Tvořte s dětmi, kreslete, malujte, fotografujte a můžete vyhrát řadu skvělých cen. Více zde...

Prevence alergických onemocnění u kojenců

6. dubna 2008 v 21:19 | Zdroj: www.nestle.cz |  Výživa kojenců a batolat
Imunitní systém kojence je ihned po narození vystaven působení celé řady cizorodých látek, tzv. alergenů (potravinových nebo z ovzduší, tj. inhalačních). Za normálních okolností kojenec na tyto látky vytvoří snášenlivost (toleranci), tzn. při opakovaném styku s nimi je snáší a přiměřeně na ně reaguje. Existuje však nemalé procento kojenců, jejichž nejbližší příbuzný trpí některou z forem alergie, jako je např. senná rýma, astma nebo alergický ekzém. Tito kojenci jsou na základě své genetické výbavy zvláště náchylní k alergizaci, tj. při opakovaném kontaktu s alergenem mohou reagovat alergickou reakcí. Nazývají se kojenci s vysokým rizikem alergie.
Nejlepší prevencí alergie v kojeneckém věku je kojení. Bílkoviny z potravy, kterou matka jí, sama zpracovává a vylučuje je do mateřského mléka s cílem navodit u kojence snášenlivost (toleranci) vůči látkám, se kterými se kojenec bude po odstavení přirozeně v potravě setkávat. Tyto vylučované látky tedy stimulují imunitní systém kojence "správným směrem", mají tzv. tolerogenní účinek neboli schopnost vyvolat toleranci. Z tohoto důvodu je kojení nejlepší prevencí nejen potravinových, ale i inhalačních alergií.
Pokud kojenec s vysokým rizikem alergie nemůže být vůbec kojen nebo mu dávky mateřského mléka již nestačí, je krmení běžným kojeneckým přípravkem na bázi kravského nebo sójového mléka nebezpečné. Nevyzrálý imunitní systém střeva společně s geneticky podmíněným vysokým rizikem alergie velmi zvyšuje riziko vzniku alergických chorob v pozdějším věku. Z tohoto důvodu byla vyvinuta kojenecká mléka, u nichž je během přípravy výchozí mléčná bílkovina zahřáta a rozštěpena. Tato mléka se nazývají hypoalergenní a označují se převážně zkratkou H.A.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 28. května 2015 v 13:27 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama