotika se stávají stále větším hitem. Dokáží příznivě působit na střevní mikroflóru a jejím prostřednictvím pak ovlivňují náš zdravotní stav včetně imunity. Přitom jsou známá již odedávna a vždy byla součástí stravy. Nositel Nobelovy ceny ruský vědec Ilja Mečnikov na počátku 20. stol. připsal dlouhověkost bulharských horalů jejich pravidelné a vysoké konzumaci zakysaného mléka. Bohužel charakter naší výživy - která je průmyslově zpracovávaná, a tudíž napůl sterilní, jen aby měla větší trvanlivost - má již málo společného se stravou našich předků, plnou přirozených bakterií.

CO JSOU PROBIOTIKA?

Probiotika jsou specifické živé mikroorganismy, které mohou příznivě ovlivňovat zdravotní stav člověka. Ačkoli termín probiotika každý nezná, pod názvem laktobacil či bifidobakterie si většinou představíme jogurt. Tyto dva zmíněné druhy bakterií jsou z probiotik ty nejznámější, i když existuje ještě mnoho dalších. Probiotika jsou protipólem antibiotik. Jenže zatímco antibiotika plošně hubí bakterie tělu škodlivé, probiotika jsou bakterie tělu prospěšné. Probiotika působí šetrně a preventivně, ale přitom to nejsou léky, jen důležitá součást naší stravy. Za probiotické jsou považovány potraviny obsahující dostatečné množství specifických živých probiotických organismů. Probiotika můžeme přijímat v různých formách: jako zakysané mléčné výrobky, potravinové doplňky prodávané v lékárnách či některých obchodech, ale i v kvalitní kojenecké výživě.

JAK PROBIOTIKA ÚČINKUJÍ?

Okolní svět je plný bakterií a totéž platí i pro lidské tělo. V trávicím ústrojí se nachází neuvěřitelně velké množství bakterií. Odborníci tvrdí, že tento počet je přibližně ještě 10krát vyšší než počet buněk v lidském těle. Mezi těmito bakteriemi probíhá každodenní souboj o místo k přežití. V těle zdravého dítěte i dospělého člověka se tyto organismy, které nám mohou prospívat či škodit, nacházejí v rovnováze. Na to, aby se škodlivé bakterie nepřemnožily a nezpůsobily nám nějaký zdravotní problém, dohlížejí právě prospěšné probiotické bakterie.

NA JAKÉ POTÍŽE PROBIOTIKA POMÁHAJÍ?

Řada vědeckých studií dokázala, jak překvapivě účinná jsou probiotika. Probiotické kultury zvyšují odolnost proti střevním potížím a infekcím, zlepšují trávení, mírní nadýmání a zácpu, snižují riziko žaludečních vředů, ale také rakoviny střev nebo i případně zánětlivých střevních nemocí. Také snižují riziko propuknutí alergie nebo atopického ekzému u dětí. Zlepšují odolnost proti infekcím močových cest a pohlavních orgánů. Mohou příznivě celkově ovlivňovat imunitní systém organismu. S pomocí probiotik může lidské tělo lépe využívat vitaminy, vápník nebo laktózu obsažené v mléce.

OSÍDLENÍ STERILNÍHO STŘEVA NOVOROZENCE

Trávicí trakt novorozence je v okamžiku porodu sterilní. V průběhu několika hodin ho však osídlí množství bakterií, jež pocházejí z porodních cest matky i z okolí. Z toho důvodu jsou přirozený porod, přiložení dítěte k prsu a následné kojení důležité pro správný rozvoj jeho zažívání i imunity. Děti narozené pomocí císařského řezu vykazují větší riziko narušení střevní mikroflóry.

PROBIOTIKA PRO DĚTI ROVNOU V MLÉCE!

V současné době jsou některé kojenecké výživy obohacovány probiotiky. Probiotické kmeny brání množení škodlivých bakterií v trávicím traktu malých dětí. Usnadňují a regulují zažívání. Chrání je před průjmy a střevními infekcemi. Díky harmonickému prostředí ve střevě se také snižuje výskyt zácpy a nadýmání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikuš Kikuš | 11. listopadu 2013 v 19:08 | Reagovat

Děkuji za velmi zajímavý článek a sama mohu z vlastní zkušenosti překvapivé účinky probiotik dosvědčit. Než jsem se k probiotikům dostala, měla jsem za to, že všichni přehánějí a že účinky připisované probiotikům jsou spíše pouhé placebo efekty, ale já sama probiotika užívám dlouhodobě a velmi mi pomáhají, nicméně mé dcerce dávám probiotické kapky od biopronu na koliky a prdíky a takto malé dítě těžko dokáže samo sobě navodit placebo efekt, takže mohu říct, že probiotika opravdu pomáhají.

2 romana romana | 25. ledna 2016 v 15:48 | Reagovat

Probiotika bych mohla doporučit každému. Mě opravdu hodně pomohly v boji s oslabenou imunitou díky pravidelnému užívání biopronu 9 premium. Jen jsem si říkala, že by mohl být za výhodnější cenu, ale co jsem zjistila, že při registraci budu mít 30 procentní slevu, tak měsíční balení mě vyjde na necelé tři stovky, což je směšná částka za to, že nejsem každou chvilku nachlazení a cítím se moc dobře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama